Kimliğini yıllardır başkası kullanıyor: Ne yapacağımı da bilmiyorum

Dilan Melis Güvenç sürücü ehliyeti için sağlık raporu almaya gitti. Uyuşturucu kullanıyorsun dediler ve rapor alamadı. Bu yüzden işe de giremedi ama kimliğini kullanan kadın ara ara bir gece kulübünde çalışıyor, sigortaya girişi bile yapılıyor.

Gündem 26 Şubat 2024
Bu haber 3 ay önce yayınlandı

Ankara’ya duyanları şaşkına çeviren, esrarengiz bir olay yaşanıyor: Kimliğinin başkası tarafından kullanıldığını öğrenen, dahası karakola gidip o kişiyi kamera kayıtlarında gören bir genç kız bu çetrefil durumu bir türlü düzeltemiyor.

“Uyuşturucu kullanmışsın” denen gerçek Dilan Melis Güvenç bu yüzden sağlık raporu, dolayısıyla ehliyet alamıyor, işe giremiyor, ama kimliğini kullanan öteki kişi ara ara çalışıp ya da zorla çalıştırılıp sigortaya kayıt bile yaptırıyor…

Dilan Melis Güvenç dört yıl önce kimliğini kaybetmişti. Güvenç nüfus müdürlüğüne giderek yeni kimliğini aldı. Üç yıl aradan sonra 2023 Eylül ayında ehliyet için sağlık raporu almaya giden Güvenç ‘uyuşturucu kullandığın için sağlık raporu alamazsın’ yanıtıyla karşılaştı.

Aile hekiminin sözleri üzerine e-nabız üstünden sağlık kayıtlarına ulaşan Güvenç uyuşturucu kullanımı ile ilgili hastane kayıtlarının kendisine ait olmadığını ve kimliğinin kullanıldığını iddia etti. Konuyla ilgili savcılığa suç duyurusu yapan Güvenç başka bir kişinin  kimlik bilgilerini kullanarak sigortalandığını, Ankara’da bir eğlence mekanında çalıştığını öğrendi. Bütün bu tuhaflığın nedeninin kimlik bilgilerinin çalınması olduğunu iddia eden Güvenç sağlık raporu alamadığı için herhangi bir işe de giremediğini söyledi.

Dilan Melis Güvenç (23) 2020 yılında kimliğini kaybettiğini söyleyerek “Direkt nüfus müdürlüğüne gittim. Orada kayıp talebimi oluşturup yeni kimliğimi aldım. Bir hafta sonra eski kimliğimi buldum. O kimlik de halen bende. Yeni kimliğimi de şu an kullanıyorum. Onun haricinde herhangi bir kimlik kaybım yok” dedi.

Çalıntı kimlikler, kırık kalpler: 'Aşk dolandırıcılığı' yükseliyorÇalıntı kimlikler, kırık kalpler: ‘Aşk dolandırıcılığı’ yükseliyor

E-nabız’dan kayıtları kontrol ettim

Geçen yaz ehliyet almaya karar verdiğinde sağlık raporu gerekmesi sebebiyle aile hekimini ziyaret ettiğini belirten Güvenç yaşanan olayı şöyle anlattı: “Doktorum sağlık kayıtlarımı kontrol ettiğinde bana ehliyet için sağlık raporu veremeyeceğini, çünkü madde kullandığımı söyledi. Bunun nasıl olabileceğini sordum. Kayıtları açıp kontrol edebileceğimi söyledi. E-nabız’dan kayıtları kontrol ettim. Dediği gibi Ankara içinde 8-10 farklı hastanede adıma çoğunluğu acil kaydı olmak üzere kayıt açılmış. Hatta Hacettepe Üniversitesi’nde bir gün yoğun bakımda yatıldığına dair belgeyle karşılaştım. İlk önce uyuşturucu tahlillerinin çıktığı Etlik Şehir Hastanesine gittim. Polisle görüştüm, adli vaka olup olmadığını kontrol ettiler. Adli vaka olmadığını görünce en yakın karakola müracaat etmemi söylediler. Oraya gittiğimde de Emniyet Genel Müdürlüğü sisteminde geçmiş sorgularıma baktıklarında bir ay kadar önce karakolda ifade verdiğimi söylediler, böyle bir ifadem olup olmadığını sordular. Ben de kendilerine böyle bir tanıklığımın olmadığını söyledim. Dosya numarasıyla o karakolu ziyaret ettim. Karakolda kamera kayıtlarına ulaştık, birlikte izledik. Kimliğimi kullanarak ifade veren kişiyi de gördüm. Polis bana kamera kayıtlarını veremeyeceği için savcılığa yönlendirdi. Bu sayede savcılığa giderek suç duyurusu yaptım.”

Dilan Melis Güvenç adına yapılan hastane kaydı.

‘Bir durum var ifade vermeniz gerekiyor’

Savcılık soruşturmasının ardından e-devlet üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) dökümünü incelediğini söyleyen Güvenç “SGK kayıtlarımı kontrol ettiğimde üçer gün olmak üzere aynı gece mekanında farklı vakit aralıklarında sigortamın bulunduğunu gördüm. Öyle bir yerde hiç çalışmışlığım olmadığı için bu bilgilerle tekrar ek nüsha sunmak için savcılığa gittim. Bu süreçte birkaç hastane kaydı daha oldu. Yine tekrar savcılığa gittim. Bundan bir hafta önceye kadar hiçbir haber yoktu. Soruşturmam hala devam ediyordu. Bir hafta önce Çankaya’daki polis karakolundan bir polis memuru beni aradı. Dedi ki ‘bir durum var, bununla ilgili ifade vermeniz gerekiyor.’ Karakola gittiğimde bir kızın Çankaya’da bir gece mekanında kimlik fotokopimi kullanarak çalıştığı, kendi beyanına göre de adıma düzenlenmiş senetle tutulduğunu iddia ettiği söylendi. Bu kişiyi tanıyıp tanımadığım, daha önce tanışıklığım olup olmadığı soruldu. Ben de böyle birini tanımadığımı aktardım” diye konuştu.

Şu an soruşturmanın devam ettiğini ve herhangi bir gelişme olmadığını ifade eden Güvenç “Hem kolluk kuvvetlerinden, hem savcılıktan, hem de avukatlardan yardım talep ediyorum. Bu konu hakkında ne yapabileceğimi de bilmiyorum. Ehliyetimi de alamadım. Şu anda sağlık raporu alamamam sebebiyle bir işte de çalışamıyorum. Herkese çok dikkatli olması gerektiğini, değil kimlik, kimlik fotokopisinin bile çok dikkatli muhafaza edilmesi gerektiğini söylüyorum” dedi.

Sahte polis Feyyaz'a gerçek polise kimlik kontrolu yapınca olanlar olduSahte polis Feyyaz’a gerçek polise kimlik kontrolu yapınca olanlar oldu

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.