Ev sahibi-kiracı arasında bir kriz daha doğdu

Ev sahipleri ve kiracılar arasında 'ev gösterme' tartışması yaşanıyor. Peki yasalara göre mevcut kiracıların o daireyi haftada kaç kez göstermeleri gerekiyor? Yargıtay şimdi buna bir sınır getirdi ve o tartışılıyor.

Gündem 21 Mayıs 2024
Bu haber 4 hafta önce yayınlandı

Son dönemde bazı kiracılar oturdukları daireyi satın almak veya kiralamak için gelen alıcı veya yeni kiracı adaylarına evi göstermek istemiyor.

TRT Haber’den Semih Çalışkan’ın haberine göre yasal düzenlemelerle kiracılar, makul bir süre önceden haber verilmesi koşuluyla ev sahibinin veya temsilcisinin evi alıcı veya kiracı adayına göstermesine izin vermek zorunda. Ancak kiracıların mahremiyetine saygı gösterilmesi ve rahatsız edilmemeleri esas kabul ediliyor.

Öncelikle ev sahibinin kiracıdan evi makul sürelerde ve saatlerde göstermek için izin alması gerekiyor. Ancak bu süre konusunda taraflar arasında pek çok kez anlaşma sağlanamıyor.

Peki yasalara göre mevcut kiracıların o daireyi haftada kaç kez göstermesi gerekiyor?

Arabulucu Avukat Niymet Yaman Yıldırım konuyla ilgili şöyle diyor:

“Yargıtay diyor ki hafta içi iki ya da dört saat, hafta sonu iki ya da dört saat olacak şekilde düzenleme yapılıyor. En önemlisi de bunu sınırlı süreyle yapıyor. Altı ay boyunca gösterebilirsin, üç ay süreyle gösterebilirsin gibi sınırlama koyuyor.”

“Kiracıdan evi göstermeye izin davası, yer gösterme izin davası olarak geçen davayı açabilir. Evin bulunduğu muhit, muhtemel satılma süreleri gibi hususlar dikkate alınıyor ve bir süre belirleniyor. Ve mahkeme de kararında aynı şekilde bilirkişi heyeti vasıtasıyla kiracının yaptığı işe, evi gösterebileceğinin saatleri uygun bir belirleme yapıyor.”

Ev almak hayal olunca kiracı sayısı patladıEv almak hayal olunca kiracı sayısı patladı

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.