Maliye IBAN’ını kiraya verenlerin peşine düştü: Ceza da var

IBAN’la ödeme yaygınlaşırken, Maliye IBAN’larını kiraya verenlerin peşine düştü. IBAN ile yapılan faturasız tahsilatların tümüne KDV ve vergi cezası uygulanacak.

Ekonomi 16 Nisan 2024
Bu haber 1 ay önce yayınlandı
Maliye, bankalardan veri merkezine gelen bilgilere çerçevesinde IBAN hesaplarına yoğunlaşacak.

IBAN numarasıyla para transferi son dönemlerde yaygın bir ödeme aracına dönüşürken Maliye IBAN’ını kiralayanların peşine düştü. IBAN ile yapılan faturasız tahsilatların tümüne KDV ve vergi cezası uygulanacak.

IBAN kiralayanlar hakkındaki gelişmeleri Yeminli Mali Müşavir Abdullah Tolu Yazdı.

Maliye 2024–2026 yıllarına ait Orta Vadeli Program’da (OVP) de yer alan “kayıt dışılıkla mücadele” eylemi kapsamında vergi kayıp ve kaçağını önlemeye dönük çalışmalara başlıyor. Yerel seçim sonrasına bırakılan çalışmalar hız kesmeden devam edecek.
IBAN’la tahsilat konusunu yaklaşık 2-3 ay önce gündeme getirmiş, Maliye’nin bu konuda yoğun çalışma yaptığını ve kısa süre sonra denetimlere başlayacağını açıklamıştık.

IBAN çalışmasına nasıl karar verildi?

Maliye saha denetim çalışmaları sırasında, satışı yapılan mal ve hizmetlere ilişkin bedellerin kredi kartlarından ziyade yoğun bir şekilde IBAN yoluyla tahsil edildiğini tespit etti. Ayrıca IBAN’ların bir kısmının satışı yapan işletmeler adına, bir kısmının ise bu işletmelerde çalışan kişiler ile işletme sahiplerinin eş, dost ve akrabaları adına kayıtlı olduğu, bazı IBAN’ların ise başka şahıslardan kiralandığı anlaşıldı.
Maliye bankalardan veri merkezine gelen bilgilere çerçevesinde IBAN hesaplarına yoğunlaşarak milyarlarca TL’yi bulduğu ifade edilen vergi kayıp ve kaçağını belirlemeye çalışıyor.

IBAN’la tahsilat en çok hangi sektörlerde kullanılıyor?

IBAN’la tahsilatı en çok kullananlar şunlar: Perakende mal ve hizmet satışı yapan işletmeler, mobilyacılar, gazino-bar-pavyon gibi gece eğlence merkezleri, lüks restaurantlar, güzellik ve saç ekim merkezleri, spor salonları, altın-pırlanta ve diğer değerli taş satışı yapanlar, astrolog, falcı, doktor, avukat, diyetisyen, mimar vb.

İşletmelerin müşterileri IBAN’a yönlendirmesinin iki nedeni var:

Birincisi işletmeler kredi kartı ile yaptıkları satışın bedelini tahsil edebilmek için bankalara yüzde 8 – 9 civarında komisyon ödüyor. Bu komisyonları ödememek ve nakit paraya hızlıca kavuşmak için alıcılara yüzde 5-10 oranında indirim yaparak IBAN yoluyla tahsilat yapıyorlar. Tabii bu en masumu!
İkincisi ise bazı işletmeler satışları ve satıştan doğan kazançlarını kayıt dışı bırakmak ve vergi ödememek için IBAN ile tahsilat yoluna başvuruyor. Bunun için satışlarda KDV oranı kadar indirim yaparak IBAN’la ödemeyi müşteriler açısından cazip hale getiriyorlar.
Yalnız gözardı ettikleri veya bilmedikleri bir konu var: Bankalar yaptıkları işlemleri Maliye ile paylaşıyor. Bankacılık sistemindeki para hareketlerinin Maliye’nin bilgisi dışında olması mümkün değil.

