57 kişi hayatını kaybetmişti: Isparta’daki uçak kazasının firari hükümlüsü 17 yıl sonra yakalandı

Isparta'da 2007 yılında düşen uçağın ait olduğu hava yolu firmasının ortaklarından Yavuz Çizmeci 17 yıl sonra İstanbul Havalimanı'nda sahte kimlikle yakalandı.

Gündem 15 Mayıs 2024

Isparta’da düşen uçağın şirketinin ortağı olan ve hakkında taksirle ölüme sebep olmak suçundan 11 yıl 3 ay hapis cezası bulunan 17 yıldır firari Yavuz Çizmeci sahte kimlikle İstanbul Havalimanı’nda yakalandı.

Isparta’da 30 Kasım 2007’de Prof. Dr. Engin Arık ve beraberindeki akademisyenlerin içinde bulunduğu, Atlasjet’in İstanbul- Isparta seferini yapan World Focus’tan kiralanan yolcu uçağı 30 Kasım 2007 tarihinde Süleyman Demirel Havalimanı’na inişe geçtiği sırada Türbetepe’de düştü. Kazada yedisi mürettebattan 57 kişi yaşamını yitirdi.

Uçakta yaşamını yitiren yolcular arasında Türkiye’de toryum, Türk Hızlandırıcı Projesi, Bilim Kenti ve CERN süreciyle ilgili önemli çalışmaları olan Boğaziçi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Engin Arık ile araştırma görevlisi Özgen Berkol Doğan, yüksek lisans öğrencisi Engin Abat ile Doğuş Üniversitesi’nden Prof. Dr. Şenel Fatma Boydağ, Doç. Dr. İskender Hikmet ve araştırma görevlisi Mustafa Fidan da bulunuyordu.

Kazanın ardından World Focus Hava Yollarında görev yapan bazı üst düzey ve teknik personelden oluşan 10 kişi hakkında kamu davası açıldı. Sanıklar ilk kez 28 Temmuz 2009’da Isparta Ağır Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıktı. Yargılamalar sırasında sanık sayısı önce 12’ye, ardından 20’ye yükseldi. Yargılanan sanıklardan biri ve uçak şirketinin ortağı olduğu öğrenilen Yavuz Çizmeci hakkında yargılamanın sonunda taksirle ölüme neden olmak suçundan 11 yıl 8 ay hapis cezası verildi.

17 yıldır firariydi

Hakkında kesinleşmiş hapis kararı bulunan Yavuz Çizmeci kazanın olduğu tarihten beri firari olarak aranıyordu. 17 yıldır firari olan Çizmeci Gaziantep’e uçmak üzere gittiği İstanbul Havalimanı’nda şüpheli hareketleriyle polisin dikkatini çekti.

Şüpheliyi durduran polis yaptığı kontrolde şüphelinin taşıdığı kimliğin sahte olduğunu tespit etti. Ekipler incelemede şüphelinin Yavuz Çizmeci olduğunu belirledi. Gözaltına alınan Çizmeci tutuklanarak cezaevine gönderildi.

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.