Cannes’dan sonra sıra Oscar’da: Türkiye’nin adayı ‘Kuru Otlar Üstüne’

Nuri Bilge Ceylan'ın Cannes'da Altın Palmiye için yarışan ve oyuncusu Merve Dizdar'a ödül kazandıran 'Kuru Otlar Üstüne' Türkiye'nin Oscar adayı seçildi. Ceylan'ın 'Uzak', 'Üç Maymun', 'Bir Zamanlar Anadolu'da', 'Kış Uykusu' ve 'Ahlat Ağacı' filmleri de Türkiye'nin Oscar adayı olmuştu.

Kültür Sanat 9 Eylül 2023
Bu haber 9 ay önce yayınlandı

‘Kuru Otlar Üstüne’ 96. Akademi Ödülleri’nde En İyi Uluslararası Film dalında Türkiye’nin adayı olarak açıklandı. Cannes Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapan Nuri Bilge Ceylan’ın son filmi büyük beğeni toplamıştı. Cannes’da Merve Dizdar’ın En İyi Kadın Oyuncu Ödülü getiren film, dünyanın dört bir yanındaki festivallerde gösterilmeye devam ediyor.

Türkiye’nin Oscar adayı olan film ülkemizde ilk olarak Adana Altın Koza Film Festivali’nde gösterilecek ardından 29 Eylül’de sinemalarda gösterime girecek. Oscar adayı yarışmasına girmek için bir filmin 1 Aralık 2022 -31 Ekim 2023 arası ticari gösterime çıkmış ya da çıkacak olması gerekiyor.

15 meslek örgütünün temsilcileri seçti

‘Kuru Otlar Üstüne’, sinema alanındaki meslek örgütü temsilcilerinden oluşan 15 kişilik seçici kurul tarafından, Oscar’da Türkiye’yi temsil etmek isteyen yedi film arasından seçildi. Bugün seçim sürecini yürüten Sinema Eseri Yapımcıları Meslek Birliği’nin organize ettiği toplatıya katılan seçici kurul kararını dün saat 18.00’de açıkladı.

Seçici Kurul, ASİTEM, BİROY, BSB, FİYAB, SENARİSTBİR, SETEM, SESAM, SEYAP, SİNEBİR, TESİYAP Sinema Meslek Birlikleri’nin yanı sıra ÇASOD, FİLM-YÖN, SİNESEN, SİYAD, SODER ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü temsilcilerinden oluşuşuyor.

‘Kuru Otlar Üstüne’ Ceylan’ın Türkiye adına Oscar’a aday olan altıncı filmi. Daha önce ‘Uzak’, ‘Üç Maymun’, ‘Bir Zamanlar Anadolu’da’, ‘Kış Uykusu’ ve ‘Ahlat Ağacı’ da Türkiye’nin Oscan adayı olmuştu. Hatta ‘Üç Maymun’ ilk dokuza kalmış ve Oscar adaylığına en çok yaklaşan Türk filmi olmuştu.

 

Altın Koza’daki Türkiye prömiyeri depremzedeler için

Bu arada tüm film gösterimlerinin ücretsiz gerçekleşeceği Adana Altın Koza Film Festivali’nde Nuri Bilge Ceylan’ın ‘Kuru Otlar Üstüne’ biletli izlenecek.. Ama bu biletler anlamlı bir dayanışma için satışa çıkacak. 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremin yaralarını sarmak için çalışan İhtiyaç Haritası ile birlikte geliştirilen proje çerçevesinde Ceylan’ın yeni filminin biletlerinden elde edilecek gelir deprem bölgesindeki ihtiyaç sahipleri için kullanılacak.

Adana Altın Koza Film Festivali, İhtiyaç Haritası desteğiyle uygulanacak bu proje sayesinde özellikle depremden etkilenen çocukların ve gençlerin psikososyal, bilişsel ve duygusal gelişimine katkı sağlamayı hedefliyor. 22 Eylül Cuma günü saat 13.30’da gerçekleştirilecek olan gösterime Nuri Bilge Ceylan’ın yanı sıra başrol oyuncuları Merve Dizdar, Deniz Celiloğlu ve Musab Ekici’nin de katılacak. Biletler  Mobilet aracılığıyla satışa sunulacak.

Bir Türkiye öyküsü: Kelepçeden tebrik telefonuna, şimdi de yaftalama ve linceBir Türkiye öyküsü: Kelepçeden tebrik telefonuna, şimdi de yaftalama ve lince

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.