Akademi Ödülleri’nde kriterler değişti

Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi, 2025'te En İyi Film Oscar Ödülü kategorisinde yarışma hakkını elde edecek filmlerin vizyonda kalış süresi kriterinde güncelleme yaptı. Yedi gün olan süre 14 güne çıkarıldı. Üstelik filmlerin ABD'de daha da yaygın bir şekilde vizyonda kalması gerekiyor.

Kültür Sanat 25 Haziran 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı
Akademi'nin yeni kararı 2025'ten itibaren geçerli olacak.

Akademi, Oscar için yeni kararlar açıkladı. Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi, 2025’te En İyi Film Oscar Ödülü kategorisinde yarışma hakkını elde edecek filmlerin vizyonda kalış süresi kriterini güncelledi. Yeni düzenlemeyle, gelecek yıl vizyona girecek filmlerin, 2025’te Akademi Ödülleri’nde “en iyi film” kategorisinde yarışabilmesi için vizyonda kalma süresi 7 günden 14 güne çıkarıldı. Bu kapsamda, aday filmlerin ilk vizyona girişinden itibaren 45 gün içinde 7 gün ardı ardına ya da aralıklı olacak şekilde ABD’nin 10 bölgesinde vizyonda yer alması kriteri ilave edildi.

Akademi şartları gözden geçirdi

Akademi CEO’su Bill Kramer ve Başkanı Janet Yang, alınan yeni karar üzerine yaptıkları ortak açıklamada, Oscar ödülleri için uygunluk kriterlerini her yıl olduğu gibi bu yıl da gözden geçirdiklerini ifade etti. İkili, kararın dünya çapında filmlerin görünürlüğünü artıracağını ve sinemaseverleri sinema salonlarına teşvik edeceğini umduklarını belirtti.

Yeni getirilen kriterler, diğer kategorilerde yarışacak aday filmleri kapsamayacak. Yeni kurallara göre, ABD dışında uluslararası sinema piyasasının ilk 15’indeki ve filmin çekildiği ülkedeki gösterimler de ABD’nin iki bölgesindeki gösterimlerin yerine sayılabilecek.

En iyi film Oscarı’nın sahibi son olarak, Daniel Kwan ve Daniel Scheinert’in yönetmenliğini yaptığı ‘Everything Everywhere All At Once’ olmuştu. Film Akademi Ödülleri’nde, toplam yedi dalda ödül almıştı. Sinema salonlarını teşvik etmek için bu kararı aldığını açıklayan Akademi’nin ödül töreninin izlenme oranını da artırıp artıramayacağı merak konusu.

Mısırlılara baleyi sevdiren Magda Saleh öldüMısırlılara baleyi sevdiren Magda Saleh öldü

 

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.