Avdagiç: Yabancı karşıtlığı İstanbul’da konut satışını yüzde 5’e düşürdü

Yabancıya satılan konut sayısındaki düşüşle ilgili konuşan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç “İstanbul’da yabancıya satılan konut oranı yüzde 5’lere düştü. Yabancı karşıtlığına karşı çıkmak gerekiyor. Bu turizm için de tehdit” dedi.

Ekonomi 29 Nisan 2024
Bu haber 2 ay önce yayınlandı
İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, 'Rasyonel karşılığı olmayan söylemleri gündeme getirenlere karşı çok net, açık ve sürekli tavır almamız lazım' dedi.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç yabancıya satılan konut satışlarının azalmasıyla ilgili konuştu. İstanbul’a ve Türkiye’ye turist gelmesinde hep beraber karşı durulması gereken bir konunun ‘yabancı karşıtlığı’ olduğunu söyleyen Avdagiç “Türkiye’nin içinden ve dışından pompalanan yabancı karşıtlığı birçok misafirimizin Türkiye’ye gelmesine engel oluyor. Olumsuz bir atmosfer oluşturuyor. Bu Türkiye’nin kuralsız, tüm yabancıları ülkeye kabul etmesi anlamına asla gelmiyor. Mutlaka bir sınır güvenliği kontrolü ülkenin bekası anlamında en önemli konulardan bir tanesi. Ancak kurumlar ve kişiler olarak hem yurtiçinde hem yurtdışında abartılı ve rasyonel karşılığı olmayan söylemleri gündeme getirenlere karşı çok net, açık ve sürekli tavır almamız lazım” dedi. Aksi halde Türkiye’nin hiçbir yabancının gelmesinin istenmediği bir ülke durumuna düşeceğini öne süren Avdagiç “Bu turizm için benim şu an yakın ve orta vadede gördüğüm en büyük tehdit. Bu insanların açık tepki vermeden kararlarıyla sizi cezalandırdığı bir sürece dönüşüyor. Yani ülkenize gelmeyerek, otomatikman ülke olarak siz belirli bir kaynaktan mahrum kalıyorsunuz” diye konuştu.

‘Yabancılar ‘nakit’ daire, arsa alıyor’

Yabancı karşıtlığının olumsuz sonuçlar doğurabileceğini kaydeden Avdagiç şu değerlendirmede bulundu: “Türkiye genelinde yabancılara konut satışları 6 milyar dolardan 3 milyar dolar seviyesine geldi ve bu azalış devam ediyor. Aynı şekilde İstanbul’da satılan konutların yüzde 10’u yabancılara satılıyordu, şu anda bu yüzde 5’lere düştü. Yabancı yatırımcı teminat mektubu ve kredi kullanmıyor, ‘cash on the table (nakit)’ daire, arsa alıyorlardı. Bir bu var, bir de almış olanların da bir kısmı satışa geçti. Bunun dengesi iyi ayarlanmalıdır. Bu yaklaşım yabancıları rahatsız ediyor, rakip ülke yabancı medyasında da takip edilip kullanılıyor. Onlar da bu durumdan ister istemez etkileniyor.”

‘Türkiye vize ücretlerini gözden geçirmeli’

İTO Başkanı Avdagiç Türkiye’ye girişte uygulanan vize ücretlerinin gözden geçirilmesinin de turizm sektörüne katkı vereceğini belirtti.
Şekib Avdagiç “Türkiye’nin bazı ülkelere uyguladığı vize bedeli ciddi rakamlara ulaşıyor. AB’nin bize uyguladığı vize bedellerinden çok şikayet ediyoruz. Türkiye’nin de belirli ülkelere uyguladığı vize bedellerinin gözden geçirilmesinde turizm açısından fayda var. Özellikle aile seyahatlerinde vize ücreti ciddi bir rakam olduğu zaman insanlar Türkiye yerine farklı turizm destinasyonlarını tercih edebiliyor” dedi.
Avdagiç Türkiye’nin kendine has ılıman iklimi, kaliteli tesisleri, yetişmiş insan gücü, gastronomideki çeşitliliği ve sunumunu yerli ürünle yapıyor olmasının önemli avantajlar olduğuna dikkati çekti.

‘Turizmde artık yeni bir konsept ve strateji belirlemenin zamanı’

Şekib Avdagiç bununla birlikte Türkiye’nin turizmde konseptini gözden geçirmesi gerektiği görüşünü dile getirdi. Avdagiç “Turizmde artık yeni bir konsept ve strateji belirlemenin zamanı geldi. Türkiye orta ve uzun vadede turizmde konseptini, fiyat stratejisini ve hizmetlerini baştan aşağı gözden geçirmeli. Çünkü hiç gündemde olmayan yeni rakiplerimiz belli bir süre sonra devreye girecek. Türkiye turizmdeki dinamik gücünü, belirli aralıklarla strateji ve hizmet niteliklerini yenileyerek sürdürebilir” diye konuştu.
Türkiye’nin şu anda yatak kapasitesini geliştiren bir ülke olmasının önemine dikkati çeken Avdagiç şunları söyledi: “Türkiye genelinde turizmde 2 milyon yatağımız var. Buna bağlı olarak Akdeniz çanağında yeni destinasyonlar hızla devreye giriyor. Mısır ve Kuzey Afrika’nın bazı ülkeleri burada öne çıkıyor. Suudi Arabistan kıyı şeridi için NEOM Projesi ile bağlantılı önemli bir yatırım paketi açıkladı. Turizmcilerin tabiri ile 500 bin anahtar, yani 500 bin odalık kapasite oluşturma sürecini devreye aldılar. Bizim de bugünden bütün konseptimizi gözden geçirmemiz gerekiyor.”

‘Türkiye’de nitelik odanın maliyeti yükseliyor’

Turizm yatırımcıları için yüksek nitelikli otel odası maliyetlerinin giderek arttığını söyleyen Avdagiç şöyle konuştu: “Bir örnek verirsek, Türkiye’de yüksek nitelikli bir odanın yatırım maliyeti 250 bin dolar iken, Mısır’da aynı nitelikli bir odanın maliyeti 135 bin dolar. Bu durum bizi bugünden yarına hemen olumsuz etkilemeyecektir ama yatırım anlamında ve birim fiyat anlamında rekabetçiliğimizde bir gerileme var, bu konunun üzerinde çalışmamız gerekiyor.”

Yabancıya ev satışı yedi yılın dibindeYabancıya ev satışı yedi yılın dibinde

 

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.