Yeni Çıkanlar

Mumyanın Uyanışı –
Antik Mısır Hikâyeleri
Necib Mahfuz
Çevirmen: Mehmet Hakkı Suçin
Can Yayınları, 2024
öykü, 72 sayfa.
Mezarında rahatsız edilen bir mumyanın 20. yüzyıla öfke içinde uyanışı, oğlu ve yakınları tarafından ihanete uğrayan bir firavun, sürgün edilen erdemler, açgözlülük, hırs… Arap edebiyatının en saygın romancılarından, Nobel Ödüllü Necib Mahfuz tarihî şahsiyetlere, kadim metinlere ve şiirlere dayanarak Antik Mısır dünyasını günümüzle bir araya getiren büyüleyici ilk dönem öyküleriyle ülkesinin görkemli geçmişine uzanıyor.

Hoyrat
Sepin Sinanlıoğlu
Doğan Kitap, 2024
roman, 280 sayfa.
Aile yadigârı piyanonun peşinden geçmişi, aşkı ve aidiyeti bulmak için İstanbul’dan Bitlis’e bir yolculuk… Miran ile Leyla’nın büyük aşkının hikâyesi.
“Sepin Sinanlıoğlu’dan edebiyata parlak bir giriş. Hoyrat, sadece yeni bir kitabın değil, iyi bir yazarın da habercisi.” Kemal Varol
“Sepin Sinanlıoğlu, eski yaralara yeni bir anlatı kurarak yaklaşıyor, ağacın sesini dinleyerek suyun yatağını izliyor.” Mahir Ünsal Eriş

 

Churchill
Martin Gilbert
Çevirmen: Süha Sertabiboğlu
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 2024
biyografi, 1212 sayfa.
Churchill kadar dev bir Churchill biyografisi, 1212 sayfa…
Kelimelerin kuvvetini erken yaşlarda keşfeden İngiliz devlet adamı Sir Winston Churchill (1874-1965), kendisine Nobel Edebiyat Ödülü kazandıran yazı hayatında ve iki başbakanlık göreviyle zirvesine ulaşan 55 yılık uzun siyasi yaşamında bu güçten gayet etkili biçimde yararlandı. Hitler’in neden olabileceği yıkımı en başından öngörmüş ve dünyanın ona karşı birleşip sonunda zafere ulaşan büyük bir mücadeleye girmesi için bütün azmini ve kararlılığını kullanmıştı. İnişli çıkışlı siyasi yaşamında Churchill, belki de en büyük yenilgisini, 1915’te Çanakkale’de direnişini kıramadığı Türk Ordusu karşısında almış ve bu yüzden bakanlıktan düşmüştü. Ancak Churchill azimli, ileri görüşlü, mücadeleci, bağımsız ve atılgan kişiliğine dayanarak yeniden ayağa kalkmayı ve 20. yüzyılda ülkesinin kaderine damgasını vuran lider olmayı başarmış, özellikle II. Dünya Savaşı sırasında purosu ve zafer işaretiyle dünyanın ortak hafızasına kazınmıştı.

 

100 Sene 100 Nesne –
Cumhuriyete Nesnelerin Gözünden Bakmak
Derleyen: Bediz Yılmaz, Esin Gülsen
Alfa Yayınları, 2024
1216 sayfa.
Türkiye’nin 100 yılına günlük hayatımıza yerleşmiş nesneler üzerinden bakan ilginç bir derleme. Aynı zamanda Alfa Yayınları’nın 4500. kitabı. Seçilen nesnelerin Cumhuriyet öncesi kırılma noktalarına yakından bakmak isteyenlere aradığını verecek bu çalışma, arşiv materyallerinden kitaplara, nadir rastlanan fotoğraflardan açık kaynak metinlere dek pek çok unsuru bir araya getiriyor.

Yardımcı Ders Kitabı 101
Haydar Ergülen
Sia Kitap, 2024
Kitap Kodu: SIA
deneme, 328 sayfa.
Üniversiteden bildiğimiz ‘giriş’ derslerinin kodu 101. Matematik 101 gibi… Nuri Bilge Ceylan’ın “Yalnız ve güzel ülkem” dediği, Nazım Hikmet’in “Memleketimi seviyorum, hapishanelerinde yattım” dizesinde kalmayıp 22.5 yıl mahpus damlarında yatma pahasına sevdiği memleket dersleri diyelim. Memlekete başlangıç dersleri.

