Sinan Ateş’in konum bilgilerini Ülkü Ocakları’na göndermişler… Çünkü pankart asacaklarmış!

Sinan Ateş cinayetinin azmettirici olarak adı geçen Tolgahan Demirbaş’a savcı ‘Ateş’in adres, konum ve seyahat bilgilerini neden Ülkü Ocakları’na verdin’ diye sordu; Demirbaş ikna edici olmaktan uzak bir yanıt verdi.

Gündem 18 Haziran 2024
Bu haber 4 hafta önce yayınlandı
Fotoğraf: Sinan Ateş

Eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş’in Ankara’da sokak ortasında silahlı saldırıya uğrayarak hayatını kaybetmesi dosyasındaki sorgulamada kritik diyaloglar oldu.

T24’ün haberine göre Sinan Ateş cinayeti davasında azmettirici olarak adı geçen eski Ülkü Ocakları yöneticisi Tolgahan Demirbaş’ın bilirkişi raporunun dosyaya girmesinden sonra Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile yapılan sorgusu dava dosyasına girdi. Tolgahan Demirbaş’a “Sinan Ateş’e ait adres, uçuş kayıt bilgileri ve konum bilgilerini neden Ülkü Ocakları Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım’a gönderdiği” soruldu. Demirbaş bilgileri gönderdiğini kabul etmedi ve “Bilirkişi raporunda yanlışlık olduğunu düşünüyorum” dedi. Demirbaş “Şayet böyle bir şey var ise de bu Sinan Ateş’in ikametinin önüne pankart asma düşüncemizden dolayıdır. Aksi türlüsü mümkün değildir” dedi.

O kritik konuşmayı da ‘hatırlamıyor’

Ankara’da öldürülen eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş’in dava dosyasına giren ve avukatlarla da paylaşılan SEGBİS sorgu görüntülerinin bir bölümü “B Yüzü” adlı sosyal medya hesabından yayınlandı.

Sorgu sırasında savcıyla Tolgahan Demirbaş arasındaki diyalogun bir bölümü şöyle:

Savcı: Yine Çağlar Zorlu’dan aldığın konum bilgilerini, Kırşehir’de olduğunu, Ahmet Yiğit Yıldırım’a iletmişsin. Bunu hatırlıyor musun?

Demirbaş: Bunu hatırlamıyorum. Çağlar Zorlu’yla kafe ortamında bir kere oturdum. Samimi bir arkadaşım değildir. Bir sohbet içerisinde bir bilgisayar programından bir telefon numarasını girip o insanın yerini öğrenebildiğini söyledi bana. Ben de kendisine “hadi bak bakalım bu adam nerede” dedim. Buradaki niyetimiz de pankartı boşuna asmamak istememizdi.

Savcı: Ahmet Yiğit Yıldırım bir konuşmada “Sinan Ateş Türkiye’ye giriş yaptı mı” diye sorarak bilgi toplamanı istemiş. Hatırlıyor musun?

Demirbaş: Hatırlamıyorum. Şayet sormuş ise de pankart asılmak istenmesiyle ilgilidir. Başka bir şey söz konusu değildir.

Görüntüsü var: Ateş suikastının azmettiricisi kameralar önünde savcıya gözdağı vermişGörüntüsü var: Ateş suikastının azmettiricisi kameralar önünde savcıya gözdağı vermiş

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.