IŞİD’in eski lideri Bağdadi’nin eşine idam cezası

Terör örgütü IŞİD'in eski lideri Bağdadi'nin eşi Ümmü Hüdayfe Irak'ta idama mahkum edildi.

Dünya 11 Temmuz 2024
IŞİD'in eski lideri Bağdadi'nin eşi BBC röportajı

Irak’ta bir mahkeme terör örgütü IŞİD’in öldürülen lideri Ebubekir El Bağdadi’nin eşi Ümmü Hüdayfe’yi idam cezasına mahkum etti.

El Arabiya News’in aktardığına göre Bağdadi’nin eşi Ezidi kadınları alıkoymak ve radikal bir örgüt için çalışmak suçlamasıyla idam cezası aldı. Yüksek Yargı Konseyi internet sitesinde “Karkh ceza mahkemesi terörist Ebubekir el-Bağdadi’nin eşini terör örgütüyle birlikte çalışmak ve Ezidi kadınları alıkoymak suçundan idama mahkum etti” dendi.

Hüdayfe IŞİD’in Irak ve Suriye’de yaklaşık sekiz milyon kişinin yaşadığı bölgede hüküm sürdüğü yıllarda El Bağdadi’nin eşiydi. Şimdi idam cezasıyla karşı karşıya ve hakkındaki suçlamaları reddediyor. Hatta BBC’ye “o masum insanların kanını” ellerine bulaştırdığı için Bağdadi’ye meydan okuduğunu dahi iddia etmişti. Hüdayfe Ezidi kadınların başına gelenler için çok üzgün olduğunu ve utanç duyduğunu da eklemişti. En az dokuz Ezidi kız çocuğu ve kadının Hüdayfe’nin evine köle olarak getirildiği biliniyor. IŞİD zulmünden kurtulabilen bazı Ezidi kadınlar Irak’ta Ümmü Hüdayfe’ye “insan kaçırma ve cinsel kölelik” suçlamalarıyla dava açmıştı. Hüdayfe kendisinin de IŞİD’den kaçmaya çalıştığını ama kontrol noktalarında silahlı erkeklerin onu geri gönderdiğini söyleyerek suçlamaları reddediyordu.

Türkiye’de yakalanmıştı

2019 yılında ABD güçleri El Bağdadi’nin ailesinin bir kısmıyla birlikte Suriye’nin kuzeybatısında saklandığı yere baskın düzenlemiş, Bağdadi bir tünelde kıstırıldığında üstündeki patlayıcı yeleği patlatarak kendisini ve iki çocuğunu öldürmüş; dört eşinden ikisi de çıkan çatışmada öldürülmüştü. Bunlar yaşanırken eşlerinden Ümmü Hüdayfe orada bile değildi. Çünkü 2018 yılında Türkiye’de yakalanmıştı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan 2019’da Bağdadi’nin ölümünün ardından yaptığı açıklamada “ABD Bağdadi’yi tünelde imha etti. İlk kez açıklıyorum, biz de Bağdadi’nin hanımını yakaladık ama bakın yaygara yapmadık. Aynı şekilde kız kardeşini ve eniştesini de Suriye’de yakaladık” demişti.

Hüdayfe bu yılın Şubat ayında Irak’a geri gönderilmişti. Birleşmiş Milletler müfettişleri de IŞİD’in Ezidi kadınlara yönelik “soykırım ve birçok diğer uluslararası suç” işlediğine dair açık ve ikna edici kanıtları olduğunu sık sık dile getirmişti.

2014-2017 yılları arasında en güçlü dönemini yaşayan IŞİD’in o dönemde binlerce Ezidi’yi öldürdüğü, binlercesini köleleştirildiği, Ezidi kadın ve çocukları ailelerinden kaçırarak tecavüz ve cinsel şiddete maruz bıraktığı biliniyor.

IŞİD Horasan'ın ayak izleri: Türkiye, İran ve Avrupa'ya doğru genişliyorIŞİD Horasan’ın ayak izleri: Türkiye, İran ve Avrupa’ya doğru genişliyor

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.