Teknoloji Tuzağı –
Otomasyon Çağında Sermaye, İşgücü ve İktidar
Carl Benedikt Frey
Çeviri : Elif Kayurtar
Epsilon Yayınları, 2024
iş dünyası, 564 sayfa.
Carl Benedikt Frey, kitabında Sanayi Devrimi’nden günümüze, teknolojik ilerlemenin getirdiği değişimlerin yankılarını inceliyor ve geleceğin tarihini yazıyor.
Yapay zekâ, robotik, makine görüsü, sensör teknolojisi… Bu alanlardaki ilerlemeler, bilgisayarların insanlar tarafından yapılan görevleri üstlenmesine olanak tanıdı. Frey, geçmişin tecrübelerinde ders çıkararak, şu an yaşadığımız otomasyon çağının, Sanayi Devrimi’nde yaşanan değişimlere benzer etkiler yarattığını savunuyor.

 

 

Benim Küçük Şaheserim
Mert Ofluoğlu
Remzi Kitabevi, 2024
roman, 152 sayfa.
Kütüphanede çalışan ve yazar olmayı delicesine arzulayan bir genç kız… Edebiyatla kafayı bozmuş bir doçent… Basılan kitabını yok etmek isteyen gizemli bir yazar… Ve onları bir araya getiren o kitap…
‘Benim Küçük Şaheserim’, okuru insan ruhunun derinliklerine, tuzaklarla dolu arzulara, aşk ve cinsellik arasındaki hassas sınırlara doğru bir yolculuğa çıkarıyor.

Bilimin Dönüm Noktaları
James D. Stein
Çevirmen: Fatih Şekerci
Say Yayınları, 2024
bilim, 248 sayfa.
İnsanlığın en büyük başarısı hiç kuşkusuz bilimdir. Bu kitap, antik çağdan bugüne bilim tarihindeki en önemli ve etkileyici buluşlarla bunların arkasındaki bilim insanlarının kısa öykülerini içeriyor ve bilimin gelecekte insana neler verebileceğine dair düşünceler sunuyor.
James D. Stein türümüzün en büyük başarılarını ilgi çekici ve kapsamlı bir şekilde sergiliyor.
Kitapta bilim tarihine geçmiş gözlemler, deneyler, teoriler, hipotezler, gaflar ve yanılgılar bulacaksınız. Engizisyon tarafından kitabıyla birlikte yakılan, meslektaşlarını öfkelendiren, kendi teorisine âşık olan bilim insanlarının öykülerini okuyacaksınız.

Anadolu’da Bir Devrimci Prenses
Zeynep Oral
İnkılap Kitabevi, 2024
Prenses Cristina Trivulzio Belgiojoso, 1800’lü yılların İtalya’sında ‘soylu’ kimliğine ve ataerkil düzene aldırmadan kadınların özgürlüğü, ülkenin birliği, bütünlüğü ve bağımsızlığı için savaşan bir kadın. Parasının son kuruşuna kadar yoldaşlarını destekliyor, yazılar yayımlıyor, bildiriler dağıtıyor. Ülkesindeki baskıların doruk noktaya ulaştığı yıllarda Osmanlı’ya sığınan Prenses Cristina’ya Anadolu kucak açıyor. Huzuru Safranbolu’da kurduğu ve ‘evi’ dediği çiftlikte buluyor. Prenses Cristina, erkeklerin elinden zorla aldığı kalemle adını tarih sayfasına kendisi yazıyor. Zeynep Oral, yenilikçi bir tarz yakaladığı biyografi tekniğiyle Prenses Cristina’yı yaşatırken okuru alıp Milano’dan Paris’e, Roma’dan Kudüs’e serüven dolu, uzun bir yolculuğa çıkarıyor.

Toksik Olumlama
Mutlu Olmakla Kafayı Bozmuş Bir Dünyada Kendin Olmak
Whitney Goodman
Çevirmen: Lale Günseli Bayır
Nova Kitap, 2024
kişisel gelişim, 272 sayfa.
Terapist Whitney Goodman’dan olumlu olma baskısı karşısında, duygularımıza sahip çıkmak için nitelikli bir rehber.
İnsanlar her yeni gün pozitif olma baskısıyla karşı karşıya. Peki olumlu olmak tüm sorunların çözümüyse neden çoğumuz endişeli, depresif ve tükenmiş hâldeyiz?
Elinizdeki bu kitap, toksik olumlamanın kendimize ve ilişkilerimize ne kadar zarar verdiğini ortaya koyarken araştırmalardan ve danışan hikâyelerinden besleniyor. Goodman, olumsuz duyguları deneyimlemenin ve onlarla başa çıkmanın etkili yollarını şefkatle sunuyor.

