Fitch’ten Türkiye’ye mali duruş eleştirisi: Açıkça genişleyici

Türkiye'nin mali politikalarını genişleyici olarak tanımlayan Fitch Ratings Türkiye Analisti Morales 'Bundan sonra enflasyonu sürdürülebilir şekilde düşürmek için politikaların ne ölçüde daha da sıkılaştırılacağını görmemiz gerekiyor' dedi.

Ekonomi 25 Nisan 2024
Bu haber 2 ay önce yayınlandı
Fitch'in değerlendirmesinde şu anda temel politika zorluğunun enflasyon olduğu vurgulandı.

Türkiye’de para politikasında sıkı bir duruş korunurken vergi politikaları ve kamu harcamalarını temel alan maliye politikasıyla ilgili olarak uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’ten bir eleştiri geldi. Fitch Ratings’in Kıdemli Direktörü ve Türkiye Analisti Erich Arispe Morales Türkiye’nin mali duruşunun açıkça genişleyici pozisyonda olduğunu belirtti. Kurumun Türkiye konulu çevrimiçi panelinde para politikasının sıkılaştırılmasını desteklemek için maliye politikası ayarlamasının gerekli olduğunu söyleyen Morales Türkiye ekonomisinde kırılganlıkların azaldığını ve cari açıkta daralmanın sürdüğünü dile getirdi.

Morales Türkiye’nin enerji ve altın ithalatındaki gerilemenin cari açığa yansıdığını belirterek uluslararası rezervlerin mart ayının başındaki seviyelere yeniden yükseldiğini söyledi. Öte yandan Türkiye’de şu anda temel politika zorluğunun enflasyon olduğunu ifade eden Morales “Daha önce de belirttiğimiz gibi ekonomi politikasının sürdürüleceğine ilişkin daha fazla güvenimiz var ve bu politika yönünde kararlılık olduğuna ilişkin başka işaretler de gördük. Martta Merkez Bankası’nın (TCMB) politika faizinde beklenmedik bir artış yaptığını ve seçim sonrası siyasi otoritenin ekonomi programı onayladığını da gördük. Bundan sonra, enflasyonu sürdürülebilir şekilde düşürmek için politikaların ne ölçüde daha da sıkılaştırılacağını görmemiz gerekiyor. Dolayısıyla dezenflasyon sürecini ve TCMB’nin çalışmasını desteklemek için sadece para politikası tarafında değil, diğer politika seviyelerinde de atılması gereken adımlar var” diye konuştu.

Fitch Gelişmekte Olan Piyasa EMEA Banka Derecelendirmeleri Başkanı Lindsey Liddell de ortodoks ekonomi politikalarına dönüş ve para politikasının sıkılaştırılmasının yanı sıra makro ihtiyati düzenlemelerin de basitleştirilmesinin bankalar için baskıların hafifletilmesine yardımcı olduğunu aktardı.

Son aylarda Türk bankalarının ihraçlarında büyük bir artış gözlemlediklerini belirten Liddell bankalar için bazı risklerin sürdüğünü de kaydetti.

Fitch: Seçim sonrasında sıkılaşmanın sürmesini bekliyoruzFitch: Seçim sonrasında sıkılaşmanın sürmesini bekliyoruz

Fitch’ten sürpriz zamanlı not artırımıFitch’ten sürpriz zamanlı not artırımı

 

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.