Depremzedelere konut dönüşümü için 500 bin TL hibe

Kendi yapısını yerinde inşa edecek depremzedelere konutlar için 500 bin TL, iş yerleri için 250 bin TL hibe verilecek. Ayrıca kendi yapısını inşa edecek afetzedelerin konut için 500 bin ile 800 bin TL, iş yeri için 250 bin ile 500 bin TL arasında faizsiz kredi kullanabilecek.

Ekonomi 8 Temmuz 2023
Bu haber 11 ay önce yayınlandı
6 Şubat 2023 depremlerinin yıktığı Hatay.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinden etkilenen bölgelerde yaşayan depremzedeler için yeni destek paketi açıklandı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Yerinde Dönüşüm Projesi kapsamında kendi yapısını yerinde inşa edecek depremzedelere konutlar için 500 bin TL, iş yerleri için 250 bin TL hibe verilecek. Ayrıca kendi yapısını inşa edecek afetzedelerin konut için 500 bin ile 800 bin TL, iş yeri için 250 bin ile 500 bin TL arasında faizsiz kredi kullanabilecek. Kahramanmaraş depremlerinden etkilenen illere ilgili konuşan Özhaseki, 1 yıl içeresinde 319 bin konutu bitireceklerini ve hak sahiplerine teslim edeceklerini dile getirdi.

BM: Depremlerin faturası 100 milyar doları geçecekBM: Depremlerin faturası 100 milyar doları geçecek

 

Özhaseki’nin açıklamaları şöyle:

  • İnşaatı yapılan konut sayısı 180 bin civarında. Ekim, kasım, aralık gibi teslimata geçeceğiz. son 20 yıl içerisinde yapılan çalışmalarla TOKİ’nin bu depremi atlattığını gördük. Bir yıl içerisinde 313 bin konutu bitirip hak sahiplerine teslim edeceğiz.
  • Fay hatlarının üzerinde yapılaşmaya olmayacak. Zeminde sıvılaşma olan yerler var. Sıvının geldiği yere doğru yatıyor. Zeminde sıvılaşma olan yerlerde yapılaşma olmayacak. Dere yataklarına yapı yapılması mümkün değil. Mühendislik hizmetlerinde sıfır tolerans uygulanacak.
  • İnşaat maliyetlerini hesaplayarak kredi ve hibe yöntemleri geliştirdik. Vatandaşlar konut yapmak istediklerinde yarıdan fazlası bir araya gelirse imkan vereceğiz. Konutlar için 500 bin dükkanlar için 250 bin lira nakdi yardımda bulunacağız. Konutlar için 500 binle 800 bin lira arasında kredi verilecek. Dükkanlar için de 250 bin ile 500 bin lira arasında kredi verilecek.
  • Dükkanlarda hibenin dışında 500 bin liraya kadar kredi vermeye devam edeceğiz. Bir taraftan hibe vereceğiz bir taraftan hibe vereceğiz. Buradaki krediler 2 yıl ödemesiz 10 yıl vadeli olacak, faiz sıfır olacak. Böyle olunca bu kredinin işe yarayacağını söyleyeceğiz. Paraları hak ediş karşılığında vereceğiz. Anadolu’da evleri tüzel kişilik üzerine yaptıranların ev ve dükkanları yıkılmış insanlar oluyor. Kentsel dönüşümden bunları karşılayıp konutları yıkılanları hak sahibi yapacağız.
  • Brüt inşaat alanı 100 metrekareye kadar olan konut için 500 bin TL kredi verilecek. Brüt inşaat alanı 101-150 metrekare olan konutlar için 700 bin TL kredi verilecek. Brüt inşaat alanı 50 metrekare olan işyerleri için kredi tutarı 250 bin TL.
  • 15 Temmuz itibarıyla ofislerde müracaatları almaya başlayacağız, vatandaşlarımızı bilgilendireceğiz.
  • 22 adet imar ofisi kuruyoruz. Buralarda bir müddet Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı denetiminde biz devam ettireceğiz.

Vergi tsunamisi: İçki, sigara, MTV, Kurumlar Vergisi ve akaryakıta aynı gün zamVergi tsunamisi: İçki, sigara, MTV, Kurumlar Vergisi ve akaryakıta aynı gün zam

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.