Deprem bölgesi bu yıl yatırıma boğulacak

6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 11 ilin yer aldığı bölgenin yeniden imarı için bu yıl birçok proje hayata geçirilecek. Projeler için 46.5 milyarlık yatırım yapılacak.

Ekonomi 23 Ocak 2024
Bu haber 4 ay önce yayınlandı
Deprem bölgesine bu yıl içinde yapılacak yatırımların tutarının 46.5 milyar TL olması bekleniyor.

Deprem bölgesinin yeniden imarı için 2024’te çok sayıda yatırım yapılacak. 2024 Yılı Yatırım Programı’ndan yapılan derlemeye göre depremlerden etkilenen 11 ilin bulunduğu bölgede bu yıl tarım, imalat, eğitim, ulaştırma, turizm ve konut gibi birçok alanda yatırım gerçekleştirilecek. Bu yıl içindeki yatırımların tutarının 46.5 milyar TL olması bekleniyor.
Yeniden imarı kapsamında tarım alanında taşkın koruma işlemleri kapsamında Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünce 11 ilde yürütülecek deprem onarımları için iki milyar lira ayrıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca 2025’te tamamlanması planlanan “Deprem Sonrası İskenderun Balıkçı Barınağı Yapımı Projesi” için ise 208 milyon lira harcanması planlanıyor.

Depremzede şimdi de su baskınlarıyla uğraşıyor: Ortak talep 'sızdırmayan konteyner'Depremzede şimdi de su baskınlarıyla uğraşıyor: Ortak talep ‘sızdırmayan konteyner’

Demiryollarındaki hasar için 11 milyarlık yatırım

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının “Deprem Bölgesindeki Sanayi İşyerlerinin Yapımı Projesi” de öne çıkan yatırım başlıkları arasında yer alıyor. Bu proje için 2024’te beş milyar lira ayrıldı. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürlüğünce demiryollarında deprem nedeniyle oluşan hasarlarının giderilmesi için 11 milyar liralık yatırım öngörülüyor, projenin 2027’de tamamlanması planlanıyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının 12 ilde yürüttüğü “Türkiye Deprem Sonrası İyileşme ve Yeniden İmar Projesi” çerçevesinde 2024’te yaklaşık altı milyar liralık yatırım yapılması hedefleniyor. Bakanlıkça yürütülen bir diğer proje olan “Deprem Sonrası Yeniden Yapılanma” kapsamında da 3,7 milyar lira harcanacağı tahmin ediliyor.

Çelik yapılı okullara 7.5 milyar TL ayrıldı

Depremden etkilenen illerde eğitim ve kültür yatırımları da yapılacak. Bu kapsamda Milli Eğitim Bakanlığı’nca bölgedeki 11 ilde çelik yapılı okul inşası için 7,5 milyar liralık yatırımın hayata geçirilmesi bekleniyor.
Kültür ve Turizm Bakanlığının deprem bölgesindeki kültürel varlıkların bakım, onarım, çevre düzenlemesini içeren projeler için bu yıl 1,4 milyar lira ayrıldı. Bu kapsamda Adıyaman, Diyarbakır, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Gaziantep, Şanlıurfa ve Adana’daki hasarlı müzeler onarılacak. Ayrıca Adıyaman, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Şanlıurfa ve Osmaniye’de toplam 66 bin 800 metrekarelik kütüphane onarımı da bir diğer proje olarak dikkati çekiyor. Söz konusu çalışmalar için bu yıl 200 milyon lira harcanması öngörülüyor.

Altyapı projeleri için 9.9 milyar harcanacak

İller Bankası AŞ Genel Müdürlüğü deprem bölgesindeki şehirlerin içme suyu ve kanalizasyon altyapısının imarına yönelik yatırımlar yapacak. İçme suyu projeleri için Adana ve Kahramanmaraş’taki depolama, kentsel altyapı projelerine 2024’te 1,2 milyar lira ayrıldı.
Söz konusu illerdeki kanalizasyon şebekesi, atık su arıtma tesisi ve yağmur suyu şebeke yapımı için de 3,7 milyar lira harcanması öngörüldü.
İsale hattı, kentsel altyapı, rehabilitasyon ve şebeke yapımı için Adıyaman, Hatay, Malatya ve Şanlıurfa illerini kapsayan proje çerçevesinde toplam 2,2 milyar liralık yatırım yapılacak. Bu illerde kanalizasyon şebekesi, atık su arıtma tesisi için de 2,8 milyar lira harcanacağı tahmin ediliyor.

Yeniden aday gösterilen Lütfü Savaş kendini savundu: Depremin tek müsebbibi ben değilimYeniden aday gösterilen Lütfü Savaş kendini savundu: Depremin tek müsebbibi ben değilim

 

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.