Çinli otomotiv devi Skywell Türkiye’ye 1,6 milyar dolarlık yatırım planlıyor

Türkiye’ye gelmesi beklenen ABD'li elektrikli otomobil üreticisi Tesla fabrika yatırımını Hindistan’a kaydırırken Çinli otomotiv devi Skywell'in Türkiye'de 1,6 milyar dolarlık fabrika yatırımı planladığı açıklandı.

Ekonomi 2 Aralık 2023
Bu haber 6 ay önce yayınlandı
Skywell'in Türkiye'de 150 bin üretim kapasiteli otomobil fabrikasının inşası, batarya yatırımı ve Ar-Ge olmak üzere toplam 1,6 milyar dolarlık yatırımı kapsıyor.

Son zamanlarda Türkiye’ye yatırım yapacağı tahminleri ağırlık kazanan ancak 2 milyar dolarlık fabrika yatırımını Hindistan’a yapacağını açıklayan ABD’li Tesla’nın yerine Çinli otomotiv devi Skywell geliyor. Skywell, Türkiye’de 150 bin üretim kapasiteli otomobil fabrikasının inşası, batarya yatırımı ve Ar-Ge olmak üzere toplam 1,6 milyar dolarlık yatırım planlandığını açıkladı. Fabrika kurmak için üç ilin incelendiği belirtildi. Skywell Türkiye CEO’su Mahmut Ulubaş, Türkiye’de 150 bin üretim kapasiteli otomobil fabrikasının inşası, batarya yatırımı ve Ar-Ge olmak üzere toplam 1,6 milyar dolarlık bir yatırım planlandığını söyledi.

Tesla, Çin'den sonra bir fabrika da Hindistan'a kuracakTesla, Çin’den sonra bir fabrika da Hindistan’a kuracak

Çalışmalar 2 yıldan bu yana sürüyordu

Skywell’in Türkiye’de elektrikli otomobil üretmeye hazırlandığını dile getiren Ulubaş, iki yıldır süren yoğun görüşme ve çalışmalar sonucunda bu noktaya gelindiğini söyledi. Markanın gelecek beş yıl içerisinde Avrupa için 7 model satışa sunacağını belirten Ulubaş, “Bu 7 modelle birlikte 2 modelin Türkiye’de üretimi konusunda bayağı yol aldık. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi aracılığıyla götürüyoruz süreci zaten. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’yla birlikte devam ettiriyoruz. Teşvik paketi için görüşmelerimiz devam ediyor. Aralık ayı sonuna kadar da başvuru yapmayı planlıyoruz. Şu anda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın istediği yatırım fizibilitesini tamamlanmak üzereyiz. Bunun akabinde yatırıma başlayacağız” diye konuştu.

Fabrika için 3 il konuşuluyor

Ulubaş, fabrikanın Sakarya, İzmit veya Yalova’dan birine inşa edilebileceğini söyledi. 150 bin üretim kapasiteli fabrikanın inşası, batarya yatırımı ve AR-GE olmak üzere toplam 1,6 milyar dolarlık bir yatırım planlandığını bildiren Ulubaş, “Fabrikanın hangi ilde olacağı konusunda da bayağı yol aldık. Marmara Bölgesi’ne ağırlık verdik. Sakarya, İzmit ve Yalova tarafında görüşmelerimiz devam ediyor. Yine buradaki süreci de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’yle yürütüyoruz. Eğer Bakanlık onay verirse ilk çeyrek sonu itibarıyla kazmayı vurmuş olacağız” dedi.

Yeni versiyon Türkiye’de

Mahmut Ulubaş, Türkiye’de üretilecek araçlardan birinin B-SUV segmentinde olacağını ifade ederek, “Bu aracın platformu Çin’den gelecek, tasarımı ve geliştirilmesi Türkiye’de olacak. Bununla alakalı Bilişim Vadisi’nde konuşlanıyoruz. En yakın zamanda Bilişim Vadisi’nde AR-GE çalışmalarına başlayacağız. Diğer araç da D-SUV olacak yani mevcut Skywell ET5’in yeni versiyonu Türkiye’de üretilecek” diye konuştu.

Üretim yüzde 52 yerlilikle yapılacak

Skywell’in globalde Avrupa’ya açılma planları olduğunu ve Türkiye’de kurulması planlan fabrikada ana hedef pazarın Avrupa olarak düşünüldüğünü belirten Ulubaş şöyle konuştu:

“Avrupa’daki yüzde 10’luk gümrük vergisinin yüzde 20 civarına çıkacağını öngörüyoruz. Bunu da Skywell tarafına bildirdik. Bu şekilde yatırım sürecini belli bir noktaya kadar getirdik. Avrupa burada ana hedef pazar aslında ama Türkiye’de bunun içinde yer alacak. Yani hedefimiz ihracat burada. Sadece otomotiv tarafında değil, aynı zamanda batarya ve aracın yazılım tarafında da servisler dediğimiz, abonelik hizmetleri dediğimiz hizmetleri de Türkiye üzerinden Avrupa’ya sunmuş olacağız. Yan sanayi de Türkiye’de olacak. Üretimi yüzde 52 yerlilikle yapacağız. Tedarik zincirini kademeli yerleştirerek Türkiye üzerinden konumlandıracağız. Bununla alakalı yerleştirme planını da bakanlığa sunacağız.”

Tesla’nın bir aracı Türkiye'de 1 milyondan ucuza satılabilirTesla’nın bir aracı Türkiye’de 1 milyondan ucuza satılabilir

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.