Komşular uyarınca öğrendi: Üç çocuğumdan ikisi benden değilmiş

İki çocuğunun DNA testi sonucunda kendisinden olmadığını öğrenen baba, “Çocuklara 13 yıl babalık yaptım. Karşı taraf bu çocuklarla ilgilenmiyor. Devletimizin bu konuyla ilgilenmesini istiyorum” dedi. Çocuklar evsiz ve ortada kaldı.

Gündem 19 Haziran 2024
Bu haber 3 hafta önce yayınlandı

Konyalı Hüseyin A.’nın (42) 17 yıllık evliliğini anlaşmalı boşanmayla noktaladıktan sonra yaptırdığı DNA testinde üç çocuğundan ikisinin biyolojik babası olmadığının ortaya çıkmasıyla açtığı soy bağı reddi davası sonuçlandı. Mahkeme Hüseyin A.’nın kızları H.A. ile E.A.’nın soy bağının reddine karar verdi.

Hüseyin A. “Bu çocukların geleceğinden endişe duyduğumdan dolayı devlet korumasına alınması için CİMER’e ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na başvurdum. Ancak sonuç alamadım. 13 yıl babalık yaptım. Karşı taraf çocuklarla ilgilenmiyor. Devletimizin bu konuyla ilgilenmesini istiyorum” dedi.

Antalya’da bir otelin mutfağında çalışan Hüseyin A. 17 yıldır evli olduğu eşi üç çocuk annesi Ş.T. (33) ile geçen yıl ekim ayında anlaşmalı olarak boşandı. Boşanmanın ardından komşularının çocuklar için DNA testi yaptırmasını önermesi üzerine avukatı aracılığıyla Antalya 13’üncü Aile Mahkemesi’ne babalık davası açtı. Mahkeme E.A. (15), H.A. (12) ve E.A.’nın (9) DNA testlerinin yapılması için Antalya Adli Tıp Grup Başkanlığı’ndan inceleme istedi.

Çocuklardan alınan örnekleri inceleyen biyoloji ihtisas dairesi DNA profil karşılaştırması sonucunu şubat ayında mahkemeye gönderdi. Sonuçlara göre Hüseyin A.’nın oğlu E.A.’nın yüzde 99,99 ihtimalle biyolojik babası olduğu tespit edildi. Hüseyin A.’nın kızları H.A. ile E.A. için ise biyolojik babalık sonucu farklı çıktı.

‘Karşı taraf bu çocuklarla ilgilenmiyor’

DNA test sonuçlarına göre çocuklarından ikisinin biyolojik babası olmadığının ortaya çıkmasıyla Hüseyin A.’nın açtığı soy bağı reddi davası da sonuçlandı. Mahkeme Hüseyin A.’nın kızları H.A. ile E.A.’nın soy bağının reddine karar verdi.

Karardan sonra çocukların geleceğinden endişe duyduğunu söyleyen Hüseyin A. “17 yıllık evliliğimde kuzenimle dost hayatı yaşayan, fotoğraflarımla bana kumpas kurup anlaşmalı boşanmaya zorlayan eşimden olan üç çocuğumdan ikisinin benden olmadığının DNA testiyle kanıtlanmasıyla soy bağı reddi davam karara bağlandı. Bu çocuklar kütüğümden silindi. Geleceklerinden endişe duyduğum için çocukların devlet korumasına alınması için CİMER’e ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na başvuru yaptım. Ancak sonuç alamadım. Bu çocuklara 13 yıl babalık yaptım. Karşı taraf ilgilenmiyor. Devletimizin bu konuyla ilgilenmesini istiyorum” diye konuştu.

Gazeteci olarak duyduğum bu aldatma olayını saklayamam, sizinle paylaşırımGazeteci olarak duyduğum bu aldatma olayını saklayamam, sizinle paylaşırım

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.