Tasarrufta kadın oranı 4,5 puan arttı: Paralar yastıkaltı altına

Yılın ilk çeyreğinde kadınlarda tasarruf sahipliği oranı 4,5 puan yükseldi. Tasarruf aracı tercihlerinde ise yastıkaltı altın ve nakit yüzde 25 ile ilk sırada yer alırken, bireysel emeklilik fonlarının tercih edilme oranı yüzde 18’e çıktı.

Ekonomi 27 Temmuz 2023
Bu haber 9 ay önce yayınlandı
Yılın ilk çeyreğinde kadınlarda tasarruf sahipliği oranı yüzde 9,6’dan yüzde 14,1’e yükseldi.

Yılın ilk çeyreğinde Türkiye’de tasarruf sahipliği oranı yüzde 19’a yükseldi. Tasarruf sahiplerinin oranındaki artış kadınlardan kaynaklandı, kadınlarda tasarruf sahipliği oranı 4,5 puan yükseldi. Tasarruf sahipleri içinde düzenli tasarruf yapanların oranı ise artış trendi göstererek yüzde 69’a ulaştı. Tasarrufu olanların tasarruf aracı tercihlerinde ise yastıkaltı altın ve nakit yüzde 25 ile ilk sırada yer alırken, bireysel emeklilik fonlarının tercih edilme oranı 4 puan artışla yüzde 18’e çıktı. Tasarruf aracı tercihlerinde yüzde 9 ile TL vadeli hesap üçüncü sırada yer alırken, kripto para ise önceki döneme göre 2 puanlık artış ile yüzde 8 ile dördüncü sıraya yerleşti.

ING Türkiye Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Ozan Kırmızı, “Kadınların tasarruf sahipliği oranındaki artış önemli bir bulgu, bu oranın daha da yükselmesi genel tasarruf sahipliğine etkisi açısından önemli. Ayrıca toplumda tasarruf alışkanlığının artması için dijital ürün ve hizmetlerin geliştirilmesi de önemini koruyor. Kullanıcılar artık zahmetsiz bir şekilde bulundukları yerden hizmetlere erişebilmeyi istiyor. Biz de bu kapsamda geleceğin bankacılığı için yatırımlarımızı şimdiden şekillendiriyoruz” dedi.

ING Türkiye’nin, kentsel yerleşim bölgelerinde yaşayan yetişkin bireylerin tasarruf eğilimlerini izlemek amacıyla 2011 yılından bu yana IPSOS iş birliğiyle gerçekleştirdiği Türkiye’nin Tasarruf Eğilimleri Araştırması’nın (TTEA) 2023 yılı birinci çeyrek sonuçlarına göre, tasarruf sahipliği 2023’ün ilk çeyreğinde yüzde 2’lik artışla yüzde 19’a yükseldi.

Tüketici güveni düşüyor ama enflasyon dayanıklı tüketim malını öne çıkartıyorTüketici güveni düşüyor ama enflasyon dayanıklı tüketim malını öne çıkartıyor

Çocuklularda tasarruf oranı da arttı

Bu çeyrekte tasarruf sahiplerinin oranındaki yükselişin, özellikle kadınların tasarruf eğilimlerindeki artıştan kaynaklandığı görüldü. Yılın ilk çeyreğinde kadınlarda tasarruf sahipliği oranı yüzde 9,6’dan yüzde 14,1’e yükseldi. Araştırmaya göre tasarruf sahibi olan erkekler ve kadınlar arasındaki oransal farklılaşma azalsa da erkekler yüzde 23,9 ile halen istatistiki olarak kadınlardan daha fazla tasarruf sahibi. Çocuklu bireylerde tasarruf sahipliği bu yılın ilk çeyreğinde 2 puanlık hafif bir artışla yüzde 16’ya ulaşırken, çocuksuz bireylerde tasarruf sahipliği oranı yüzde 24 ile bir önceki çeyrek ile benzer seviyede seyretti. Tasarrufu olanların tasarruf yapma gerekçeleri arasında “geleceğe yatırım” unsuru yüzde 54 ilk sırada belirtilirken, “çocuklarım için” gerekçesi ise 4 puan artışla yüzde 21’ye yükseldi.

 

3 ay içinde tasarruf yapma eğilimi azaldı

Araştırmaya göre, tasarruf sahipleri içinde düzenli tasarruf yapanların oranı 2022 yılı 3. çeyrekten itibaren artış trendi göstererek bu çeyrekte yüzde 69’a ulaştı. Öte yandan düzenli tasarruf yapmayanların son 3 ayda tasarruf yapma oranı yüzde 41 ile benzer seviyede seyrederken, gelecek 3 ay içinde tasarruf yapma eğilimi ise yüzde 50’den yüzde 45’lere geriledi.

Vatandaş kemer sıkıyor, kamu kemeri gevşetmeye devam ediyorVatandaş kemer sıkıyor, kamu kemeri gevşetmeye devam ediyor

Maliye 'tasarruf tedbirlerinin takipçisi' olmaya karar verdiMaliye ‘tasarruf tedbirlerinin takipçisi’ olmaya karar verdi

 

 

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.