Seçim vaadi akla gelince köprü ve otoyol zammı ertelendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yılın başında köprü ve otoyollara zam yapılmayacağını açıkladığı ortaya çıkınca Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, köprü ve otoyollara gelen zamların ertelendiğini, vatandaşlardan alınan geçiş ücretlerindeki farkın iade edileceğini duyurdu.

Ekonomi 26 Ekim 2023
Bu haber 7 ay önce yayınlandı
Köprü ve otoyollara zam yapılmayacağı açıklandığı halde önceki gün geçiş ücretlerine yüzde 76,5 oranında artış yapılmıştı. Dün yapılan zam geri alındı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yılbaşında zam yapılmayacağına dair verdiği söz ortaya çıkınca, köprü ve otoyollara önceki gün yapılan yüzde 80’e yakın zam ertelendi. Kararı X hesabından duyarın Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun “Otoyol ve köprü geçiş ücretlerinde 25 Ekim’den itibaren yapılan düzenleme, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla Ocak 2024’e ertelenmiştir. 25 Ekim’de (bugün) alınan geçiş ücretlerindeki fark vatandaşlarımıza iade edilecektir” dedi.

Köprü geçiş ve otoyol ücretlerine büyük zamKöprü geçiş ve otoyol ücretlerine büyük zamCumhurbaşkanı Erdoğan 9 Ocak 2023 yılında X hesabından yaptığı açıklamada otoyol ve köprülere zam yapılmayacağını açıklamıştı. Erdoğan, “Milletten aldığımızı yine milletin emrine sunma ilkesiyle 2023’te otoyol ve köprü ücretlerini artırmama kararını sizlerle paylaşıyoruz. Hayırlı olsun” demişti. Ancak Karayolları Genel Müdürlüğü önceki gün zam yapıldığını duyurmuştu.

Köprü ve otoyol ücretlerine yapılan zam sonrası 15 Temmuz Köprüsü Şehitler ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden hafif ticari araçların tek yönlü geçişi 8.5 liradan 15 liraya çıkarılmıştı. Dün ise Avrasya Tüneli tek yön geçiş ücretleri gündüz tarifesinde otomobiller için 53 TL’den 80 TL’ye, minibüsler için 79,50 TL’den 120 TL’ye, motosikletler için 10,35 TL’den 31,20 TL kuruşa yükselmişti.

Köprü ve otoyollara bir yıl zam yokKöprü ve otoyollara bir yıl zam yok

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.