Hollandalı uyuşturucu karteli Türkiye’de böyle yakalanmış: İki yıllık uluslararası takip, Isparta’da sonuç verdi

İçişleri Bakanlığı, Hollanda uyruklu 'Bello Jos' lakaplı Joseph Johannes Leijdekkers'in içerisinde bulunduğu suç örgütüne yönelik gerçekleştirilen operasyonlarda; 2'si Interpol kırmızı bültenle aranan toplam 34 kişinin gözaltına alındığını açıklamıştı. Operasyonun nefes kesen detayları ortaya çıktı.

Gündem 28 Haziran 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı

Bir uluslararası uyuşturucu şebekesinin daha Türkiye’yi kendine ‘sığınak’ olarak seçtiği ortaya çıktı. İki gün önce, Hollandalı uyuşturucu kartelinin Interpol’ün kırmızı bültenle aradığı liderleri dahil 34 kişi Türkiye’nin dört bir yanında yapılan operasyonlarla yakalandı.

CNN TÜRK’ten Nihat Uludağ, 1.1 milyarlık operasyonun detaylarını canlı yayında anlatırken “Belçika, Fransa ve Hollanda emniyet ekipleri Türkiye’nin kapısını çalıyor. Bu onlar için erişilemez, asla ulaşılamaz, yakalanması mucize isimler bunlar. Devasa bir operasyon” dedi.

Güney Amerika ve Avrupa rotasındaki uyuşturucu trafiğini yöneten kilit isimler arasında yer alan ve Interpol tarafından uluslararası düzeyde kırmızı bültenle aranan Hollanda uyruklu Joseph Johannes Lijdekkers’in 2 yıl önce Türkiye ile bağlantıları tespit edilmiş, İstanbul Narkotik Polisi tarafından elde edilen bilgiler ışığında çok yönlü çalışma başlatmıştı.

Söz konusu bilgi ve belgeler doğrultusunda yürütülen soruşturma derinleştirilmiş, Mali Suçları Araştırma Kurumu (MASAK) ve Narkotik Daire Başkanlığı da çalışmalarda yer almıştı. Yapılan araştırmalarda, uluslararası uyuşturucu kartelinin Türkiye ayağındaki bağlantılarının ise çete elebaşı Naci Y. üzerinden yürütüldüğü anlaşılmıştı.

Uludağ, operasyon yapılan kartelin oldukça geniş bir ağa sahip olduğuna dikkat çekerken “10 milyar dolarlık trafiğin haritası bu. Elde edilen paranın bir kısmını Türkiye’ye getiriyorlar. Burada devreye İstanbul Emniyet Müdürlüğü devreye giriyor. Narkotik polisinin yaptığı çalışmalar ile deşifre oluyorlar. Kartel olarak bütün dünyada aranan iki isim var. Isaac Bignan ve Jurean Finix alt baronlar ve Türkiye’de oldukları tespit ediliyor” dedi.

Polis ekiplerince birden fazla yapılan operasyonlarda zamana karşı yarış yaşandığına dikkat çeken Uludağ, “Bu iki ismin yurt dışına çıkmadan yakalanması gerekiyor. Isaac Bignan’ın Fethiye’de olduğu ve uyuşturucu kartelinin bu ismi kaçırmak için silahlı adamlarını Türkiye’ye getirdiklerini tespit ediyor. Özel yatla kaçırılmak istenmesi üzerine alarma geçiyor. İçinde bulunduğu araç Isparta’da yakalanıyor. Belçika, Fransa ve Hollanda emniyet ekipleri Türkiye’nin kapısını çalıyor. Bu onlar için erişilemez, asla ulaşılamaz, yakalanması mucize isimler bunlar. Devasa bir operasyon” diye konuştu.

