Gündem 13 Şubat 2024

İstiklal Caddesi’ndeki bombalı saldırıya müebbet istemi: ‘Vicdanı varsa uyuyamasın’

İstiklal Caddesi'nde bombalı terör saldırısında 36 sanıklı davada savcı mütalaasını açıkladı. Mütalaada sanık Ahlam Albashır'ın iddianamedeki gibi yedi kez ağırlaştırılmış müebbet hapsi istendi. Savcı Albashır'a "Vicdanı varsa uyuyamasın" dedi.

İstanbul’da İstiklal Caddesi’ndeki bombalı saldırıyla ilgili 36 sanıklı davada savcı mütalaasını açıkladı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada bombayı yerleştirmekle suçlanan Ahlam Albashır’ın da aralarında olduğu 13 tutuklu sanık hazır bulundu. Bazı sanıklar duruşmaya Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Savcı mütalaasını açıkladı

Duruşma savcısı Furkan Kafalı’nın esas hakkındaki mütalaasında sanık Ahlam Albashır’ın YPG/PYD terör örgütü özel istihbarat elemanı olduğu, bombacı sıfatıyla olayı gerçekleştirdiği, devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak için örgüt tarafından özel eğitimle Suriye’den ülkemize gönderildiği belirtildi. Sanık Albashır’in kaçak yollarla İstanbul’a gelip bir eve yerleştirildiği ve eylem hazırlıklarına başladığı belirtilen mütalaada sanığın hiçbir teklifi reddetmediği vurgulandı.

Mütalaada sanık Albashır’ın iddianamedeki gibi “Devletin Birliğini ve Ülke Bütünlüğü Bozma, Silahlı Terör Örgütü Kurma veya Yönetme, Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma, Tasarlayarak, Bombalama Suretiyle Çocuğa Karşı Adam Öldürme, Tasarlayarak, Bombalama Suretiyle Adam Öldürme, Tasarlayarak, Bombalama Suretiyle Adam Öldürmeye Teşebbüs Etme, Tehlikeli Maddeleri İzinsiz Olarak Bulundurma veya El Değiştirme” suçlarından yedi kez ağırlaştırılmış müebbet ve 3 bin 9 yıla kadar hapsini istendi.

Mütalaaya karşı söz verilen sanık Ahlam Albashır tercüman aracılığıyla verdiği ifadede “Bomba olduğunu bilmiyordum. Bana sadece turist olarak gideceğimi söylediler, sadece fotoğraf çekmemi söylediler. Vefat eden insanlardan dolayı geceleri uyuyamıyorum. Yetim biriyim, kimsenin de yetim olmasını istemem. İdam verseniz de itiraz etmeyeceğim herhalde. Suriye’ye giden şahısların yakalanması için Suriye’ye gitmeye hazırım. Burada bulunan insanların hiçbirinin suçu yok. Ne hüküm verilirse itiraz etmeyeceğim” dedi.

Savcı: Vicdanı varsa geceleri uyuyamasın

Albashır’in savunmasının ardından duruşma savcısı Furkan Kafalı tercümana sanık Ahlam’a söylemesi için “‘Kendisi uyuyamıyorum, eylem yüzünden’ dedi. Ona söyler misin yetim bıraktığı çocukların günahı kendisinin boynunadır. Vicdanı varsa uyuyamasın zaten” dedi. Buna Albashır cevap vermedi.

Savcı beş sanık için beraat istedi

Savcı mütalaasında 10 firari sanığın dosyasının ayrılmasını talep etti. Mütalaada 18 yaşından küçük suça sürüklenen çocuk Ahmed E. hakkında tutuklama kararı verilmesi istendi. Savcı sanıklar Zekariya Muhammed Şemnuni, Mahmud Haso, Mesut Hesso, Salih Carkes ve Muhammed Şiho’nun atılı tüm suçlardan beraatini talep etti. Diğer 20 sanığın ise cezalandırılması istendi.

