Disney+ ‘Atatürk’ dizisi savunmasını verdi ama arşivler başka bir şey anlatıyor

Disney+ 'Atatürk'le ilgili RTÜK'e savunmasını verdi. Buna göre Ermeni diasporasının kampanyasının kararda etkisi yok. Dizi yerli içerik kararı nedeniyle yayınlanmamış. Ancak arşiv karıştırılınca Disney'in yerli içerik kararından sonra da 'Atatürk'ün yayınlanacağını açıkladığı net şekilde görülüyor

Kültür Sanat 24 Ağustos 2023
Bu haber 9 ay önce yayınlandı

ABD’deki, Amerika Ermeni Ulusal Komitesi’nin (ANCA) başlattığı kampanya sonrasında, çekilen ve yayımlanacağı duyurulan ‘Atatürk’ dizisini yayımlamaktan vazgeçen Disney+, bu kararı sonrası RTÜK platformdan savunma istemişti. O savunma basına sızdırıldı. www.birsenaltuntas.com‘daki habere göre Disney+, yaptığı savunmada ANCA’nın baskısı sonucu ‘Atatürk’ dizisini yayından kaldırdığını kabul etmiyor. Savunmalarına göre bu karar, tüm dünyada yerel içeriklerin kaldırılmasıyla ilgili.

İktidar ile muhalefeti 'Atatürk' dizisinin akıbeti bir araya getirdi: Bu iş artık devlet meselesiİktidar ile muhalefeti ‘Atatürk’ dizisinin akıbeti bir araya getirdi: Bu iş artık devlet meselesi

‘Karar merkezden alındı’

Disney+’ın savunma metni şöyle: “Genel merkezi Amerika Birleşik Devletleri, Burbank, Kaliforniya’da bulunan The Walt Disney Company’nin yönetici ekibi, Disney’in küresel gelir ve abonelik artırma stratejilerini analiz etmelerini takiben şubat 2023’te, başka konularla birlikte, yerel içeriklerle global içeriklerin bir karışımı olan mevcut içeriklerinin değerlendirilmesi de dahil, masraf azaltma odaklı strateji ve başka pek çok tasarruf tedbiri ve stratejik karar açıklamışlardır.

The Walt Disney Company, New York Borsası’nda işlem gören halka açık global ölçekte bir şirket olduğundan ve ilgili mevzuat uyarınca esaslı tüm kararlarını hissedarlara ve borsaya önceden bildirilmesi gerektiğinden, bu karar Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu raporlarında ve şirketin halka açık mali dönem toplantılarında yer almış ve ayrıca önemli bir içerik stratejisi olarak değerlendirildiğinden ve pek çok ülkeyi etkilediğinden dünya çapında çeşitli haberlere konu olmuştur…

Meğer ‘Atatürk’ dizisi yerli içerik kapsamındaymış

Sayın Üst Kurul’un da bildiği gibi, Disney’in Disney+ kataloğundan içeriklerle ilerlememe kararı yalnızca ‘Atatürk’ içeriğine özgü olmayıp, Avrupa, Orta Doğu, Afrika, Latin Amerika ve hatta Amerika Birleşik Devletleri’nden diğer pek çok yabancı ve yerli programları da kapsamaktadır. Disney ayrıca yakın gelecekte yayınlanması planlanan başka yerli yapımların yapım süreçlerini veya yayınlarını da bu doğrultuda askıya almıştır. ‘Atatürk’ içeriğinin yayınına dair reklam ve tanıtımlar, bahsi geçen kararın uygulanması ile sonlandırılmıştır.

Disney, bağımsız bir karar alarak 2 Ağustos 2023 tarihinde resmi olarak duyurduğu üzere, ‘Atatürk’ içeriğinin televizyon versiyonunu, tüm Türk vatandaşlarının erişebildiği bir ulusal kanal olan ve bu şekilde Disney+ Türkiye’den daha geniş bir izleyici kitlesine ulaşan FOX TV’de yayınlamaya karar vermiştir. İçeriğin aynı zamanda telif hakları sahibi de olan yapımcının, içeriğin Türkiye dışında daha geniş kitlelere dağıtımına dair uluslararası hakları bulunmakta ve içeriğin yapımcı tarafından Türkiye’de sinema salonlarında gösterimi planlanmaktadır.

‘Çıkar örgütlerinin üzerimizde kontrolü yoktur’

Prensip olarak editöryal bağımsızlık ve özgürlük, kuruluşundan bu yana Disney için temel bir değer olmuştur ve Dünya’nın pek çok bölgesinde yıllardır yayıncılık sektörünün lider isimlerinden olan Disney, Türkiye de dahil olmak üzere faaliyet gösterdiği tüm ülkelerdeki kültürel ve ulusal değerlere azami saygı ile bağımsız yayın hizmetleri sunmaya devam etmektedir. Disney, yayın ilkesi ile ilgili kararlarını her zaman özgür iradesine dayanarak alacaktır ve üçüncü taraf çıkar örgütlerinin Disney’in bağımsızlığı üzerinde herhangi bir kontrolü bulunmamaktadır. Yukarıda belirtilen bilgiler dikkate alınarak, sayın üst kurulun, bu konuda spekülasyonları dikkate almamasını rica ederiz.”

Disney+ Ermeni diasporasına boyun eğdi, Atatürk dizisi iptal kültürü kurbanı olduDisney+ Ermeni diasporasına boyun eğdi, Atatürk dizisi iptal kültürü kurbanı oldu

Savunma, olayların meydana geliş sıralamasına uymuyor

Lakin bu savunma, olayların meydana geliş krolonojisine uygun düşmüyor. Disney+’ın yerli içerikleri kaldırdığı temmuz başında anlaşıldı.  O günlerde ‘Atatürk’ dizisinin yayını bu kararın dışında tutulmuştu. Hatta platformda bulunan ‘Aktirs’ ve ‘Arayış’ dizileri da yayından kaldırılmamıştı. 2 Temmuz’da kendi sayfasından Disney+ ‘Atatürk’ dizinin çok yakında yayınlanacağı tekrar ilan etti. Böylece dizinin yerli içerikleri kaldırma kararının dışında tutulduğunu da deklare etmiş oldu. Hatta dizinin 29 Ekim 2023 tarihinde yayınlanacağına dair kamuoyuna yansıyan bilgileri de yalanlamadı.

Bu açıklama sonrası ANCA kampanyasına hız verdi. 1 Ağustos’ta Yeni Şafak gazetesinde ‘Atatürk’ dizisinin Disney+’ta yayımlanmayacağı haberi çıktı. Aynı gün siyasi partilerin sözcüleri bu durumun kabul edilemeyeceğini bildiren açıklamalar yaptı. Yine 1 Ağustos akşamı RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, platform için inceleme başlatılmasına karar verildiğini açıkladı.

Tüm bu süreçte Disney+ resmi açıklama yapmaktan kaçınırken ANCA, Disney+’ın aldığı kararı sevinçle karşıladığını duyurdu. Disney+ ancak 2 Ağustos’ta bir açıklamaya yapma gereği duydu ve ‘Atatürk’ dizisinin platformda değil FOX TV ve sinemalarda yayınlacağını duyurdu.

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.