Dâhilerin Yok Artık Dedirtecek Yönleri
Katie Spalding
Çevirmen: Umut Dinç
Mona Kitap, 2024
400 sayfa.
Bunca yıldır dâhi olarak bildiğimiz insanlar aslında şansları yaver giden normal insanlar mı? Katie Spalding bu kitabında güvercine âşık Tesla, iş güvenliğini hiçe sayan Marie Curie, salonu kafasına göre terk eden Mozart, paranoyak ajan Hemingway, kokain bağımlısı Freud ve aşk faresi Einstein gibi bir sürü büyük zekânın kirli çamaşırlarını ortaya döküyor.
“Katie Spalding sinir bozucu derecede yetenekli bir yazar. Komik ve absürt bilgilerle dolu… Kendinizi Einstein’dan daha az salak olduğunuzu hissettiren bu kitaptan daha fazla ne isteyebilirsiniz ki?” James Felton

Atıksız Yaşam Rehberi
Özlem Çerçioğlu
Alfa Yayınları, 2024
216 sayfa.
‘Atıksız Yaşam’ kavramı, sürdürülebilir bir gelecek için hem bireysel hem de toplumsal düzeyde önemli bir göstergedir. Kitap, atıksız yaşamın tarihçesinden günümüzdeki popülerliğine, sağladığı faydalardan günlük yaşantımıza entegrasyonuna kadar geniş bir yelpazede bilgi sunuyor. Sürdürülebilirlik, sağlık, teknoloji ve daha birçok açıdan atıksız yaşamı ele alarak, okuyuculara pratik çözümler ve uygulanabilir öneriler sunmayı hedeflemekte.  Kitap, atıksız yaşamın sadece bireysel bir tercih olmadığını, aynı zamanda toplumsal bir sorumluluk olduğunu vurgulayarak, sürdürülebilir bir dünya için bu yaşam tarzına geçişin önemini vurgulamakta.

Yaşamın Politikası –
21. Yüzyılda Biyomedikal, İktidar ve Öznellik
Nikolas Rose
Çevirmen: Akın Emre Pilgir
Ayrıntı Yayınları, 2024
464 sayfa.
Tıp alanı yüzyıllar boyunca anormallikleri tedavi etmeyi amaçladı. Bugün gelinen noktada ise normalliğin kendisi tıbbi değişikliklere açılmış durumda. Bedenlerle ve zihinlerle ilgili yeni bir moleküler anlayışla, temel yaşam süreçlerini moleküller, hücreler ve genler düzeyinde manipüle etmek için yeni tekniklerle donatılmış olan tıp, şimdi gözünü insanın tüm yaşam süreçlerini değiştirmeye dikmiş görünüyor. Elinizdeki eser de tıbbın, insan yaşamının ve biyo-teknolojinin yaygın bir biçimde politikleşmesine yol açan yaşam bilimleri ve biyo-tıptaki son gelişmeleri masaya yatırıyor.
Popüler bilimin abartılı sözlerinden ve sosyal bilimin karamsar çıkarımlarından kaçınan Nikolas Rose, genom bilimi, sinir bilimi, farmakoloji ve psiko-farmakolojideki gelişmeleri ve bunların ırksal politikaları, suçun denetlenme biçimlerini ve psikiyatriyi nasıl etkilediğini inceleyerek çağdaş moleküler biyopolitikayı tüm ayrıntılarıyla analiz ediyor.

Lüfer Mevsimi
Özlem Çadırcı
Tara Kitap, 2024
öykü, 112 sayfa
15 öykünün yer aldığı kitapta Çadırcı, farklı hayatlar süren kahramanların benzer açmazlardan kurtulma çabalarını duru bir dille anlatıyor. Kabuk tutmuş yaraların, özenle saklanan sırların, gerçekleşmesi imkansız hayallerin, ertelenen hayatların içinde patinaj çeken kahramanların öykülerinden oluşan ‘Lüfer Mevsimi’, okuru yaşamın dipnotlarına bakmaya davet ediyor.