Sanıklar suçlamaları kabul etmedi

Mütalaaya karşı savunma yapan sanıklardan Hazni Gölge “Devletime de bayrağıma da ömür boyu sadık kalacağıma söz verdim. Zoruma giden beni örgüt suçundan yargılamanız. Dört çocuğum var, böyle bir suçlamayı kabul etmiyorum. Böyle bir organizasyonda bulunmadım” diyerek tahliye istedi. Sanık Hüseyin Güneş “Üyelik yok. Kimseyi tanımıyorum. Hiçbir alakam yok buradakilerle. 37 yaşındayım, bırakın terör örgütü, bir partiye bile gitmişliğim yok. 2002’den beri Edirne’deyim. Terörle bağlantım olmamıştır, üç çocuğum var. Bu kaçak alçağın evime gelmesi dışında herhangi bir alakam yoktur. Hazni Gölge’yle alakam yoktur, getireni götüreni de tanımıyorum” dedi. Sanık Bakar Carkes “Bütün hayatım çalışarak aileme katkı sağlamaktır. Suçlamaları kabul etmiyorum” dedi.

Sanık Fatma Berkel savunmasında “Suçlamaları kabul etmiyorum. Tahliyemi talep ediyorum. Ben bir şey yapmadım, ben anneyim nasıl başka insanların çocuklarını öldüreyim, kabul etmiyorum. Bizde karı koca intibası bıraktılar, rol yaptıklarını göremedik. Onların keşif çalışmalarına herhangi bir yardımım olmadı, herhangi bir insan gibi evimi açtım onlara. Ben anneyim, bakıma muhtaç kızım var. 15 aydır tutukluyum, bu bana zulüm” dedi. Sanık Ferhat Habeş “Kapımı açtım yemek verdim yardım ettim. PKK ile herhangi bir alakam yoktur, ben onlardan kaçtım zaten. Kimseye yardım etmedim. Affınıza sığınıyorum. Türkiye devleti bize kapıyı açtı” dedi. Sanık Rama El Taha da “Suçlamaları kabul etmiyorum. Böyle bir örgütü hayatımda duymadım. Yetimim. Onun yetim olduğunu düşündüm, o yüzden eve aldım. Atölyede çocuklarıma bakmak için çalışıyorum. Çocuklarımın bana ihtiyacı var. Babaları yok. Kimsem yok” diye konuştu.

Son savunmalar 15 Nisan’da

Mahkeme heyeti tutuklu sanıklar Mahmud El Yusuf, Rama El Taha ve Mahmud Elabid’in suçun vasfının değişme ihtimali ve tutuklu kaldıkları süre göz önünde bulundurarak tahliyesine karar verdi. Tutuklu sanıklar Ahlam Albashır, Ahmad Alhaj Mwas, Ahmad Haj Hasan, Ahmed Carkes, Ammar Jarkas, Fatma Berkel, Ferhat Habeş, Hasan Ali, Hazni Gölge ve Hüseyin Güneş’in tutukluluk halinin devamına hükmetti. Mahkeme Cemil Bayık, Bilal Elhacmos, Velid Halil, Fehman Hüseyin, Saliha Bişkin, Sabri Ok, Hülya Oran, Ferhat Abdi Şahin, Layika Gültekin ve Khalil Manja Hüseyin’in ise yakalama kararlarının infazının beklenmesine karar verildi. Sanık Bilal Elhacmos hakkında yurt dışında olduğu bilindiğinden gıyabi tutukluluk kararının devamına hükmedildi. Duruşma mütalaaya karşı son savunmalarını yapmaları için 15 Nisan’a ertelendi.

İstiklal Caddesi’ni bombalamayı planlayanı Bulgaristan’a kaçıran Hazni Gölge yakalandıİstiklal Caddesi’ni bombalamayı planlayanı Bulgaristan’a kaçıran Hazni Gölge yakalandı

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.