Aras Bulut İynemli’den eleştirilere yanıt: ‘Bunu hiç hak etmediğimi düşünüyorum’

Dsiney+'ın tartışmaların odağındaki dizisine bu kez de Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü canlandıran oyuncu Aras Bulut İynemli dahil oldu. Oyuncu, kendisini sessiz kalmakla eleştiren Ahmet Hakan'a cevap verdi: "Bunu hiç hak etmediğimi düşünüyorum."

Kültür Sanat 29 Ağustos 2023
Bu haber 9 ay önce yayınlandı
Atatürk 1. Film’ 3 Kasım’da, ‘Atatürk 2. Film’ 5 Ocak 2024’te sadece Türkiye’de değil tüm dünyada vizyona girecek

Disney+’ın Türkiye pazarına girerken çekip yayımlayacağını ilan ettiği ama sonra yayınlamaktan vazgeçtiği ‘Atatürk’ dizi / filmiyle ilgili tartışmalar bitmiyor.

Bu kez de Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü canlandıran oyuncu Aras Bulut İynemli, kendisine yönelik eleştirilere cevap verdi. Muhattabı ise Ahmet Hakan’dı. Zira Hakan, İynemli’yi tartışmaların odağındaki proje ve platforma tepkisiz kaldığı için eleştirmişti. Hakan, oyuncuya şu sözlerle seslenmişti:

“İyi de Aras Bulut, yaptığınız film Disney’de yayınlanacaktı, yayınlanmıyor. Niye? Çünkü Diaspora Atatürk’e ‘soykırımcı’ diye iftira attı, Disney de bu iftirayı doğru kabul etti. ‘Atatürk’ün duygularını hissetmeye çalıştık’ diyorsun ama maalesef zerre kadar hissetmemişsin. Hissetseydin Atatürk’e atılan iftira karşısında bu derece edilgen kalmazdın.”

Lanistar Medya, filmin tüm haklarını satın aldı. ‘Atatürk’, iki film halinde sadece Türkiye’de değil tüm dünyada gösterilecek.

‘Bunu hiç hak etmediğimi düşünüyorum’

İynemli’nin yanıtı ise şu şekilde oldu:

“Sevgili Ahmet Hakan Abi.

Köşenizi okudum. Bana yönelttiğiniz ‘iki çift söz’ karşısında üzülmedim desem yalan olur. Çok üzüldüm. Özellikle sizin gibi söylentilere değil hakikate inanan bir gazetecinin böyle haksız bir yakıştırmayı dile getirmesine üzüldüm.

Ben filmimize, taşıdığı mesaja ve seyircimize hissettireceklerine kefilim.

Atatürk’ü ve ülkemizi asılsız iddialarla karalamak isteyenlere en büyük ve en güzel cevabımız emeği geçen herkesin ilmek ilmek işlediği Atatürk filmidir.

Beni derinden üzen, kendimi yalnız ve hedef tahtasına konulmuş gibi hissettiren kısım ise ‘Aras neden konuşmadı, Atatürk’ü neden savunmadı’ gibi ifadeler karşısında oyunculuğumun ötesinde bir Türk genci olarak sorgulanmaya çalışılmam.

Bunu hiç hak etmediğimi düşünüyorum.

‘Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır’ sözü, Atatürk’ün beni en çok etkileyen sözlerinden biri.

Ben buna inanıyor ve bunun için çaba sarf ediyorum.

Atatürk rolü teklif edildiğinde ise bu söz benim için daha doğrudan bir anlam kazandı ve elimden gelenin üzerine çıkarak Atatürk’ü canlandırmak için çok çalıştım.

Çünkü Atatürk’ü ve karakterini tanımak, benim gibi Türk gençleri için O’nun fikirlerine giden yolu açabilirdi.

Yazınızda da kullanmışsınız, filmimizin fragmanını paylaşırken yazdığım ‘Onun fikirlerini, duygularını hissetmeye ve anlatmaya çalıştık’ derken de bunu kastediyorum.

Bun bu filmde bu hislerle çalıştım.

Oyuncuların film dışındaki tartışmalara çekilmesinin de eserin taşıdığı anlamın, vermek istediği mesajların perdelenmesi anlamına geleceğini düşünüyorum.”

Yapımcılar oyuncuların sessiz kalmasını rica etmişti

Öte yandan filmin yapımcısı Saner Ayar filmle ilgili tartışmalar başladığında özellikle oyunculardan sessiz kalmasını kendisinin rica ettiğini açıklamıştı.  Disney+’ın düzenlediği basın toplantı sonrası filmde Atatürk’ü canlandıran Aras Bulut İynemli sosyal medyasından filmin fragmanını paylaşıp “1881’de doğdu… İlelebet yaşayacak… En büyük kahramanımızın milletimizi ayağa kaldıran tutkusu hep bizimleydi… Biz bir film yaptık; Onun fikirlerini, duygularını hissetmeye ve anlatmaya çalıştık. Ona ve eserine layık olabilmek hepimizin en büyük gayesi oldu. O zaman da, şimdi de, gelecekte de her zaman ATATÜRK… ∞”  açıklamasıyla bu konudaki sessizliğini bozmuştu.

'Atatürk'e yerli ve milli çözüm: Film devlet desteği ile 35 ülkede gösterilecek‘Atatürk’e yerli ve milli çözüm: Film devlet desteği ile 35 ülkede gösterilecek

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.