Suç örgütü Comanchero’dan Sneijder çıktı: Gizli ortakmış

Uluslararası organize suç örgütü Comanchero'nun kara para aklama faaliyetlerinden Galatasaraylı Hollandalı eski futbolcu Wesley Sneijder de çıktı. Sneijder gizli ortakmış...

Gündem 11 Temmuz 2024

Uluslararası organize suç örgütü Comanchero’nun kara para aklama faaliyetlerine Galatasaraylı Hollandalı eski futbolcu Wesley Sneijder’in de karıştığı ortaya çıktı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Comanchero soruşturmasının ayrıntıları dikkat çekti. “Suç işlemek amacıyla örgüt kurma,” “Uluslararası Uyuşturucu Madde İmal ve Ticareti,” “Suçtan Elde Edilen Mal Varlığı Değerlerini Aklama” suçlamalarıyla başlatılan operasyonlarda 55 şüphelinin 4.5 milyar lira değerindeki mal varlıklarına elkonmuştu. Liderliğini Hakan Reis ve Duax Ngakuru’nun yaptığı örgütün 18 üyesi tutuklanmış, 22’si adli kontrolle serbest bırakılmıştı.

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Comanchero’nun uyuşturucu trafiğinden elde ettiği parayı Türkiye’de kurulan şirketler üstünden akladığını belirten detaylı bir rapor hazırladı. MASAK tarafından hazırlanan ayrıntılı rapor savcılığa sunuldu.

Raporda örgütün uyuşturucu trafiğinden elde edilen milyonlarca doları Türkiye’de kurulan şirketler üstünden akladığına dikkat çekildi. MASAK’ın raporuna göre bunlardan biri de geçen yılki operasyonda yakalanan Yunus Emre Borhan ve ona ait şirketlerdi.

Tespitlere göre Borhan 1 Ocak 2014’de 50 bin lira sermayeyle Borhan Group Yatırım A.Ş. isimli gayrimenkul şirketini kurdu. Şirketin sermayesi 2018 yılına gelindiğinde 1 milyon liraya yükseltildi.

Sabah’tan Mustafa Sait Özkan ve Atakan Irmak’ın haberine göre şirket kurulduğu günden beri zarar beyan etti. Borhan Group Yatırım başka bir inşaat firmasıyla birlikte 50 bin lira sermayeli Econ Gayrimenkul şirketini kurdu. Bu şirketin yüzde 75’i Borhan Group’ta, 25’i ise diğer ortağın kontrolündeydi.

Galatasaraylı eski futbolcu gizli ortakmış

Econ Gayrimenkul Yatırım şirketinin çalışanlarından birinin kırmızı bültenle aranan ve yakalanan Hakan Arif Tavukçu olduğu, Tavukçu’nun şirkette sigorta kaydı olduğu, ancak mal varlığı ve bankacılık işlemlerine rastlanmadığı saptandı.

MASAK’ın raporuna göre Tavukçu’nun suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama suçunu işlemesine yardımcı olanlardan biri de Borhan Group’un patronu Yunus Emre Borhan’dı. Borhan radara Econ isimli bu şirketle irtibatlı olduğu için takıldı. Borhan’a ait şirketler MASAK tarafından tek tek incelendi. Bu şirketlere gelen ve giden para akışında önemli bir detay dikkat çekti. O detay yıllarca 2013’ten 2017’ye kadar Galatasaray’da top koşturan Hollandalı ünlü 10 numara Wesley Sneijder’yle ilgiliydi.

MASAK müfettişleri Borhan’ın hesaplarına dolar cinsinden aktarılan paraların neredeyse tamamına karşılık gelen 1 milyon 951 bin doların dört ayrı kişi ve kuruluştan geldiğini saptadı.

Bunlar Wesley Sneijder, Borhan’ın çalışanı Ali Bağrıyanık, ortağı olduğu Econ Gayrimenkul ve Borhan Group şirketleriydi. Sneijder’in bu rakamın yüzde 50’sinden fazlasına tekabül eden 1 milyon 181 bin 428 dolar göndermişti.

Kayıtlarda yok

MASAK Sneijder’in Econ Gayrimenkul şirketinin ortaklarından olduğuna dair kamuoyundaki bilgilere rağmen şirketin kendisi ve ortaklarının Ticaret Sicil Gazetesi’nde yer alan bilgilerde Sneijder’in ortak olduğuna dair bilgiye rastlayamadı.

MASAK raporunda bunun Wesley Sneijder’in Econ şirketinin gizli ortağı olduğu izlenimi uyandırdığına dikkat çekti. Sneijder’in şirketin ortağı olduğuna dair basında çıkan haberler de MASAK raporunda yer buldu.

Borhan ifadesinde Hakan Arif Tavukçu’nun çocukluk arkadaşı olduğunu belirterek “Econ isimli şirketimin hissedarıydı. Daha sonra hisselerini Wesley Sneijder’e sattı. Tavukçu’nun arandığını bilmiyorum. Kağıthane’de kentsel dönüşüm projeleri aldım. Wesley Sneijder ile beni Hakan Tavukçu tanıştırdı” dedi.

Wesley Sneijder’in daha sonra kendisine ait Econ isimli şirketin yüzde 15 hissesini satın aldığını söyleyen Borhan “Bunun karşılığında 1 milyon 800 bin dolar için anlaştık ve bana 1 milyon 181 bin 428 dolar ödedi” şeklinde ifade verdi.

Borhan’a kamuoyunda ‘Bataklık’ soruşturmasında ismi geçen bir dönem kırmızı bültenle aranan Çetin Gören’le nereden tanıştığı da soruldu. Bir dönem kırmızı bültenle aranan Çetin Gören’le kendisini Wesley Sneijder’in tanıştırdığını aktaran Borhan “Bu şahısla Anadolu yakasında bir oto galerisinde tanıştık ve şahıstan 100 bin lira borç aldım. Vadesi gelince ödedim. Uyuşturucu ticareti yapıp yapmadığını bilmem. Bir alakam yoktur” dedi.

Comanchero çetesi liderinin kara parasını eski polis aklamışComanchero çetesi liderinin kara parasını eski polis aklamış

Comanchero çetesinin lüks otomobilleri polis aracı olduComanchero çetesinin lüks otomobilleri polis aracı oldu

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.