Kahramanmaraş depremleri DASK’ın ‘tazminat ödemesi’ni 23’e katladı

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Genel Müdürü Selva Eren Kahramanmaraş merkezli depremlerin olduğu 2023’e kadar 1,5 milyar lira hasar bedeli ödediklerini söyledi. Kahramanmaraş depremlerinde ise dosya sayısı beşe, hasar miktarı 23’e katlandı.

Ekonomi 7 Mart 2024
Bu haber 3 ay önce yayınlandı

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) 6 Şubat 2023’te 11 ili etkileyen depremlerde kuruluşundan buyana en büyük tazminat ödemesini yaptı. Gaziantep’te Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) ev sahipliğinde düzenlenen “7. DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarım Yarışması”nın final gününde konuşan DASK Genel Müdürü Selva Eren ihasar tespit metotlarında kurumlar arası farklılıkları gidermek için çalışmalar yaptıklarını söyledi.

DASK’ın hasar ödeme kapasitesini 25 milyardan 280 milyar lira seviyelerine çıkardıklarını belirten Eren şunları söyledi:

“6 Şubat depremlerinin sebep olduğu bu büyük yıkımın ardından vatandaşlarımızın yanında olmak ve yaşanan acıların izlerini bir nebze hafifletebilmek adına çalıştık, elimizden gelen her türlü imkanları seferber ettik. DASK’ın kurulduğu günden Kahramanmaraş merkezli depremlerin yaşandığın 2023 yılına kadar ödeme yaptığı dosya sayısı 114 bin ve ödediği rakam 1,5 milyar liradır. Yalnızca Kahramanmaraş depremlerinde ise DASK’a ulaşan dosya sayısı 600 bin, ödenen tazminat tutarı ise 35 milyar liradır. Bu rakamlar yönetilen sürecin büyüklüğünü çarpıcı bir şekilde özetlemektedir.”

Hedef yüzde 100 sigortalılığa ulaşmak

Deprem sigortası sayısında artış olduğunu belirten Eren ”Bugün 12 milyon konutun zorunlu deprem sigortası ile güvence altında olmasından gurur duyuyoruz dedi. Herkesi DASK’ın yüzde 100 sigortalılık hedefine ortak olmaya davet ettiklerini söyleyen Eren “Çalışmaları halen devam eden 2024 yılında hayata geçmesi için tüm kaynaklarımızı seferber ettiğimiz DASK zorunlu deprem sigortası ürün kapsamını genişleterek zorunlu afet sigortasına dönüştürülmesi ve doğal kaynaklı tüm afetleri kapsayacak olması DASK tarihinde atılmış en önemli adımlardan biri olacaktır” diye konuştu.

DASK’ın ödemelerinin yüzde 96'sı deprem şehirlerine gitti, teminatlar 2’ye katlanıyorDASK’ın ödemelerinin yüzde 96’sı deprem şehirlerine gitti, teminatlar 2’ye katlanıyor

Deprem bölgesinden DASK'a 158 bin 183 hasar ihbarı yapıldıDeprem bölgesinden DASK’a 158 bin 183 hasar ihbarı yapıldı

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.