İstanbul Film Festivali: Wim Wenders’ten Macarlara sürprizlerle dolu

43. İstanbul Film Festivali'nin programı açıklandı. Wim Wenders, Koji Yakusho ile birlikte ilk defa İstanbul'a geliyor, Kadir İnanır belgeseli gösterilecek. Macar Rapsodisi'ne hazır olun. 132 filmlik programda her beğeniye uygun film var.

Kültür Sanat 27 Mart 2024
Bu haber 2 ay önce yayınlandı

Baharın müjdecisi 43. İstanbul Film Festivali yüzünü gösterdi. Dün festivalin programı açıklandı. İKSV tarafından düzenlenen 17-28 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek festivalde 132 uzun metraj, 12 de kısa film gösterilecek. Festivalde gösterilecek filmlerle ilgili ayrıntılı bilgiye ve film önerilerine 10Haber’in festival için özel hazırladığı sayfadan ulaşabilirsiniz.

Önce müjdeleri verelim

🔴 Yaşayan en önemli yönetmenlerden Wim Wenders hayatında ilk defa İstanbul’a gelecek ve festivalin onur konuğu olacak. Festivalde Wenders’in de üç filmi gösterilecek.

Alman sanatçı Anselm Kiefer’in yaşamını ve sanat yolculuğunu mercek altına alan, Cannes’da prömiyerini yapan ‘Anselm‘,  50. yılında restore edilen ‘Alice Kentlerde’ ve Koji Yakusho’nun başrolünde harikalar yarattığı, Japonya’nın Oscar adayı ‘Mükemmel Günler / Perfect Days’.

Ünlü Japon oyuncu Koji Yakusho İstanbul’a gelecek.

🔴 İkinci müjde Japonya’nın en popüler oyuncularından Koji Yakusho ile ilgili. O da İstanbul’a geliyor onur konuğu olarak. Japonya ile Türkiye arasında diplomatik ilişkilerin başlamasının 100. yıldönümünde Koji Yakusho da festivalin konuğu olacak.

Yakuza filmlerinden romantik drama, aksiyondan komediye her türün yükünü rahatlıkla sırtlanan Koji Yakusho’nun filmografisinde öne çıkan dört filmi festival programında yer alıyor: ’13 Suikastçı / 13 Assassins’ (Takashi Miike), ‘Gökyüzünün Altında / Under the Open Sky’ (Miwa Nishikawa), ‘Aşka Davet / Shall We Dansu?’ (Masayuki Suô) ve Cannes’da En İyi Erkek Ödülü’nü kazandığı ‘Mükemmel Günler / Perfect Days’.

🔴 Bu müjde önceden duyrulmuştu ama yine de heyecanı hala üzerimizden atamadık. Efendim Atıf Yılmaz’ın yönettiği, Ümit Ünal’ın senaryosunu yazdığı, başrollerini Türkan Şoray ile Oğuz Tunç’un üstlendiği 1987 yapımı ‘Hayallerim, Aşkım ve Sen’ restore edildi. Filmin yeni kopyası, İstanbul Film Festivali’nde 19 Nisan Cuma günü Atlas 1948 Sineması’ndaki gösterilecek.

🔴 Gelelim Sinema Onur Ödülleri’ne. Festivalde Wenders ve Koji Yakusho ile birlikte ‘Yol’, ‘Pehlivan’, ‘Maden’ gibi filmlerde rol alan Meral Orhonsay ile ‘Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu’, ‘Bez Bebek’ gibi filmleriyle tanınan yönetmen ve sinema yazarı Engin Ayça da Sinema Onur Ödülü alacak. İki sanatçıya ödülleri açılış gecesinde takdim edilecek. 

Yenilikler

🔴 Sinemaseverler ve müzik tutkunlarını bir araya getiren Musikişinas bölümü bu yıl geri döndü. Müzik tarihine damgasını vurmuş Ryuichi Sakamato’dan Talking Heads’e ikonik isimlerin konser filmleri ve dünyanın farklı bölgelerinden müziğe gönül verenlerin özgün hikâyelerinin yer aldığı bölümde beş film bu bölümde seyirciyle buluşacak.

Zoltan Fabri’nin ‘Beşinci Mühür’ filmi festivalde gösterilecek.

