OECD Türkiye’nin büyüme tahminini değiştirmedi

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) bu yıl için Türkiye ekonomisindeki büyüme beklentisinde değişikliğe gitmezken 2025 tahminini yüzde 0,1 düşürerek yüzde 3,1 olarak revize etti.

Ekonomi 6 Şubat 2024
Bu haber 4 ay önce yayınlandı
OECD 2023'te yüzde 3,1 olan küresel ekonomik büyümenin bu yıl yüzde 2,9'a gerileyeceğini ve 2025'te yeniden yüzde 3'e yükseleceğini öngörülüyor.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) 2023’te yüzde 3,1 olan küresel ekonomik büyümenin bu yıl yüzde 2,9’a gerileyeceğini ve 2025’te yeniden yüzde 3’e yükseleceğini öngörürken Türkiye ekonomisine ilişkin tahminlerini de açıkladı. OECD’nin “Büyüme için Temelleri Güçlendirmek” temasıyla hazırlanan Ekonomik Görünüm Ara Dönem Raporu’na göre Türkiye’deki büyümenin bu yıl yüzde 2,9 olması beklenirken 2025’te yüzde 3,1 olacağı öngörülüyor. OECD kasımdaki tahminlerine göre Türkiye ekonomisinde bu yıl için büyüme öngörüsünü değiştirmedi, 2025 için yüzde 0,1 düşürerek yüzde 3,1’e revize etti. Rapora göre küresel ekonomik büyüme 2023’te direnç gösterdi ve enflasyon beklenenden daha hızlı geriledi. Küresel ekonomi geçen yıl yüzde 3,1 büyüdü. Büyüme dördüncü çeyrek de dahil olmak üzere yıl boyunca özellikle ABD’de güçlü kalırken diğer birçok gelişmiş ülkede enerji krizinin de etkilerini yansıtan şekilde daha zayıf oldu. Ekonomik büyüme geçen yıl G20 ülkelerinde yüzde 3,3, ABD’de yüzde 2,5 olarak gerçekleşti. Euro Bölgesi’nde büyüme yüzde 0,5 olurken Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’da yüzde 0,1 daralma görüldü. Ekonomik büyüme İngiltere’de 2023’te yüzde 0,3, Fransa’da yüzde 0,9, Çin’de yüzde 5,2, Hindistan’da yüzde 6,7 ve Türkiye’de yüzde 4,1 oldu. Brezilya ekonomisi yüzde 3,1, Japonya ekonomisi yüzde 1,9 ve Rusya ekonomisi yüzde 3,1 büyüme gösterdi, Suudi Arabistan ekonomisi geçen yıl yüzde 0,9 daraldı.

Türkiye'nin sağlığı iyi değil: OECD'de sondan üçüncüyüzTürkiye’nin sağlığı iyi değil: OECD’de sondan üçüncüyüz

Finansal koşulların iyileşmesi etkili olacak

Küresel ekonomideki büyümenin bu yıl ise yüzde 2,9 olacağı, 2025’te finansal koşulların da iyileşmesiyle yüzde 3’e yükseleceği öngörülüyor. Söz konusu büyüme öngörülerinin OECD’nin geçen kasımda yayımladığı Ekonomik Görünüm raporuyla karşılaştırılması bu yıl için küresel ekonomik büyüme tahmininin yüzde 2,7’den yüzde 2,9’a yükseltildiği anlamına geliyor. OECD’nin 2025’e yönelik küresel ekonomik büyüme beklentisi değişmedi.

ABD’de büyüme 2025’te azalacak

ABD’de ekonomik büyümenin hane halkı harcamaları ve güçlü işgücü piyasası koşulları tarafından desteklenmeye devam edeceği, ancak bu yıl yüzde 2,1’e ve 2025’te yüzde 1,7’ye düşeceği tahmin ediliyor. Euro Bölgesi’nde ekonomik büyüme tahmini bu yıl için 0,3 aşağı yönlü revize edilip 2025 için değiştirilmezken sırasıyla yüzde 0,6 ve yüzde 1,3 düzeyinde öngörüldü. Çin ekonomisinin düşük talep, yüksek borç ve zayıf emlak piyasasının etkisiyle bu yıl yüzde 4,7 ve 2025’te yüzde 4,2’ye gerilemesi bekleniyor.

Enflasyonist ortam 2025’te sona ermeyebilir

Enerji ve gıda fiyatlarındaki gerileme ve sıkı para politikasına bağlı olarak enflasyon geçen yıl birçok ülkede düşüş gösterdi. Öte yandan rapora göre, çekirdek enflasyonun çoğu ülkede hala hedefin üzerinde seyretmesi ve işgücü maliyetlerindeki artışın orta vadeli enflasyon hedefleriyle uyumlu olan seviyeden yüksek olması nedeniyle 2021’de başlayan enflasyonist sürecin 2025’te sona ereceğinden emin olmak için henüz erken. Orta Doğu başta olmak üzere jeopolitik gerilimlerin enflasyonda yukarı yönlü baskı oluşturma riski bulunurken bölgede çatışmanın genişlemesi veya tırmanması deniz taşımacılığını beklenenden daha kapsamlı şekilde kesintiye uğratabilir ve arz darboğazları yoğunlaşabilir. Orta Doğu’dan Asya, Avrupa ve Amerika’ya petrol ve gaz tedarikinde kilit rotalardaki trafiğin kesintiye uğraması halinde enerji fiyatlarında artış görülebilir. Bu da küresel ekonomik büyümeye zarar vererek doğrudan enflasyon baskısını artırabilir.

OECD Türkiye için bu yıldan umutlu, gelecek yıl için karamsarOECD Türkiye için bu yıldan umutlu, gelecek yıl için karamsar

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.