İsrail askerleri Filistinli bebeği kaçırmış

İsrail'in Gazze Şeridi'ne saldırıları sürerken askerlerin işgal harekatının sürdüğü bölgede Filistinli bir bebeği İsrail topraklarına kaçırdığı anlaşıldı. Yeni yılın ilk gününde Batı Şeria'daki baskınlarda da 32 Filistinli gözaltına alındı.

Dünya 2 Ocak 2024
Bu haber 6 ay önce yayınlandı
İsrail'in 7 Ekim'den bu yana saldırılarını sürdürdüğü Gazze Şeridi'nde, kadın bir ressam, yıkılan binanın üzerine İsrail'in yol açtığı insani felaketin boyutunu resmetti. / Fotoğraf: AA

7 Ekim’de Filistinli örgütlerin başlattığı saldırıların ardından İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği işgal harekatında 22 bine yakın Filistinli öldürüldü. Ateşkes çağrıları sonuçsuz kalırken Mısır’ın arabuluculuk girişimleri de sonuç vermedi. İsrail ordusunun saldırıları sonucu en az 9 bin 100 çocuğun hayatını kaybettiği Gazze’de bir İsrail askerinin bulduğu ve ailesinin öldürüldüğü düşünülen Filistinli bir kız bebeği İsrail’e kaçırdığı ortaya çıktı.

İsrail Ordu Radyosu’na konuşan İsrailli asker Harel Itah’ın arkadaşı Shahar Mendelson, Itah’ın Gazze’de girdiği evde ağlarken bulduğu Filistinli bir kız bebeği İsrail’e götürdüğünü söyledi. Mendelson Gazze’nin kuzeyinde aldığı yaralar sonucu 30 Aralık cumartesi günü ölen arkadaşı Itah’ın bir kız arkadaşına kaçırdığı bebekle ilgili bilgi verdiğini aktardı.

Bebeğin akıbetine ilişkin bilgi verilmezken sunucu kaçırılan bebeğin aile ve akrabalarının muhtemelen öldürülmüş olabileceği yorumu yaptı.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne saldırılarında en az 9 bin 100 çocuk, 6 bin 500 kadın olmak üzere, 21 bin 822 Filistinli öldürüldü, 56 bin 451 kişi de yaralandı. Enkaz altında binlerce ölü olduğu bildirilirken halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı tahrip ediliyor.

Batı Şeria’da 32 Filistinli daha gözaltına alındı

Filistin Esirler Cemiyeti ve Filistin Kurtuluş Örgütü’ne (FKÖ) bağlı Filistin Esir İşleri Heyeti İsrail güçlerinin baskınlarda 32 Filistinliyi gözaltına aldığını açıkladı.

Gözaltına alınanlardan 12’sinin Kudüs’ün kuzeybatısındaki Katane beldesinden olduğu ifade edilen açıklamada diğerlerinin Ramallah, El Halil, Nablus ve Tulkerim kentlerinden olduğu belirtildi. İsrail’in 7 Ekim’den bu yana işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te gözaltına aldığı Filistinlilerin sayısının 4 bin 910’a çıktığı kaydedildi.

İsrail güçleri Filistinlilerin evlerini yağmalıyor

Filistin resmi ajansı WAFA’nın haberine göre İsrail güçleri El Halil kentinde bir matbaa ile çok sayıda eve baskın düzenledi. Evlerin kapısını kırarak giren askerler Filistinlilere ait mülklere zarar verip yağmaladı.

İsrail askerleri ayrıca evine baskın düzenlediği bir Filistinliye ait araca ve 70 bin şekele (yaklaşık 19 bin 500 dolar) elkoydu.

İsrail askerlerinin Filistinlilerin evlerine düzenlediği baskınlarda kötü muamele, darp, gözaltına alınanların ve ailelerinin tehdit edilmesi, öldürme amacıyla doğrudan ateş açma ve evleri tahrip etme gibi ihlallerde bulunduğuna vurgu yapıldı.

İsrail güçlerinin Gazze’ye saldırı başlattığı 7 Ekim’den bu yana işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te de Filistinlilere yönelik gözaltı, baskın ve saldırılarında büyük artış var.

7 Ekim sonrası yaşananlar

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme” gerekçesiyle İsrail’e 7 Ekim’de kapsamlı saldırı düzenledi. İsrail 7 Ekim’deki saldırılarda 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne saldırılarında en az 9 bin 100 çocuk, 6 bin 500 kadın olmak üzere, 21 bin 822 Filistinli öldürüldü, 56 bin 451 kişi de yaralandı. Enkaz altında binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı tahrip ediliyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne saldırılarının başladığı 7 Ekim’den bu yana 172’si karadan işgal sürecinde olmak üzere 506 askerinin öldürüldüğünü duyurdu. Çatışmalara 24 Kasım’da 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani arada” 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de İsrail güçleri ve yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 319 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana sınırda devam eden çatışmalarda 28 Lübnanlı sivil, 134 Hizbullah mensubu ile 5 İsrailli sivil ve 9 İsrail askeri öldü.

Gazze'de 2023'ün son günü böyleydi: 100 ölü, İsrail askerlerinin bir kısmını geri çekiyorGazze’de 2023’ün son günü böyleydi: 100 ölü, İsrail askerlerinin bir kısmını geri çekiyor

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.