🔴 Malum bu yıl 2024 Türk-Macar Kültür Yılı…  Bunu fırsat bilen festival Macar Rapsodileri bölümüyle Macar sinemasının seçkin örneklerini programına aldı. 1966’dan 2023’e, dramdan canlandırmaya, siyasiden komediye, genç ustadan auteur’lere 12 uzun, bir kısa metrajlı Macar filmleri bu bölümde gösterilecek.

🔴 Festival müdavimlerine müjde! Geçmiş festivalde yıllarda gittiğiniz filmlerin biletlerini sakladıysanız şimdi o biletler size yeni filmlerin kapılarını açacak. Çünkü bu yıl getir geçmiş yıllardaki film biletini izle festivalde filmi kampanyası yapılacak.

Heyecan uyandıranlar

‘Geçiş’ filminin Türkiye prömiyeri festivalde yapılacak.

🔴 Yönetmen Levan Akin’in büyük beğeni toplayan ‘Ve Sonra Dans Ettik’in ardından yönettiği ve büyük bölümü İstanbul’da geçen yeni filmi ‘Geçiş’ festivalin heyecan uyandıran filmlerinden. Berlin Film Festivali’nin Panorama bölümünün gösterilen filmin yönetmeni Levan Akin festivalin konuğu olarak İstanbul’a gelecek.

🔴 Ferzan Özpetek’in hayatı paylaşan, neşelenen ya da hüzünlenen güzel insanların bir araya geldiği rakı sofralarının zengin ve köklü geleneğini üç kısa filmde işlediği ‘Bir İstanbul Üçlemesi’ festival programının öne çıkan yapımlarından. Film gösterimi vesilesiyle Özpetek de İstanbul’a gelecek.

‘Hit Man’ festivalin merakla beklenen filmlerinden.

🔴 Richard Linklater’ın gizemli bir kiralık katili konu aldığı  sempatik, sıcak ve komik filmi, dünya prömiyerini Venedik Film Festivali’nde yarışma dışı yapan ‘Hit Man’ de bir başka heyacan uyandıran filmlerden.

🔴 Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı kazanan Mati Dioh’un çektiği belgesel ‘Dahomey’ festival programında öne çıkan yapımlandan.

‘My Favourite Cake’ festivalin gözde filmlerinden biri.

🔴 ‘My Favourite Cake’ Berlin Film Festivali’nin en sevilen filmlerinden biriydi . İranlı yönetmenler Maryam Moghaddam, Behtash Sanaeeha hükümetleri izin vermediği için festivale katılamamıştı ve bu büyük tepkilere neden olmuştu. İşte o film İstanbul Film Festivali’nde.

🔴 Yine Berlin Film Festivali’nde En İyi Belgesel Ödülü aldıktan sonra filmin yönetmenlerinden Yuval Abraham’ın yaptığı konuşma nedeniyle ölüm tehditleri aldığı ‘Gidecek Yer Yok / No Other Land’ festivalde gösterilecek yapımlar arasında.

🔴 Ulusal Yarışması’nın bu yıl jüri başkanlığını yapacak Aslı Özge’nin son filmi ‘Faruk’ Uluslararası Yarışma’da yer alan filmlerden. ‘Faruk’ Berlinale’de Panorama Bölümü’nde gösterilmiş FIPRESCI ödülü almıştı.

🔴 İlki haziran 2022’de, Londra’da Onat Kutlar Çalıştayı’nın ikincisi İstanbul Film Festivali’nin ev sahipliğinde 22 ve 23 Nisan tarihlerinde Salon İKSV’de gerçekleştirilecek. Çalıştay seyirciye açık ve katılım ücretsiz. 

🔴 Festivalle ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşmak 10Haber’in festivale özel hazırlanan sayfalarını ziyaret edebilirsiniz

Jüriler

🔴 Uluslararası Yarışma: Festivalin Uluslararası Yarışma jürisinin başkanlığını Yeni Zelandalı oyuncu Kerry Fox üstlenecek. Uluslararası Yarışma jürisinde yönetmen Maryna Er Gorbach, kurgucu Gladys Joujou, Selanik Uluslararası Film Festivali ve Selanik Belgesel Festivali’nin artistik direktörü Orestis Andreadakis, film eleştirmeni Guy Lodge yer alıyor.

🔴 Ulusal Yarışma: Festivalin Ulusal Yarışma jüri başkanlığını yönetmen, senarist ve yapımcı Aslı Özge üstlenecek. Ulusal Yarışma jürisinde oyuncu Merve Dizdar, görüntü yönetmeni Barış Aygen, sanatçı Halil Altındere ve müzisyen Ekin Fil yer alıyor.

