DASK 6 Şubat depremleri için 35 milyar liralık ödeme yaptı

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Kahramanmaraş merkezli depremlerden bu yana yaklaşık 600 bin hasar ihbarı ulaştığını ve ödenen tazminatın 35 milyar lirayı bulduğunu açıkladı.

Ekonomi 6 Şubat 2024
Bu haber 4 ay önce yayınlandı
1 Ocak itibarıyla geçerli olmak üzere Zorunlu Deprem Sigortası Tarifesi güncellendi.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023’te yaşanan depremlerin yıldönümü nedeniyle Doğal Afet Sigortaları Kurumu’ndan (DASK) süreçte yapılanlarla ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada kurumun depremin hemen ardından hasar ödemelerinin çok hızlı yapılabilmesi için yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı binalarda sigortalıların ihbarını dahi beklemeden Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından resmi hasar tespitleri tamamlanmış konutların listelerinden hasar dosyaları resen açarak hasar sürecinin yürüterek, depremin üstünden henüz 24 saat geçmeden ilk hasar ödemelerini yaptığı belirtildi.

DASK’ın ödemelerinin yüzde 96'sı deprem şehirlerine gitti, teminatlar 2’ye katlanıyorDASK’ın ödemelerinin yüzde 96’sı deprem şehirlerine gitti, teminatlar 2’ye katlanıyor

31 Ekim’e kadar sahada çalışıldı

Açıklamada Ankara Olağanüstü Yönetim Merkezi’nde bulunan DASK tırının ve hasar ekiplerinden bir grubun aynı gün bölgeye intikal ettiği, sigortalılara daha hızlı ve yüz yüze hizmet sunmak için bölgedeki illere DASK konteyner ofisleri kurulduğu da ifade edildi. Bu ofislerin Malatya, İskenderun, Osmaniye, Şanlıurfa, Adıyaman, Hatay, Gaziantep, Elazığ ve Kahramanmaraş’ta 31 Ekim’e kadar faaliyetini sürdürdüğü açıklandı.

e-Devlet’e “DASK Ödeme Şifre Hizmeti” eklendi

Bu süreçte DASK adına birçok yeni uygulamanın da hayata geçirildiği ifade edilerek şöyle denildi: “Hasar ihbarından hasar inceleme sürecinin tamamlanmasına kadar olan süreçte vatandaşlara maddi güvence sağlayarak yaralarını sarmak amacıyla DASK’ta 27 Şubat 2023’te avans ödemesi uygulaması başlatıldı. Gelen ihbarların büyük kısmını oluşturan hafif hasarlı konutlar için de yeni bir uygulama başlatıldı. Sigorta bedelinin yüzde 15’i direkt olarak, muafiyet uygulanmadan sigortalılara ödendi. Sigorta bedelinin yüzde 15’ini tahsil eden sigortalıların talep etmesi durumunda konutlarına eksper göndererek yeniden değerlendirme yapılması mümkün kılındı. İpotekli konutlar için Türkiye Bankalar Birliği ile işbirliği yapılarak bireysel muvafakatname yerine topluca işlem yapılması sağlandı. Bu sayede 50 bin liraya kadar olan hasar doğrudan sigortalılara ödendi. Poliçelerde yer alan iletişim bilgisinin yanlış olması durumunda ödemelerin tahsil edilmesi için gerekli ödeme şifreleri sigortalıya ulaşmadığından ödeme tahsil edilemediği tespit edildi ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi koordinasyonunda e-Devlet yetkileri ile proje geliştirildi. e-Devlet üzerinde bulunan “DASK Hasar / Ödeme Sorgulama” adımına ek yeni bir hizmet olarak “DASK Ödeme Şifre Hizmeti” adımı eklendi. Bu sayede sigortalılar ödeme şifrelerine e-Devlet üzerinden de erişebildi.”

Hasar ödemeleri 35 milyar liraya ulaştı

Depremin ardından geçen dört aylık sürede hasar evrakı tam olan ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından tespiti yapılabilmiş tüm konutların hasar ödemesinin tamamlandığı aktarılırken, depremlerin ardından bugüne kadar yaklaşık 600 bin hasar ihbarına karşılık tazminat ödeme tutarının toplam 35 milyar liraya ulaştığı belirtildi. Öte yandan 1 Ocak itibariyle geçerli olmak üzere Zorunlu Deprem Sigortası Tarifesi güncellendiği, poliçe başlangıç tarihi 1 Ocak ve sonrasına ait tüm poliçelerin teminatı güncel bedeller üzerinden hesaplanırken teminatlar da enflasyon koruması altında olacağı ve her ay belirlenen enflasyon oranına göre ek prim ödemesi yapılmadan güncelleneceği belirtildi. “Böylece DASK şu anda Zorunlu Deprem Sigortası hizmetiyle deprem ve depremden kaynaklanan hasarlara karşı sigortalı konut sahiplerine maddi güvence sağlıyor” denilen açıklamada şunlar yer aldı:.”Son yıllarda sıklaşan ve gittikçe şiddetlenen doğa olaylarına tanıklık edilen bu süreçte DASK yapısında büyük bir dönüşüm adımı atarak başta sel olmak üzere diğer tüm doğa kaynaklı afet türlerinin DASK’ın kapsamına dahil edilmesi ile ilgili çalışmalarda sona yaklaşıldı. Zorunlu Deprem Sigortasının Zorunlu Afet Sigortasına dönüştürülmesi konusunda çalışmaların yılın ikinci yarısında tamamlanması hedefleniyor. Böylece tek bir poliçe üzerinden tüm doğa kaynaklı afetler için vatandaşlara teminat sağlanacak.” Açıklamada tüm vatandaşlara “evlerini DASK güvencesi altına alma, süresi dolan poliçelerini yenileme ve daha güçlü bir finansal güvenceye sahip olmak için teminatlarını güncelleme” çağrısı yapıldı.

Sigorta sektörünün deprem hasar ödemeleri 20 milyar TL’yi aşacakSigorta sektörünün deprem hasar ödemeleri 20 milyar TL’yi aşacak

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.