Çığlık
Chuck Palahniuk
Çevirmen: Yasemin Büte
Düşbaz Kitap, 2024
176 sayfa.
Yıllardır kayıp olan kızı Lucy’yi arayan Gates Foster.
Kusursuz çığlığı elde etmeye çabalayan Mitzi.
Hollywood filmlerindeki çığlık efektlerinin arkasında saklı olan sır.
Acının metalaştırılması ve sanatın tehlikeli gücü üzerine acımasız, bir o kadar rahatsız edici bir yansıma olan ‘Çığlık’, ‘Dövüş Kulübü’nün yazarı Chuck Palahniuk’in edebi gücünün zirvesinde olduğu, şimdiye kadarki en gerilim dolu, en cüretkâr ve türe meydan okuyan eseri olarak sunuluyor.

 

Akademi İçin Bir Rapor –
Franz Kafka’nın Bir Öyküsünden
Mahi Grand
Çeviren: Hasan Can Utku
Desen Yayınları, 2024
grafik roman, 128 sayfa.
Franz Kafka’nın pek bilinmeyen bir öyküsünden uyarlanan ‘Akademi İçin Bir Rapor’, Mahi Grand’ın etkileyici çizimleri ve göz alıcı renklendirmesiyle okurun zihninde şimşekler çaktıran bir başkalaşım hikâyesi. Bu çarpıcı grafik roman, eskiden maymun olan bir adamın anı kırıntılarını takip ederek insanlık yolunda attığı ürkek adımları cesur çizgilerle buluşturuyor.

Çingeneler
Carter Scholz
Çevirmen: İpek Yardımcı
Ayrıntı Yayınları, 2024
bilimkurgu, 144 sayfa.
Bu kitap yazarın 2002’de yayımlanan “Radiance” üçlemesinden sonraki ilk büyük işidir. Yıldızlararası bir macera olan Çingeneler’in, geleneksel bilimkurgu atmosferini aşan hikâyesiyle kalp kırıklığı ve umudun çarpışmasına şahitlik ediyoruz.
“Scholz analitik, gerçekçi, edebi, hayali ve duygusal olanı birlikte dokuyor.” Boston Globe

 

Girişimciliğin Ustaları
Dünyanın En Başarılı İsimlerinden Girişim Ölçeklendirme Dersleri
Reid Hoffman, June Cohen, Deron Triff
Çeviren: Setenay Karaçay
Mundi Kitap, 2024
iş dünyası, 296 sayfa
Apple, Netflix, Spotify, Starbucks, Google, Instagram, Nike ve Microsoft gibi dünyanın en ikonik şirketlerinin liderleri, Silikon Vadisi’nin efsane isimleri, daha önce hiçbir yerde yayımlanmamış stratejik sırlarıyla bu kitapta!
LinkedIn’in kurucusu Reid Hoffman, ‘Girişimciliğin Ustaları’nda June Cohen ve Deron Triff’le işbirliği yaparak birçok cesur, ezber bozan start-up’ın daha önce anlatılmamış hikâyelerini paylaşıyor.

Doğa ve Yetiştirme
Bağlanma Çerçevesinde Çocuğun Duygusal Sosyokültürel ve Beyin Gelişimi
Graham Music
Çevirmen: Esra Cesur
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 2024
449 sayfa.
Çocukların duygusal gelişimi hakkındaki en son bilimsel verilerin eşsiz bir sentezini sunan ‘Doğa ve Yetiştirme’ alanın çoksatarlarından biri. Bağlanma teorisi, nörobilim, gelişim psikolojisi ve kültürlerarası çalışmalar gibi alanlardan çok sayıda güncel ve klasik çalışmayı bir araya getiriyor. Anne karnındaki yaşamdan okul öncesi yıllara ve ergenlik dönemine uzanan temel gelişim aşamalarını ele alırken genler ve çevre, travma, ihmal ya da psikolojik dayanıklılık gibi önemli konulara değiniyor.
Kitap, bilimsel açıdan güvenilir ve kolay okunabilir bir kaynak sunmak amacıyla farklı disiplinlerden geniş araştırma yelpazesini kullanan deneyimli bir çocuk terapisti tarafından yazıldı.