MASAK, Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Daire Başkanlığı ve İstanbul Narkotik Suçlarla Mücadele Şubesince ortak yürütülen çalışmalar, 13 Haziran’da operasyona dönüştürüldü. O tarihlerdeki baskında 25 şüpheli yakalandı. Adreslerde yapılan aramalarda aralarında 50 milyon liralık 2 saatin de bulunduğu yaklaşık 100 milyon liralık, para ve altın ele geçirildi. Şüphelilere ait 1 milyar liralık taşınmaz, otomobil ve banka hesaplarına da el konuldu.

Kartele yapılan operasyonda yakalanan kişilerin fotoğrafları.

Söz konusu kartele yönelik çalışmalarına devam eden İstanbul Narkotik Polisi, suç ağının merkezindeki isimlerden sayılan Isaac Bignan’ın Türkiye’de olduğunu saptadı. Lijdekkers’in yardımcısı ve ortağı olduğu iddia edilen Isaac Bignan’ın peşine düşen güvenlik güçleri, uluslararası kartelin Bignan’ı Türkiye’nin dışına kaçırmak için hazırlık yaptığını deşifre etti.

Özel olarak hazırlanan gizli bölmeli yatla kaçacaklardı

Güvenlik kurumlarının elindeki bilgi ve belgelere göre suç ağının silahlı kanadını yöneten ve Interpol’ün Kırmızı Bültenle aradığı Jurean Anthony Finix bu maksatla Türkiye’ye geldi ve İstanbul’a yerleşti. Finix, Leijdekkers’in Türkiye’deki faaliyetlerine yön verdiği iddia edilen Naci Y.’nin adamlarıyla iletişime geçti. Kartelin en kritik halkasını oluşturan Isaac Bignan ve eşi Vargeli Tiffany W.’nin yurt dışına çıkarılması için sahte pasaportlar ve gizli bölmesi bulunan konforlu yat hazırlandı.

Kağıthane’de saklanıyordu

Kartelin yerli ve yabancı iş birlikçileri kaçış planları yaparken, İstanbul Narkotik Polisi, Jurean Anthony Finix’in İstanbul’daki izini sürdü. Şüphelinin peşine düşen polis, Finix‘in Kağıthane’de bir adreste kaldığını saptadı. Belçikalı Jurean Anthony Finix, Şakir K. ile Fatih T.’yi düzenlenen baskınla kıskıvrak yakaladı. Operasyon düzenlenen adreslerde 11 silah, 600 mermi ele geçirildi. Ayrıca örgütün ikinci adamı Isaac Bignan ve karısı için hazırlanan çok sayıda illegal pasaport ve uyuşturucu bulundu.

Kartelin ikinci adamı İsaac Bignan, ((sağda) Isparta’da yakalandı. Bignan ve Anthony Jurean (solda) kırmızı bülten bulunuyordu.

Kartelin ikinci adamı Isparta’da yakalandı

İstanbul Polisinin baskında ele geçirdiği dijital verilerden, uyuşturucu kartelinin ikinci adamı olan Isaac Bignan’ın karısıyla Muğla’da olduğu ve kaçış için fırsat kolladığı anlaşıldı. Bunun üzerine harekete geçen emniyet ekipleri, Muğla polisiyle temada geçerek şüphelilerin barınabileceği adreslere yönlendirildi. Yapılan araştırmada, zanlıların Isparta’da olduğu anlaşıldı. Isparta Narkotik birimlerine haber verildi. Polisin yaptığı çalışma ile Isaac Bignan ile Ömer K. ve Murat P. 25 Haziran’da düzenlenen zincirleme operasyonlarla yakalandı.

Türkiye’de yardım ve yataklık edenler yakalandı. Polis, soruşturmada şüphelilere yardım eden 3 kişi daha tespit edildi. Faillerin Muğla’dan Konya’ya gittiği belirlendi. Şüpheli Ali Ç., Talha A. ve Kenan T. de Konya’da düzenlenen baskınla yakalandı.

Bu sefer de Hollandalı uyuşturucu mafyası Türkiye'de yakalandıBu sefer de Hollandalı uyuşturucu mafyası Türkiye’de yakalandı

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.