Rekabet’ten Google’ı rahatlatan karar: Cezaya gerek yok

Rekabet Kurulu Google'ın genel arama motoru sonuç sayfasında sunulan özellikler aracılığıyla pazardaki hakim durumunu kötüye kullanmadığına ve şirkete idari para cezası uygulanmasına gerek olmadığına hükmetti.

Bilim Teknoloji 11 Temmuz 2024
Rekabet Kurumu Google'ın genel arama hizmetleri pazarında hakim durumda olduğuna ancak bu pazardaki hakim durumunu kötüye kullanmadığına karar vererek, idari para cezası uygulamadı.

Rekabet Kurumu’nun internet sitesinde yer alan duyuruya göre Alphabet Inc, Google llc, Google International llc, Google Ireland Limited ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti.’den oluşan ekonomik bütünlük (Google) hakkında yürütülen soruşturmanın sonuna gelindi. Şirketin genel arama hizmetleri pazarındaki hakim durumunu diğer internet sitelerinin faaliyetlerini zorlaştırarak kötüye kullanmak suretiyle Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal ettiği iddiasıyla geçen yıl açılan soruşturma tamamlandı.

Soruşturmada Google’ın masaüstü ve mobil arama sonuç sayfasında sunduğu “videolar,” “kullanıcılar bunu da sordu,” “çeviri kutucuğu,” “spor kutucuğu,” “hava durumu kutucuğu” gibi çeşitli arama özellikleriyle internet sitelerinin arama sonuç sayfasında aşağıya itilerek trafik kaybetmesine neden olduğu iddiaları incelendi.

İnceleme sonucunda kurul Google’ın genel arama hizmetleri pazarında hakim durumda olduğuna ancak bu pazardaki hakim durumunu kötüye kullanmadığına karar vererek idari para cezası uygulamadı.

Bir soruşturma devam ediyor

Google hakkında dikey olarak entegre yapıda faaliyet gösterdiği reklam teknolojisi tedarik zincirinde çeşitli davranışlarla kendi ürün/hizmetlerini kayırdığına ilişkin iddialarla ilgili bir soruşturma da sürüyor. Kurul bugüne kadar yürüttüğü dört soruşturmada Google’a 1,25 milyar lira para cezası vermişti.

Rekabet 898 milyon TL cezayı kesip META’nın yakasını bıraktıRekabet 898 milyon TL cezayı kesip META’nın yakasını bıraktı

Netflix kendi reklam sunucusunu kuruyor: Google ve Amazon'la rekabet edecekNetflix kendi reklam sunucusunu kuruyor: Google ve Amazon’la rekabet edecek

Google her gün için en az 15 milyon TL ceza ödeyecekGoogle her gün için en az 15 milyon TL ceza ödeyecek

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.