Pandemi kaynaklı intikam turizmi sona erdi

Pandemi sonrası kapanmanın acısını çıkarmak amacıyla insanların daha fazla seyahat etmeye başlamasıyla ortaya çıkan ‘intikam turizmi’ hakkında konuşan Pegasus CEO’su Güliz Öztürk, “İntikam turizmi sona erdi ancak bu talebin azalacağı anlamına gelmiyor” dedi.

Ekonomi 28 Eylül 2023
Bu haber 5 ay önce yayınlandı
Pegasus CEO’su Güliz Öztürk Pegasus’un bugüne kadarki en yoğun yazını geçirdiğini ve yakıt tüketiminin yüzde 45’inin bu yıl için hedge edildiğini açıkladı.

Pandemi döneminin sona ermesiyle insanların kapanmanın acısını daha fazla seyahat ederek çıkarmasıyla başlayan trende ‘intikam turizmi’ denilirken, artık bu turizmin sona erdiği belirtildi. Dünyanın dört bir yanından havacılık temsilcileri, pandemiden sonraki ilk yıl sektörün durumunu değerlendirmek üzere Dünya Havacılık Festivali için Lizbon’da bir araya geldi. Festivale katılan havayolları arasında Pegasus, EasyJet ve Wizz Air Holdings gibi şirketler yer aldı. Pegasus CEO’su Güliz Öztürk de, Dünya Havacılık Festivali’nde sektördeki son gelişmeleri Bloomberg’e değerlendirdi.

Turizmciler 'Altın Üçgen' çizdi, Çinlileri bekliyorTurizmciler ‘Altın Üçgen’ çizdi, Çinlileri bekliyor

Pandemiden sonra dünyaya yayılan seyahat hareketleri değinen Öztürk, “İntikam turizmi sona erdi ancak bu talebin azalacağı anlamına gelmiyor” dedi. Öztürk, eylül ve yaz aylarındaki güçlü seyahat isteği nedeniyle talebin devam ettiğini belirtirken, Pegasus’un bugüne kadarki en yoğun yazını geçirdiğini ve yakıt tüketiminin yüzde 45’inin bu yıl için hedge edildiğini açıkladı.

Miras kalan sorunlar devam ediyor

Sektör yoğun yaz seyahat sezonunda patlama yaşarken pandemiden miras kalan bazı sorunlar devam ediyor. Tedarik zincirindeki aksaklıklar, yeni uçaklara talebin yüksek olduğu bir dönemde uçak üretiminin sekteye uğraması ve kurumsal seyahatlerin birçok havayolunun beklediğinden daha yavaş bir hızda gerçekleşmesi bu sorunlar arasında gösteriliyor.

Çin’de ortaya çıktı, dünyaya yayıldı

İntikam turizmi de koronavirüs gibi ilk kez Çin’de ortaya çıktı. 2020’de virüse karşı çok sıkı önlemler uygulayan Çin’de ekim ayındaki sekiz günlük tatil sırasında 550 milyon kişinin yollara dökülmesiyle korkunç bir intikam sezonu yaşanmıştı. Bu kavram 2023 yılında dünya geneline yayıldı.

Turizmde işler iyi: 8 ayda 36 milyon turist geldi, kişi başı harcama 1,200 dolara çıktıTurizmde işler iyi: 8 ayda 36 milyon turist geldi, kişi başı harcama 1,200 dolara çıktı

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.