Türkiye’de satılan yaklaşık her 2 otomobilden 1’i SUV

Türkiye otomobil pazarında bu yılın ilk altı aylık döneminde SUV gövde tipli otomobil satışları 2022'nin aynı dönemine kıyasla yüzde 79,32 artarken, satışlardan aldığı pay da yüzde 46'ya yükseldi.

Ekonomi 9 Temmuz 2023
Bu haber 10 ay önce yayınlandı
Geniş kabin ve bagaj hacmine sahip olan SUV'lar kalabalık aileler tarafından da sıklıkla tercih ediliyor, şehir içinde kullanımları da trend haline geliyor.

Asfaltın yanı sıra farklı arazi koşullarında kullanılabilen SUV (sport utility vehicle) otomobiller, sürüş koşulları bakımından zengin bir yelpaze sunuyor. Geniş kabin ve bagaj hacmine sahip olan bu otomobiller, kalabalık aileler tarafından da sıklıkla tercih ediliyor. SUV’ların şehir içinde kullanımı da giderek bir trend haline geliyor. Özellikle yerden yüksek ve “kaslı” otomobilseverlerin gözdesi olan SUV’lar, kadın sürücüler tarafından da daha fazla tercih edilmeye başlandı.

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) verilerine göre, Türkiye otomobil pazarında ocak-haziran döneminde en çok tercih edilen gövde tipi yüzde 46 pay ve 197 bin 927 adetle SUV oldu. Böylece satılan neredeyse her iki araçtan biri SUV olarak kayıtlara geçti.

SUV’u, yüzde 29,1 pay ve 125 bin 185 adet satış sedan ve yüzde 22,7 pay, 97 bin 529 satışla hatchback takip etti. Diğer yüzde 0,7’lik satışlar ise “MPV, CDV, spor ve station wagon” gövde tiplerinden oluştu.

Yatırım aracı haline gelen otomobile mayıs ayı da satış rekoru getirdiYatırım aracı haline gelen otomobile mayıs ayı da satış rekoru getirdi

 

SUV otomobil satışları yüzde 79,32 arttı

Ocak-Haziran 2022’ye göre, bu yılın ocak-haziran döneminde, sedan otomobillerin payı yüzde 36,1’den 29,1’e gerilerken, SUV’un payı yüzde 39,7’den yüzde 46’ya yükseldi. Hatchback gövde tiplerin payı da yüzde 22,2’den yüzde 22,7’ye çıktı. Söz konusu dönemde SUV satışları yüzde 79,32 artış gösterdi.

Öte yandan, Türkiye’nin mobilite alanında hizmet veren küresel teknoloji markası Togg, 2 ayda gerçekleştirdiği satışlarla elektrikli SUV segmentinde pazar lideri olma başarısını gösterdi.

Togg, mayıs ve haziran aylarında 808 adet T10X’i kullanıcılara teslim ederek elektrikli C-SUV segmentinde yüzde 28,9’luk payla pazar lideri oldu. T10X, toplam elektrikli SUV pazarında da yüzde 15’lik pazar payı ile haziran sonu itibarıyla liderliğe yerleşti.

İlk yarıda elektrikli otomobil satışları beşe katlandıİlk yarıda elektrikli otomobil satışları beşe katlandı

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.