Şimşek borç bakıyor: Rezervleri güçlendirmek için dış kaynak arayışını hızlandırıyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "Rezervleri daha da güçlendirmek için ülkemize ilave dış kaynak teminine yönelik çalışmalarımızı hızlandırıyoruz" dedi.

Ekonomi 28 Haziran 2023
Bu haber 12 ay önce yayınlandı
Mehmet Şimşek, rezervleri güçlendirmek için dış kaynak arayışlarını hızlandırdıklarını söyledi.

Merkez Bankası’nın düşük faiz artırımı sonrası döviz kurlarındaki yükseliş hızlanırken, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten dış kaynak teminine yönelik bir mesaj geldi. Göreve geldikten sonra ilk resmi ziyaretini geçen hafta Birleşik Arap Emirlikleri’ne gerçekleştiren Şimşek, dün Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Rezervleri daha da güçlendirmek için ülkemize ilave dış kaynak teminine yönelik çalışmalarımızı hızlandırıyoruz” dedi. Mehmet Şimşek, Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda şunları belirtti:

“TCMB analitik bilanço verilerine göre, net uluslararası rezervler geçen hafta 8.5 milyar dolar ile tarihin en büyük haftalık artışını kaydetti. Rasyonel politikalara dönüş kademeli olarak devam edecek. Rezervleri daha da güçlendirmek için ülkemize ilave dış kaynak teminine yönelik çalışmalarımızı hızlandırıyoruz. Ayrıca, TL cinsi enstrümanları cazip hale getirmeye devam edeceğiz. Bu çerçevede Kur Korumalı Mevduat’ta stopaj desteğini yıl sonuna kadar uzatıyoruz.”

Dolar bulmak için Abu Dabi'ye bir günlük çalışma ziyaretiDolar bulmak için Abu Dabi’ye bir günlük çalışma ziyareti

Şimşek: Serbest kambiyoya dayalı çerçeve sermaye akımı sağlayacakŞimşek: Serbest kambiyoya dayalı çerçeve sermaye akımı sağlayacak

 

Şimşek: Türkiye'yi kara parayla ilgili gri listeden çıkaracağızŞimşek: Türkiye’yi kara parayla ilgili gri listeden çıkaracağız

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.