IBAN’la tahsilat yapanlara dönük denetimleri Gelir İdaresi Başkanlığı’na bağlı Vergi Dairesi Başkanlıkları ve Defterdarlıklar yapacak.

İşletme sahipleri çağrılarak açıklama istenecek

IBAN yoluyla tahsilat yaptıkları tespit edilen işletme sahipleri tek tek Maliye’ye çağrılarak izah istenecek, IBAN yoluyla yapılan tahsilatlar için fatura veya benzeri belge düzenleyip düzenlemedikleri sorulacak ve bu belgelerin ibrazı istenecek.
İşletme sahipleri bu tahsilatlar için fatura veya benzeri belge düzenlemişlerse herhangi bir sorun olmayacak. Düzenlememişlerse bu satışlar kayıt dışı satış olarak kabul edilecek.
Ayrıca işletmede yapılan satışlarla ilgili ilişkili kişi statüsünde kabul edilen kişilere (eş, çocuk, anne, baba gibi yakın akrabalar ile sekreter, işçi gibi işletme çalışanları) ait olan IBAN’lar ile kiralık IBAN hesaplarıyla yapılan tahsilatlar da sorulacak.
İlk tespitler şirkette çalışanların IBAN hesaplarına milyonlarca TL yatırıldığı yönünde.

Vergi mükellefiyeti olmayanların canı yanacak

Vergi mükellefiyeti olmadığı halde mal ve hizmet satış yapıp bedellerini IBAN yoluyla tahsil edenler de tespit edildi. Özellikle esnaf muafiyeti kapsamına da girmeyen bu kişilerin IBAN’larına milyonlarca TL yatırıldığı anlaşıldı.
Bu kişiler de Maliye tarafından çağrılacak ve izah istenecek. Bunlara IBAN’la yaptığı tahsilat tarihlerine bakılarak geriye dönük mükellefiyet kaydı açılacak.

IBAN’LA tahsilat yapanlara hangi işlem uygulanacak?

IBAN’la tahsilat yaptıkları halde fatura veya benzeri belge düzenlemeyen veya mükellefiyet açtırmadan bu işleri yapanlara, kayıt dışı bıraktıkları kazançları üzerinden gelir vergisi, kurumlar vergisi, geçici vergi, kayıt dışı bıraktıkları satışları üzerinden de KDV tarhiyatları yapılacak, bir kat vergi kaybı cezası kesilecek, ilave olarak gecikme faizi istenecek. Ayrıca faturaya yazılması gereken meblağın yüzde 10’una kadar özel usulsüzlük cezası kesilecek.

IBAN’ların çoğu işletme çalışanlarına ait değil

Yapılan araştırmada işyerlerinde bulunan IBAN numaralarının çoğunun işletme ile ilgisi olmayan üçüncü kişilere ait olduğu ve bu IBAN’ların işletmelere aylık ücret karşılığında kiralandığı anlaşıldı. Bu şekilde IBAN’larını kiralayan kişilerin hesaplarına yatan milyonlarca TL’den haberleri bile yok. Bunlar hakkında da yasal işlemler yapılacak, tahsil ettikleri kira bedelleri üzerinden cezalı gelir vergisi, geçici vergi ve KDV tarhiyatı yapılacak, bir kat vergi kaybı cezası kesilecek ve ayrıca gecikme faizi istenilecek. Ayrıca, bunlar MASAK mevzuatına aykırı bu işlemlerinden dolayı mahkemeye sevk edilecekler.
IBAN’la tahsilat yöntemiyle kayıt dışı bırakılan kazançlar nedeniyle milyarlarca TL vergi kayıp ve kaçağına neden olduğu ifade ediliyor. Kamuoyu bu konuda Maliye’nin yapacağı denetimlerin sonucunu bekliyor!..

'POS çalışmıyor, IBAN'a at' dönemi sona eriyor‘POS çalışmıyor, IBAN’a at’ dönemi sona eriyor

Öğrencilere banka hesabı uyarısı: Hesabınızı kiraya vermeyin, geleceğinizi yakmayın!Öğrencilere banka hesabı uyarısı: Hesabınızı kiraya vermeyin, geleceğinizi yakmayın!

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.