Cinayette tüm şüpheler ondaydı ama tahliye olmuştu: ‘Gömüyorum bulamıyorlar’ deyince tutuklandı

Kütahya'da 2020'de kaybolan İrem'in eski sevgilisi Murat Önver tüm şüphelere rağmen serbest bırakılmıştı. Bir başka suçtan gözaltına alındığında 'Öldürüp, gömüyorum bulamıyorlar' deyince tutuklandı.

Gündem 2 Mart 2024
Bu haber 1 ay önce yayınlandı

İrem Gül 19 yaşındaydı ve Kütahya’da yaşıyordu. Annesi ve babası Kütahya Emet Belediyesi’nden emekliydi, iki de kardeşi vardı. Ancak 2020 yılının Aralık ayında ablasının evinden çıktıktan sonra bir daha kendisinden haber alınamadı. Ailesi kayıp başvurusu yaptı, İrem’in gidebileceği tüm evlerde arama yapıldı. Bir ize rastlanmadı buralarda. Son olarak İrem’in evinin çevresindeki kırsal alan da havadan ve karadan arandı. Burada da bir iz yoktu. Bu aramaların ardından MOBESE kameraları incelendi ve İrem’in en son 23 Aralık 2020’de eski erkek arkadaşı olan 38 yaşındaki Murat Önver’in evine gittiği ama buradan çıkmadığı saptandı.

Kamera görüntülerinde Murat Önver’in elinde çuvallarla aracına bindiği ve abisinin bağ evinin bulunduğu bölgeye doğru gittiği belirlendi. Ayrıca Önver’in, İrem’e tehdit ve şantaj mesajları gönderdiği; evindeki incelemede de halıda ve kapı ağzında İrem’e ait kan ile kızın kullandığı ev ayakkabısında doku örnekleri bulundu. Murat Önver’in olay tarihinden hemen sonra aracını yıkattığı ve aracının koltuk kılıflarını değiştirdiği de belirlendi.

Çelişkili ifadelerinin ardından aralarında ‘Polise mukavemet’, ‘Uyuşturucu’ ve ‘Yaralama’ suçlarının da olduğu çok sayıda sabıkası bulunan Murat Önver, gözaltına alınıp tutuklandı. Hakkında Tavşanlı Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘Kasten öldürme’ suçlamasıyla dava açılan Önver, 11 ay süren yargılamanın ardından, ‘Şüpheden sanık yararlanır’ ilkesiyle beraat etti ve serbest kaldı. Dava dosyası, Gül ailesinin avukatı Leyla Şahan’ın itirazıyla Bursa Bölge Adliye Mahkemesi’ne gönderildi.

‘Sakin kalmadığım zaman adam öldürüyorum’

İrem Gül ile ilgili dava dosyası incelemedeyken, Murat Önver, 2022 Eylül’de başka bir suçtan gözaltına alındı. İşlemleri sürerken Önver, polis memurlarına, “Ben sakinim, çok sakinim, sakin kalmadığım zaman adam öldürüyorum. Öldürüyorum, gömüyorum kimse bulamıyor. Türkiye’de bulanı görmedim daha” dedi.

Polis ekipleri tarafından Önver’in bu sözleri tutanak altına alınıp itiraz aşamasındaki dava dosyasına gönderildi. Beraat kararına itirazı inceleyen Bursa Bölge Adliye Mahkemesi, yargılamanın kısa sürdüğü, yargılama aşamasında İrem Gül’ün görüldüğü iddia edilen yerlerde daha fazla araştırma yapılması ve sanığın, ‘Öldürüp, gömüyorum’ sözleri nedeniyle beraat kararını bozarak Tavşanlı Ağır Ceza Mahkemesi’ne geri gönderdi.

‘Adalet için elimden geleni yağacağım’

Yeniden yapılan yargılamada çelişkili ifadeler veren Murat Önver, cinayet suçlamalarını kabul etmezken, ‘Öldürüp, gömüyorum’ sözlerini de inkar etti. Mahkeme tarafından İrem Gül’ün görüldüğü değerlendirmelerinin yapıldığı tüm şehirlerde detaylı inceleme yapıldı. Ancak 2020’den bu yana İrem Gül’ün herhangi bir kaydına rastlanmadı.

Tavşanlı Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, bu kez iyi hal indirimi uygulamadığı sanık Önver’i, cenazesi bulunamayan İrem Gül’ü ‘Kasten öldürme’ suçundan müebbet hapis, ‘Şantaj’ ve ‘Tehdit’ suçlarından ise 1 yıl 7 ay 20 gün hapis cezasına çarptırdı. Duruşma salonunda tutuklanan Murat Önver bir kez daha cezaevine koyuldu.

Gül ailesinin avukatı Leyla Şahan, davanın sonuna kadar takipçisi olacağını ve Emet Emniyet Müdürlüğü personeline titiz çalışmaları nedeniyle teşekkür ettiğini ifade ederek, “Henüz 19 yaşındayken hayattan koparılan İrem’i öldürenlerin cezasız kalmaması ve adaletin yerini bulması için elimden gelen ne varsa yapacağım” dedi.

Vahşi bir kadın cinayetine daha 'pişmanlık' indirimiVahşi bir kadın cinayetine daha ‘pişmanlık’ indirimi

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.