🔴 Ulusal Kısa Film Yarışması: Jüri yönetmen Kasım Ördek, yönetmen ve görsel sanatçı Zeynep Demirhan, oyuncu, yazar ve yönetmen Barış Gönenen’den oluşuyor.

🔴 Ulusal Belgesel Yarışma: Yönetmen Berna Gençalp, yönetmen Orhan Eskiköy ve sinema yazarı Evrim Kaya bu jürinin üyeleri.

🔴 Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü: Türkiye yapımı uzun metrajlı kurmaca ilk filmlerin aday olduğu Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü jürisinde yönetmen Orçun Köksal, yapımcı İpek Erden, yönetmen Nesimi Yetik yer alıyor.

🔴 FIPRESCI – Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Birliği Ödülü: Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Birliği (FIPRESCI) jürisi Ulusal Yarışma, Uluslararası Yarışma ve Ulusal Kısa Film Yarışması’ndan birer filme FIPRESCI Ödülü verecek. Başkanlığını Paola Casella’nın yapacağı jüride Géza Csákvári, Sezen Sayınalp, Nino Kovacic, Valentina Giraldo Sánchez ve Selin Gürel yer alacak.

Aklınızda bulunsun

🔴 İstanbul Film Festivali’nin bu yılki gösterimleri Beyoğlu’nda Atlas 1948 ve Beyoğlu Sineması, Şişli’de CineWAM Premium+ City’s Nişantaşı (Salon 3 ve Salon 7) ve Kadıköy’de Kadıköy Sineması ile Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi olmak üzere 6 salonda yapılacak. Gösterimler yine 11.00, 13.30, 16.00, 19.00 ve 21.30’da yapılacak.

🔴 Festival biletleri, İKSV Lale Kart üyeleri için 1 Nisan Pazartesi başlayacak indirimli ön satış döneminin ardından 5 Nisan Cuma genel satışa çıkacak.

🔴 Gelelim bilet fiyatlarına… Hafta içi ve hafta sonu 11.00, 13.30, 1600 ve 19.00 seanslarındaki filmlerin biletleri 120 TL. 21.30 seansının biletleri ise 150 TL. Lakin indirim seçenekleri de var. Hafta içi 11.00 seanslarında bulunan filmlerin biletlerini festival başlamadan alırsanız 90 TL. 65 yaş ve üzeri sanatseverlerin tüm seanslara % 25 indirim hakkı bulunuyor. Öğrenciler için Eczacıbaşı Genç Bilet uygulaması devam ediyor. Onlara biletler 20 TL. 

ULUSLARARASI YARIŞMA 

‘Faruk’ Türkiye’de ilkbaharda gösterime girecek.

 • Cezayir Kralı / Omar la Fraise / The King of Algiers / Elias Belkeddar / Fransa, Cezayir
 • Dağların Ardı / Oura el jbel / Behind the Mountains / Mohamed Ben Attia / Tunus, Belçika, Fransa, İtalya, Suudi Arabistan, Katar
 • Kehanet / Augure / Omen / Baloji / Belçika, Demokratik Kongo, Hollanda, Fransa, Almanya, Güney Afrika
 • Sonsuza Dek / Nazavzhdy-Nazavzhdy / Forever-Forever / Anna Buryachkova / Ukrayna-Hollanda
 • Andrea’yı Sevmek / El Amor de Andrea / Andrea’s Love / Manuel Martín Cuenca / İspanya
 • Cu Li Asla Ağlamaz / Cu Li Never Cries / Pham Ngoc Lan / Vietnam, Filipinler, Fransa, Singapur, Norveç
 • Faruk / Aslı Özge / Almanya, Fransa, Türkiye
 • Embriyo Larva Kelebek / Embryo Larva Butterfly / Kyros Papavassiliou / Yunanistan, GKRY
 • Pet Shop Days / Olmo Schnabel / İngiltere, İtalya, ABD, Meksika
 • Tatlı Rüyalar / Sweet Dreams / Ena Sendijarevic / Hollanda, Fransa, Endonezya, İsveç

TÜRKİYE SİNEMASI 2023-2024 

ULUSAL YARIŞMA 

Gösterildiği festivallerde ödüller alan ‘Yurt’ Türkiye prömiyerini festivalde yapacak.

