Koç Holding geçen yıl 3,7 milyar dolarlık yatırım yaptı

60. Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda konuşan Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi M. Koç topluluğun 2023'te 3,7 milyar dolar, son 5 yılda da 11,2 milyar dolar kombine yatırım gerçekleştirdiğini belirterek, 'Ülkemizin geleceğine güveniyoruz' dedi.

Ekonomi 19 Nisan 2024
Bu haber 1 ay önce yayınlandı
Koç Holding'in 60. Olağan Genel Kurulu Nakkaştepe'de yapıldı.

Koç Holding, 60. Olağan Genel Kurul Toplantısı 18 Nisan’da Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi M. Koç, Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Y. Koç, Yönetim Kurulu Üyesi İpek Kıraç, Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, Koç Holding üst yönetimi ve hissedarların katılımıyla Nakkaştepe’deki holding merkezinde yapıldı. Koç Topluluğu’nun ülke ekonomisine katma değer sağlamaya devam ettiğini vurgulayan Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi M. Koç, “Her fırsatta dile getirdiğimiz üzere, ülkemizin geleceğine güveniyoruz” dedi. Koç, şunları söyledi:

“Koç Topluluğu olarak kuvvetli mali gücümüz, çeşitlendirilmiş portföy yapımız, geniş tedarik zincirimiz, çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim alanlarındaki öncü uygulamalarımız ve etkin risk yönetimi politikalarımız ile bu zorlu dönemde de ülkemiz için değer yaratmayı sürdürdük. Her zaman olduğu gibi kârlı ve sürdürülebilir büyüme fırsatlarını titizlikle değerlendirip yatırımlarımıza hız kesmeden devam ettik. 2023 yılındaki 3,7 milyar dolarlık yatırımla beraber son 5 yılda yaklaşık 11,2 milyar dolarlık kombine yatırıma ulaştık; memleketimize güvendik ve inandık. Dünyanın en büyük şirketlerinin listelendiği Fortune Global 500’de geçen yıl da ülkemizi temsil eden tek şirket olduk.”

Ömer M. Koç: Güçlenen likiditemizle tüm paydaşlarımız için değer yaratacağız

Cumhuriyet’in 100’üncü yaşının coşkuyla kutlandığı özel bir yılı geride bıraktıklarını belirten Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç, “Büyük Atatürk’ün bir asır önce bu ülke için kurduğu hayâllerin, O’nun muasır medeniyet tahayyülünün bugüne kadar başarılanların çok ötesinde olduğunun farkındayız. Koç Topluluğu, bir asırdır işte bu hayâlleri gerçekleştirmek için var gücüyle çalışıyor. Bundan sonra daha da çok çalışarak ülkemizin müreffeh ve çağdaş geleceğine hizmet etmeyi sürdüreceğiz” mesajlarını paylaştı.

Stratejik vizyonları doğrultusunda hem mevcut işlerinde hem de yeni alanlarda yatırımlarına devam ettiklerini belirten Ömer M. Koç, “Arçelik ile dünyanın önde gelen ev aletleri üreticilerinden Whirlpool’un Avrupa’daki üretim, satış ve pazarlama iştirakleri Arçelik kontrolü altında birleştirildi. Tofaş da Stellantis ile Türkiye satış ve dağıtım şirketini satın almak üzere anlaşmaya vardı, Rekabet Kurumu’nun onayı bekleniyor. Ford Otosan, Avrupa’nın önde gelen elektrikli ticari araç üreticisi olarak yeni araç yatırımlarına devam ediyor. Diğer taraftan, yenilenebilir enerji yatırımlarımızı da sürdürüyoruz. Dünya genelinde ortalama yaşam süresinin uzaması ve nüfusun yaşlanması nedeniyle gelişen sağlık sektörüne yatırım yapıyor ve bu alandaki fırsatları takip ediyoruz. Yapı Kredi Bankası’ndaki ana hissedarlığımız devam ederken 2023 yılı içerisinde sahip olduğumuz hisselerin bir kısmını uluslararası kurumsal yatırımcılara sattık. Tat Gıda’daki paylarımızın satışını tamamladık. Daha da güçlenen likiditemiz ile önümüzdeki dönemde tüm paydaşlarımız için uzun vadeli değer yaratma hedefiyle çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Levent Çakıroğlu: Koç markasının itibarını artırarak 2’nci yüzyılımıza ilerliyoruz

Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu da şu mesajları vurguladı:

“Kurumsal kültürümüzden aldığımız güç ve sürekli geliştirdiğimiz rekabetçiliğimizle, sürdürülebilir büyüme hedefimizden sapmadan, daha iyi bir dünya hedefiyle tüm paydaşlarımız için değer yaratıyor ve Koç markasının itibarını artırarak büyük bir özgüvenle 2’nci yüzyılımıza ilerliyoruz.”

