Art Dubai çağdaş sanat fuarı kapılarını açıyor

Dünyanın dört bir yanından sanatçıları bir araya getiren çağdaş sanat fuarı Art Dubai ön izlemeyle sanatseverlerle buluştu. Bu yıl 17.si düzenlenen fuara 40 ülkeden 120'den fazla galeri katılıyor.

Kültür Sanat 1 Mart 2024
Bu haber 3 ay önce yayınlandı

Sanat dünyasının en önemli fuarlarından biri olan Art Dubai ön gösterimle kapılarını açtı. 17.si düzenlenen sanat fuarına 40 ülkeden 120’den fazla galeri katılıyor. Fuarın herkese açık ziyaret günleri 1-3 Mart arasında. Açılış toplantısında konuşan Art Dubai Direktörü Benedetta Ghione Dubai’nin kültürel hikayesinde heyecan verici bir aşamayı yaşadıklarını belirterek “Şehir gelişiyor, dünyanın dört bir yanından insanları ağırlıyor ve sağlam temeller üzerine inşa edilmiş olarak, buradaki kültürel altyapı da hızla olgunlaşıyor” dedi.

‘Art Dubai, temsil edilmeyen seslere odaklanıyor’

Art Dubai’nin benzersiz ve bağımsız bir model aracılığıyla ekonomiyi desteklediğine işaret eden Ghione açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Bir sanat fuarı olarak yaratıcı ekonominin büyümesini destekleme, sanatçılar ile üreticiler için yeni fırsatlar oluşturma rolünü yeniden düşünmeye çağırıyoruz. Bunu yaparken, kültürümüzü koruyarak bu benzersiz şehirde bulunan yenilik ruhunu ve kentte yaşayan çeşitli toplulukları yansıtmaya devam etmemiz önemli.”

Art Dubai 1-3 Mart tarihleri arasında gelen ziyaretçilere açık olacak.

Fuarın sanat sirektörü Pablo del Val de sanatın insanın algılarını sorgulatan yönü olduğuna değinerek bu yılki temayı oluştururken bu gücü kullandıklarını aktardı. Dubai’nin farklı kültürlerden toplulukları barındıran bir şehir olduğuna dikkati çeken Val “Bu yılki fuar, çeşitli ve genellikle yeterince temsil edilmeyen seslere odaklanıyor. Art Dubai, gerçekten küresel sanat dünyasından gelen yaratıcı topluluklar için buluşma noktasıdır. Ziyaretçileri programımızın genişliğini ve derinliğini keşfetmeye davet ediyoruz” dedi.

Art Dubai’ye Türkiye’den iki galeri katılıyor

Sanat direktörü Pablo del Val Batı dışı sanata yönelik ilginin ve iştahın giderek arttığını söyleyerek sanat dünyasının geleneksel merkezlerin ötesindeki galerilerin güçlendiğini ve fuarın burada oynadığı rolü vurguladı. Ortadoğu’nun önde gelen sanat fuarı olan Art Dubai’ye bu yıl Türkiye’den de iki galeri katıldı. Contemporary bölümünde Türkiye’den Zilberman Gallery ve Sanatorium galerileri yer alıyor.

Fuarın dijital bölümünde ise uzaya SpaceX roketi ile yapay zeka veri sanat eserini gönderen ilk sanat stüdyosu olan Ouchhh’un eserleri ilk kez sergilendi. ‘Human Cell Atlas’ eseri bir yandan sonsuza denk ay yüzeyinde kalacak bir yandan da İstanbul dahil dünyanın pek çok sanat başkentinde sergilenecek.

İsrail'in Venedik Bienali'nden men edilmesi için sanatçılardan imza kampanyasıİsrail’in Venedik Bienali’nden men edilmesi için sanatçılardan imza kampanyası

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.