 • Son Hasat / The Reeds / Cemil Ağacıkoğlu / Türkiye, Bulgaristan
 • Beraber / Belonging / Mete Gümürhan / Türkiye, Hollanda, Belçika
 • Rosinante / Baran Gündüzalp
 • Büyük Kuşatma / The Grand Siege / Sinan Kesova
 • Tereddüt Çizgisi / Hesitation Wound / Selman Nacar
 • Bildiğin Gibi Değil / Not What You Think / Vuslat Saraçoğlu
 • 8×8 / Kıvanç Sezer
 • Yurt / Dormitory / Nehir Tuna / Türkiye, Almanya, Fransa
 • Suyun Üstü / Afloat  / Aslıhan Ünaldı
 • Başlangıçlar / Inpaintings / Ozan Yoleri

ULUSAL BELGESEL YARIŞMASI 

 • Domates Biber Depresyon / Tomato, Pepper, Depression / Aybüke Avcı
 • Bir Parça Memleket / A Piece of Home / Mümin Barış
 • Dargeçit / Hold Still / Berke Baş
 • Şarap Rengi Deniz / Wine Dark Sea / Nefin Dinç
 • Bir İsim ve Bir Yer / A Name and A Place / Can Eskinazi
 • Ege Güneşi / The Ferris Wheel / Ömer Gümüşer
 • Bir Gün, 365 Saat / A Day, 365 Hours / Eylem Kaftan
 • Eclipse / İpek Kent, Efe Öztezdoğan
 • Bazen Hep Birlikte / Otherwise in İstanbul / Didem Pekün
 • Karanlık Zamanlarda Şarkı Söylemek / Singing in Dark Times / Ethem Özgüven

ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI 

Program 1:

 • 36 / Rezan Mir Uğurlu
 • Ağlak Bebe / Crybaby / Elif Öner
 • Gukla / The Doll / Emine Uysal Berger, Özgür Ceylan
 • Beyaz Dağın Çocukları / Children of the White Mountain / Yalçın Çiftçi
 • Eksi Bir / Minus One / Ömer Ferhat Özmen

Program 2:

 • Zarafet ve Şiddet Arasında / Between Delicate and Violent / Şirin Bahar Demirel
 • Nasıl Kaybolunur / How to Disappear / Tilbe Cana İnan
 • Aç Karnına Çıkmayalım / Cheers to the End / Yiğit Hepsev
 • Bir Dostluk / A Companionship / Gürkan Yücel
 • Onun Kalesinde / In His Fortress / Yasemin Demirci

N KOLAY GALALARI 

 • Kraliçenin Oyunu / Firebrand / Karim Aïnouz / İngiltere, ABD
 • Geçiş / Crossing / Levan Akin / İsveç, Danimarka, Fransa, Türkiye, Gürcistan
 • Başlangıç / Origin / Ava DuVernay / ABD
 • Seven Veils / Atom Egoyan / Kanada
 • Ölmek / Sterben / Dying / Matthias Glasner / Almanya
 • Bir İstanbul Üçlemesi: Meze-Müzik-Muhabbet / Istanbul Trilogy: Meze-Music-Muhabbet / Ferzan Özpetek
 • The Persian Version / Maryam Keshavarz / ABD
 • Hit Man / Richard Linklater / ABD
 • Film Anlatıcısı Kız / La Contadora de Películas / The Movie Teller / Lone Scherfig / Fransa, İspanya, Şili

DÜNYA FESTİVALLERİNDEN

 • Tatami / Zar Amir Ebrahimi, Guy Nattiv / ABD, Gürcistan
 • Zamanın Dışında / Suspended Time / Hors du temps / Olivier Assayas / Fransa
 • Ölü Sezon / Hors-Saison / Out of Season / Stéphane Brizé / Fransa
 • Cottontail / Patrick Dickinson / İngiltere, Japonya
 • İmparatorluk / L’Empire / The Empire / Bruno Dumont / Fransa, İtalya, Almanya, Belçika, Portekiz
 • Sevgiler, Hilde / In Liebe, Eure Hilde / From Hilde, with Love / Andreas Dresen / Almanya
 • Sidonie Japonya’da / Sidonie au Japon / Sidonie in Japan / Élise Girard / Fransa, Almanya, İsviçre, Japonya
 • Kaçırma / El Rapto / The Rescue / Daniela Goggi / Arjantin, ABD
 • En Sevdiğim Pastam / Keyke mahboobe man / My Favourite Cake / Maryam Moghaddam, Behtash Sanaeeha / İran, Fransa, İsveç, Almanya
 • Mutluluk / Blazh / Grace / Ilya Povolotsky / Rusya
 • Mutfak / La Cocina / Alonso Ruizpalacios / Meksika, ABD
 • Bir Gezginin İhtiyaçları / Yeohaengjaui Pilyo / A Traveler’s Needs / Hong Sang-soo / Güney Kore
 • Sevgili Jassi / Dear Jassi / Tarsem Singh / Hindistan, Kanada, ABD
 • Siyah Çay / Black Tea / Abderrahmane Sissako / Fransa, Tayvan, Lüksemburg, Moritanya
 • Toprak Uğruna / Bastarden / Promised Land / Nikolaj Arcel / Danimarka, İsveç, Norveç, Almanya