“Elde ettiğimiz başarılarda, değişimi kucaklayan bir kurumsal kültürü benimsememizi sağlayan çok boyutlu dönüşüm programlarımızın büyük payı var” diyen Çakıroğlu, “Bu programlar sayesinde geliştirdiğimiz dijital yetkinliklerle, çevik yönetim, veriye dayalı karar verme ve etkin kaynak kullanımı disipliniyle ve en önemlisi çağın yetkinlikleriyle donattığımız benzersiz insan kaynağımızla yarınlarda çok daha büyük başarılara ulaşacağımıza eminiz” ifadelerini kullandı. Başarı tanımını hiçbir zaman finansal sonuçlarla sınırlı görmediklerini belirten Çakıroğlu, “Bir asırlık emeğin, özverinin, kuruluşumuzun temellerindeki kurumsal değerlerin ve ülke ekonomisinde çığır açan ilklerin karşılığı olan itibarımızı en değerli varlığımız sayıyoruz. Tüm çalışma arkadaşlarımızın hassasiyetle benimsediği bu tutum sayesinde ne mutlu ki 2023’te de Türkiye’nin en itibarlı markası seçildik” dedi.

Levent Çakıroğlu, geçen yılın başında yaşanan depremler sonrasında Koç Topluluğu’nun AFAD’la iş birliği içinde 5 ilde toplam 20 bin kişilik Umut Kentleri kısa sürede yerleşime hazır hale getirdiğini belirtti. Ayrıca Koç Topluluğu’nun faaliyet gösterdiği bölgelerde şirketlerinin ve iş ortaklarının deprem kaynaklı risklerini dikkate alan kapsamlı bir değerlendirme çalışmasına başladıklarını da ekledi.

Yeni yönetim oluştu

Rahmi M. Koç: Şeref Başkanı

Ömer M. Koç: Yönetim Kurulu Başkanı

Ali Y. Koç: Başkan Vekili

Semahat S. Arsel: Üye

Caroline N. Koç: Üye

İpek Kıraç: Üye

Levent Çakıroğlu: Üye ve CEO

Jacques A. Nasser: Üye

Cem M. Kozlu: Bağımsız Üye

Peter Martyr: Bağımsız Üye

Michel Ray de Carvalho: Bağımsız Üye

Ömer Önhon: Bağımsız Üye

İhracat performansı 25 milyar dolar civarında

Koç Holding tarafından yapılan açıklamada, holdingin Fortune’un “Dünyanın En Büyük 500 Şirketi” sıralamasında yer alan tek Türk şirketi olduğu, ayrıca Forbes tarafından yayınlanan “Dünyanın En İyi İşverenleri” listesinde 2023 yılında da Türkiye’nin 1 numarası olduğu belirtildi.

Holdingin 2023 yılı faaliyet raporundan öne çıkan başlıklar ise şöyle:

-Küresel büyüme, güçlü markalar yaratma, tüm paydaşlarımız için hep daha fazla değer sağlama ve insan kaynağımızı geliştirme hedefleri yatırımlarımıza yön vermeye devam etti.

-2023’te en fazla yatırım otomotiv sektöründe gerçekleştirildi, onu dayanıklı tüketim ve enerji sektörleri izlendi.

-Ar-Ge, inovasyon, teknoloji ve dijital dönüşüm Topluluğun odaklandığı başlıca alanlar arasında olmaya devam etti.

-Koç Topluluğu, Türkiye’de özel sektör Ar-Ge yatırımlarının yaklaşık yüzde 7’sini gerçekleştiriyor.

-Topluluğun kombine gelirlerinin Türkiye’nin GSYH’sine oranı yaklaşık yüzde 8 seviyesinde, ihracatı da Türkiye’nin toplam ihracatının yaklaşık yüzde 7’sini oluşturdu.

-Yurt dışı gelirleri, özellikle otomotiv ve dayanıklı tüketim şirketlerinin ihracat performansları ile yaklaşık 25 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

-Yurt dışı gelirlerin toplam kombine gelirler içindeki payı yaklaşık yüzde 29 oldu.

-Holding, 2050 yılına yönelik karbon nötr taahhüdü kapsamında başlattığı Karbon Dönüşüm Programı ile farklı sektörlerdeki Topluluk şirketlerinin düşük karbon ekonomisine geçişini sağlamayı hedefliyor.

Holding 2050 karbon nötr hedefi doğrultusunda doğrudan (Kapsam 1 ve Kapsam 2) sera gazı emisyonlarını 2030 yılında yüzde 27, 2040 yılında yüzde 49 oranında azaltmayı hedefliyor.

Topluluk doğrudan sera gazı emisyonlarında 2017 baz yılından bu yana yüzde 13 azalış elde etti.

Dikkat: TT olan o Ömer Koç haberi asparagas! Yüzlerce haber sitesi bu zokayı yuttuDikkat: TT olan o Ömer Koç haberi asparagas! Yüzlerce haber sitesi bu zokayı yuttu

Ömer Koç: Ekonomik belirsizlikler olağan hale geldiÖmer Koç: Ekonomik belirsizlikler olağan hale geldi

Koç Holding'in 2023 bilançosu açıklandıKoç Holding’in 2023 bilançosu açıklandı

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.