El Nino etkisi: Sıcaklık rekorları hazirana kadar devam edebilir

Prof. Dr. Levent Kurnaz El Nino etkisiyle 2023'ün tüm zamanların en sıcak yılı olduğunu, sıcaklık rekorlarının 2024 yılının yaz aylarına kadar devam edebileceğini söyledi.

Çevre 5 Ocak 2024
Bu haber 4 ay önce yayınlandı

İklim değişikliği ve küresel ısınma nedeniyle dünya tarihindeki en sıcak 10 yıl 2010-2022 arasında yaşanırken El Nino etkisiyle 179 gün sıcaklık rekoru kırılan 2023 tüm zamanların en sıcak yılı oldu.

Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz AA muhabirine El Nino’nun dünyadaki bütün ortalama sıcaklıkların artması anlamına geldiğini, zaten yüksek olan sıcaklıkların daha da yükseldiğini belirtti.

Atmosfer sıcaklığına paralel aşırı hava olaylarının da arttığını ve daha da şiddetlendiğini, El Nino’nun sıcaklığın yanında yağış ve kuraklıkların şiddetini de artırdığını söyleyen Kurnaz 2023’ün yaklaşık yarısının sıcaklık rekorlarıyla geçtiğini aktardı.

Bu kez AKOM uyardı: İstanbul'a lapa lapa kar yolda  Bu kez AKOM uyardı: İstanbul’a lapa lapa kar yolda  

Kurnaz “2023 şimdiye kadar insanlığın yaşadığı en sıcak yıldı, yaklaşık son 125 bin yılda bu kadar sıcak bir yıl yaşamadık. Özellikle yılın ikinci yarısında yani temmuz ayından itibaren El Nino etkisinin de işin içine girmesiyle normalin çok üstünde sıcaklıklar oldu. Bundan önceki en sıcak yıllar El Nino’nun etkili olduğu 2016 ve 2020’ydi. 2023 her ikisini de çok açık arayla geçiyor. Paris Anlaşması’nda da sıkça konuşulan 1,5 derece hedefini bu sene geçeriz görünüyor” dedi.

Prof. Dr. Levent Kurnaz El Nino etkisiyle 2023’ün tüm zamanların en sıcak yılı olduğunu, sıcaklık rekorlarının 2024 yılının yaz aylarına kadar devam edebileceğini söyledi.

Libya’nın Derne kentinde geçen eylül ayında yaşanan sel felaketini 2023’teki “en aşırı hava olayı” olarak nitelendiren Kurnaz “Bazı felaketler vardır ve bunları bekleriz, Karadeniz’deki aşırı yağışlar gibi. Ona göre köprü, ev yaparız, mesela dere yatağına ev yapmayız. Libya böyle bir sel felaketi olmasını beklediğimiz bir yer değil, Akdeniz o derece dev ve yağış getirecek bir fırtınanın olmasını beklediğimiz bir yer değil. Dolayısıyla El Nino bütün bu beklemediklerimizi getiriyor, beklediklerimizi de şiddetlendiriyor” diye konuştu.

‘Türkiye çok ciddi sıcak bir dönemden geçecek’

El Nino’nun etkilerinin 2024’te de devam edeceğinin altını çizen Kurnaz buna bağlı olarak şiddetli hava olaylarının ve yüksek sıcaklık değerlerinin süreceği uyarısı yaptı.

Kurnaz şöyle devam etti:

“En azından mart, nisan ayına kadar bunun sürmesini bekliyoruz. El Nino’yu hızlı şekilde öngörmek mümkün değil, bugünden bakıp haziran ayında ne olacağını söylemek çok kolay değil, ama öngörüler El Nino’nun gittikçe şiddetleneceğini söylüyor. Bu yaşadığımız El Nino’nun şimdiye kadar gördüklerimizin en şiddetlisi olma olasılığı yüzde 50’nin üzerinde. Bu da gelecek yazın neredeyse ortasına kadar Türkiye ve Avrupa çok ciddi sıcak bir dönemden geçecek demek.”

Sıcaklık rekoru kırılan günün tarihte o güne ait en sıcak gün anlamına geldiğini söyleyen Kurnaz sıcaklık rekorlarının 2024’ün haziran ayına kadar sürebileceği, hatta hazirandan sonra da devam edebileceği tahmininde bulundu.

Prof. Dr. Levent Kurnaz sözlerini şöyle tamamladı:

“Türkiye’de El Nino etkisiyle biraz daha normalin üzerinde nem bekliyoruz. Zaten Türkiye çok kurak üç sene geçirdi, bunun üzerine aynı oranda kurak bir üç sene daha beklemiyoruz. İnşallah biraz daha sulu bir kış ve ilkbahar geçiririz, çünkü gerek tarımın gerek büyük şehirlerin son derece yüksek su ihtiyacı var, barajlarımızın dolması gerekiyor.”

 

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.