PKK/KCK Yürütme Konseyi Üyesi öldürüldü: MİT’in ikinci roketinden kurtulamadı

MİT, terör örgütü PKK'nın üst organı KCK Yürütme Konseyi Üyesi Abdurrahman Çadırcı'ya operasyon yaptı. Saha ajanlarından alınan bilgiyle SİHA'nın vurduğu Çadırcı ilk roketten kurtuldu ancak nefes kesen takip sonucu ikinci atılan roketle öldürüldü.

Gündem 24 Haziran 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), ‘Terörden Arananlar Listesi’nde kırmızı kategoride yer alan ve İnterpol tarafından kırmızı bülten ile aranan terör örgütü PKK KCK Yürütme Konseyi Üyesi Esad Faraşin kod adlı Abdurrahman Çadırcı’yı Suriye’de öldürdü.
MİT, terör örgütü PKK/KCK’nin karar alma ve talimat verme konusunda en üst organı olan “Yürütme Konseyi”ni öncelikli hedef olarak belirlemişti.
“Esad Faraşin” veya geçmiş dönemde Avrupa’da sorumlu düzeyde faaliyet yürüttüğü için “Esad Avrupa” kod isimlerini de kullanan Abdurrahman Çadırcı, MİT tarafından hedef listesine alındı.

Birinciden kurtuldu ikinciden kurutulamadı

MİT, örgütün içerisindeki kaynaklarından Abdurrahman Çadırcı’nın Suriye’de bulunduğunu öğrendi. Sahadan alınan istihbarat üzerine operasyon kararı alındı ve hazırlıklar tamamladı.
Operasyonun detaylarına 10Haber ulaştı. Saha ajanları tarafından yeri belirlenen Abdurrahman Çadırcı’nın bulunduğu yerin meskun mahal dışında olması nedeniyle içinde bulunduğu araç SİHA ile vuruldu. Ancak atılan ilk roket patlamayınca nefes kesen bir takip başladı. Abdurrahman Çadırcı’nın içinde olduğu araç kaçış esnasında yol kenarındaki bir külebeye çarpı ve Çadırcı araçtan inerek bu kulübenin içinde girdi. MİT’e ait SİHA’nın bu kulübeye  attığı ikinci roketle Abdurrahman Çadırıcı öldürüldü.

Yanına ajan yerleştirildi

Konsey üyelerinin güvenlik gerekçesi ile bir arada bulunmadığı ve Irak, Suriye, Avrupa ülkeleri gibi yurtdışında farklı bölgelerde bulunduğu biliniyordu. Örgüt tarafından çok iyi korunan Yürütme Konseyi üyeleri, örgütün özel toplantıları dışında bulunduğu yerden çıkmıyorlardı.
MİT operasyona aylar öncesinden başladı.  MİT, örgütün içerisindeki kaynaklarından Abdurrahman Çadırcı’nın Suriye’de bulunduğunu öğrendi ve saha ajanlarıyla kapsamlı bir planlama yaptı. MİT, Abdurrahman Çadırcı’nın, yerel halkın ve gençlerin, örgüte katılımına ikna edilebilmesi için ideolojik çalışmaları önemsediğini biliyordu. Bu kapsamda MİT, Abdurrahman Çadırcı’nın çevresine ajanlar yerleştirilmesine karar verdi. Sahadaki ajanlardan günlük olarak rapor alıyordu. MİT, sahadan aldığı istihbarat üzerine operasyon kararı aldı ve düğmeye bastı.

Örgütünün Moskova sorumluluğunu yaptı

Kuruluşundan itibaren örgüt içerisinde faaliyet yürüten Abdurrahman Çadırcı, 1995 yılından itibaren Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) Üyesi olup 1997-1999 döneminde Avrupa’da sorumlu düzeyde faaliyet gösterdi. 1997 yılında “Sürgünde Kürt Parlamentosu” üyesi olarak Almanya/Frankfurt’ta bulundu ve 1999 yılında örgüt tarafından “Sürgünde Kürt Parlamentosu” Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. Daha sonra 2000 yılında Irak/Kandil’de Basın Akademisi Sorumlusu oldu ve aynı zamanda Kürdistan Ulusal Kurtuluş Cephesi (ERNK) Temsilciliği’ne getirildi.
2001 yılından itibaren Interpol tarafından kırmızı bültenle aranan Abdurrahman Çadırcı, 2002 itibarıyla “Kuzey Kürdistan Ulusal Platformu” Sözcüsü olarak faaliyet yürüttü. 2003 yılında örgütün Almanya sorumluluğuna getirildi ve aynı yıl içerisinde Lübnan’a geçerek Kürt-Der bünyesinde çalışmalarda bulundu. Lübnan’da bulunduğu dönemde örgütün basın faaliyetlerini yönetti.
2003-2006 yılları arasında KCK Dış İlişkiler Sorumlusu olarak faaliyet gösterdi ve 2005 yılında, örgütün Irak’taki siyasi uzantısı PÇDK’nın Genel Koordinatörü olarak görev yapmaya başladı.
2006 yılından itibaren KCK Başkanlık Konseyi Üyesi olan Abdurrahman Çadırcı, 2008-2015 yıllarında KCK Diplomasi Komitesi Üyesi oldu ve 2008-2010 yıllarında PKK/KCK Moskova Sorumlusu olarak faaliyet yürüttü. 2010 yılında Irak’a geçiş yaptı ve 2014 yılında Mahmur Kampında Eğitim Alan Sorumlusu olarak faaliyet yürüttü. 2015 yılında KCK Merkez Komite Üyesi oldu ve 2018 yılından itibaren KCK Yürütme Konseyi Üyesi olarak faaliyet yürütüyordu.

MİT, MLKP'nin Suriye sorumlusunu etkisiz hale getirdiMİT, MLKP’nin Suriye sorumlusunu etkisiz hale getirdi

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.