TİM Başkanı: Maliyetler kurdan fazla artıyor, ihracatta sıkıntı büyük

TİM Başkanı Mustafa Gültepe, yurtiçinde maliyetler artarken kurun aynı şekilde hareket etmemesinin özellikle hazır giyim ve tekstil gibi emek yoğun sektörlerin ihracatında büyük sıkıntı yarattığını söyledi.

Ekonomi 17 Mayıs 2024
Bu haber 2 ay önce yayınlandı
Mayısta en büyük 10 ihracat pazarı içerisinde iktisadi faaliyetin azaldığı tek ülke Fransa oldu.

Enflasyon nedeniyle maliyetleri artan ihracatçı dış pazarlarda zorlanırken, bu durumun özellikle hazır giyim ve tekstil gibi emek yoğun sektörlerde daha büyük sıkıntı yarattığı belirtiliyor. İçeride maliyetler artarken kurun aynı şekilde hareket etmemesi sorunun büyümesine neden gösterilmişti. Bu nedenle tekstil ve hazır giyim üreticileri üretimden kopmamak için ihracatçıya ‘çifte kur’ talebi getirilmesini şu anda 32 seviyelerine yakın işlem gören dolar/TL kuruna karşılık, ihracatçıların döviz gelirlerinin bozdurulması işleminde kurun en az 40 TL olarak uygulanmasını talep etmişti.

‘Tüm sektörler ihracatta zorlanıyor’

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe de soruna dikkat çekti.  İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin (İHKİB) dün akşamki ödül töreninde konuşan Gültepe, neredeyse tüm sektörlerin ihracatta zorlandığı bir dönemden geçildiğini ve özellikle hazır giyim ve tekstil gibi emek yoğun sektörlerde büyük sıkıntı olduğunu söyledi. Gültepe, sıkıntının nedenlerinden birinin küresel pazarlardaki daralma olduğunu, ancak asıl sorunun yüksek maliyet artışlarından kaynaklandığını ifade ederek “Genel olarak neredeyse tüm sektörlerimizin ihracatta zorlandığı bir dönemden geçiyoruz. Özellikle hazır giyim ve tekstil gibi emek yoğun sektörlerde sıkıntı büyük” dedi.

‘Maliyet artışı kura paralel gitmeli’

Maliyet artışları ile kurun paralel gitmemesinin ihracatçı açısından büyük sıkıntı yarattığını vurgulayan Gültepe, “Avrupa’dan daha pahalı bir ülke haline geldik. Özellikle emek yoğun sektörlerimizde rekabet gücümüzü büyük ölçüde kaybettik. Çünkü içeride maliyetler artıyor ama kur aynı şekilde hareket etmiyor” dedi ve ekledi: “Örneğin nisan ayında üretici enflasyonu yüzde 3.6 artarken, dolar kuru geriledi. Böyle devam ettiği sürece rekabetçiliğimiz daha fazla zarar görecek.”
Çözümün, maliyetlerle kurun paralel hareket etmesi olduğunu söyleyen Gültepe, “Bir ay girdi fiyatlarımız yüzde 3 arttıysa kur da o oranda artmalı. Aksi takdirde pazar kaybediyoruz” dedi.

Krediye erişimde ise sıkıntıların devam ettiğini belirten Gültepe, “Ne yazık ki krediye erişimde de büyük zorluklarla karşı karşıyayız. Krediye hem erişim sıkıntılı hem de maliyet çok yüksek… Küresel rekabet yarışından tamamen kopmamak için acil desteğe ihtiyacımız var” diye konuştu.

‘200 bin üzerinde istihdam kaybı var’

Gültepe hazır giyim sektörü özelinde yaptığı değerlendirmede ise, sektör ihracatındaki düşüşe karşın ithalatın büyük bir hızla arttığını ifade ederek, “İlk çeyrekte hazır giyim ithalatında yüzde 21,7 artış var. İhracatın daralıp ithalatın artması bizim için üretim ve istihdam kaybı anlamına geliyor. Kapasite kullanımları yüzde 65-70’lere geriledi. Hazırgiyim ve tekstilde toplam 200 binin üzerinde istihdam kaybımız var” diye konuştu.
Gültepe öte yandan, Süveyş krizinin de etkisiyle nisandan itibaren siparişlerde bir hareketlenme olduğunu belirtti ve Avrupa’da talebin açılmasıyla yılın ikinci yarısının daha iyi geçmesini beklediğini söyledi.

İhracatçı ana pazarlardan iyi haber aldıİhracatçı ana pazarlardan iyi haber aldı

İhracatçıdan 'çift kur' talebi: Dolar acil 40 lira olmalıİhracatçıdan ‘çift kur’ talebi: Dolar acil 40 lira olmalı

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.