Yeni teknolojilere artan talep bakır fiyatını zirveye çıkardı

Bakırın libresi yükseliş eğilimini 5. gününe taşıyarak 5,25 dolarla rekor kırdı. Yapay zeka çipleri, yenilenebilir enerji ve elektrikli araçlara olan talebin etkisiyle bakır fiyatları yılbaşından bu yana yaklaşık yüzde 35 arttı.

Ekonomi 15 Mayıs 2024
Uzmanlar, bakır fiyatlarındaki artışın önümüzdeki dönemde de devam edebileceğini belirtiyor.

Yenilenebilir enerji, elektrikli araç ve yapay zeka (AI) çiplerine olan talebin artması, bakır fiyatlarının rekor kırmasına yol açtı. Bakır fiyatları uluslararası piyasalarda yükseliş eğilimini 5. güne taşıdı. Dün 5,20 dolar seviyesini test ettikten sonra günü yüzde 5 yükselişle 5,02 dolardan tamamlayan bakırın libresi dünkü kapanışa göre yaklaşık yüzde 4,5 artarak bugün 5,25 dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. Şu saatlerde 5,19 dolar seviyelerinden işlem gören bakırın libresi nisan ayının sonuna göre yüzde 15’in üzerinde, yılbaşına göre ise yaklaşık yüzde 35 artış kaydetti.

Analistler Çin’in ekonomiyi canlandırmaya yönelik attığı adımların da bakır fiyatlarını yukarı yönlü etkilediğini söyledi. Mart ayında Çin’de bakır izabe tesislerinin bakır işleme ücretlerindeki keskin düşüşe yanıt olarak üretimi yüzde 5 ile yüzde 10 civarında azaltma konusunda anlaşmaya vardığına dair haberler de arz endişelerini meydana getirmişti.

Bakır madenleri talebi karşılamakta zorlanıyor

Bakır madenlerinin küresel çapta talebi karşılamakta zorlanması da bakır fiyatlarının sert yükselmesine yol açtı. Analistler bakır fiyatlarındaki yükselişin genellikle ekonomik aktivitedeki güçlenişe işaret ettiğini ancak son dönemdeki artışın arz endişeleri nedeniyle gerçekleşmiş olabileceğini ifade etti.

Dünyanın en önemli bakır üreticilerinden BHP Group’un bir diğer önemli üretici Anglo American’ı 43 milyar dolara satın alma teklifinin reddedildiğini aktaran analistler geçen günlerde yayınlanan Goldman Sachs raporunda da bakır arzına yönelik endişelerin öne çıktığını anımsattı. Analistler bakır madeninin ara malı olarak bir çok üründe kullanıldığına dikkati çekerek dünya genelinde halihazırda devam eden enflasyonla mücadelenin bakır fiyatlarındaki artıştan olumsuz etkilenebileceğini bildirdi.

‘Fiyatlardaki yukarı yönlü seyir sürebilir’

Vadeli işlem ve emtia piyasaları uzmanı Zafer Ergezen ekonomilerde en kötünün görüldüğü beklentisi ve artık faiz indirimlerinin başlamaya yaklaşmasıyla birlikte bakır tarafında yeniden toparlanma yaşandığını belirterek özellikle Çin tarafında ekonomik verilerin de bir miktar güçlü gelmeye başladığını söyledi.

Ergezen Uzak Doğu’da faiz indirimlerinin başlayabileceğine yönelik beklentilerle bölgeye verilen siparişlerde de artışlar olduğunu, bunun da bakır talebindeki canlanmaya yol açtığını ve fiyatları yukarı yönlü etkilediğini bildirdi. Fiyatlardaki yukarı yönlü seyrin bundan sonraki dönemde de devam edebileceğine işaret eden Ergezen şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bakır talebi yüksek. Özellikle elektrikli araç kullanımının ve yenilenebilir enerjinin artıyor olması, Rusya’ya uygulanan yaptırımlar ve ondan önce de pandemi kriziyle ciddi bir talep artışı oldu. Bunun etkilerini bakır fiyatlarında görüyoruz. Aynı zamanda uluslararası ticarette de ABD’nin Çin’e engeller koyması, yeni vergiler getirmesi, Rusya’ya uygulanan yaptırımlar, bütün bunlara da baktığımızda da bakırın ön plana çıktığını görüyoruz. Bu güçlü seyrin de endüstriyel metallerde o yükseliş trendinin başlamasıyla devam edeceğini söyleyebiliriz.”

İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Direktörü Şant Manukyan bakırın yükselişindeki ana dinamiğin aslında Çin tarafında var olan devalüasyon korkuları olduğunu iddia etti. Böyle bir ihtimal yükseldiği için bakıra olan talebin arttığının görüldüğünü dile getiren Manukyan bakır fiyatlarındaki yükselişin endüstriyel talebin artmasıyla yaşanmadığını belirtti. Manukyan “Çin tarafında Amerikan seçimlerinden önce bir devalüasyon olma ihtimali zayıf. Dolayısıyla spekülatif yükselişlerin benzer sertlikte bir geri çekilmeyle mi yoksa bir hafta sonra geri dönerek mi gerileyeceğini söylemek zor” dedi.

 

Yapay zeka Nvidia'yı uçurdu, şirketin değerine tek bir günde bütün İstanbul Borsası kadar değer eklendiYapay zeka Nvidia’yı uçurdu, şirketin değerine tek bir günde bütün İstanbul Borsası kadar değer eklendi

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.