GENÇ USTALAR 

 • Gidecek Yer Yok / No Other Land / Yuval Abraham, Basel Adra, Hamdan Ballal, Rachel Szor / Filistin, Norveç
 • Yabancı Meselesi / The Strangers’ Case / Brandt Andersen / Ürdün
 • İstif / Hoard / Luna Carmoon / İngiltere
 • Hipnoz / Hypnosen / The Hypnosis / Ernst De Geer / İsveç, Norveç
 • Yalanların Anası / Kadib Abyad / The Mother of All Lies / Asmae El Moudir / Fas, Mısır, Suudi Arabistan, Katar
 • Kime Aidim? / Who Do I Belong To / Meryam Joobeur / Tunus, Fransa, Kanada
 • Elveda Julia / Wadaean Julia / Goodbye Julia / Mohamed Kordofani / Sudan, İsveç, Almanya, Suudi Arabistan, Fransa, Mısır
 • Babasının Kızı / La Fille de Son Pere / No Love Lost / Erwan Le Duc
 • Bir Ailenin Kısa Hikâyesi / Brief History of a Family / Jianjie Lin / Çin, Danimarka
 • Kaplan Desenleri / Tiger Stripes / Amanda Nell Eu / Malezya, Tayvan, Fransa, Almanya, Hollanda, Singapur, Katar, Endonezya
 • Rüzgârın Şehri / Ser Ser Salhi / City of Wind / Lkhagvadulam Purev-Ochir / Moğolistan, Portekiz, Katar, Almanya, Hollanda, Fransa

BELGESEL KUŞAĞI 

 • Dahomey / Mati Diop / Fransa, Senegal, Benin
 • Vahşi ve Hür / A New Kind of Wilderness / Silje Evensmo Jacobsen / Norveç
 • Güneşin Arkasında / Derriere le Soleil / Behind the sun / Dhia Jerbi / Fransa, Tunus
 • Anita, Onca Haberin Arasında / Anita, Gomshodeh Dar Akhbar / Anita, Lost in the News / Behzad Nalbandi / İran
 • Yaprak Fırtınası / La Hojarasca / The Undergrowth / Macu Machín / İspany
 • Aşît / Pınar Öğrenci
 • Benim Adım Mutlu / My Name is Happy / Ayşe Toprak, Nick Read / İngiltere, Türkiye
 • Çoktanyapıldı / Alreadymade / Barbara Visser / Hollanda
 • Hoşça Kal Taberiye / Bye Bye Tibériade / Bye Bye Tiberias / Lina Soualem / Filistin, Belçika, Katar, Fransa
 • Anselm / Anselm: Das rauschen der zeit / Wim Wenders / Almanya

MAYINLI BÖLGE 

 • Şeytanla Bir Gece / Late Night with the Devil / Cameron Cairnes, Colin Cairnes / Avustralya, Birleşik Arap Emirlikleri
 • Kalak / Isabella Eklöf / Danimarka, İsveç, Norveç, Hollanda, Finlandiya
 • Saýara / Can Evrenol / Türkiye
 • Alevler İçinde / In Flames / Zarrar Kahn / Pakistan, Kanada
 • Turbo / Cem Özüduru / Türkiye

ANTİDEPRESAN 

 • Vasiyet / Testament / Denys Arcand / Kanada
 • Riverboom / Claude Baechtold / İsviçre
 • Kıyamet Palyaçosu / Apocalypse Clown / George Kane / İrlanda
 • Matt ve Mara / Matt and Mara / Kazik Radwanski / Kanada
 • Arthur & Diana / Sara Summa / Almanya

MUSİKIŞİNAS 

 • Stop Making Sense / Jonathan Demme / ABD
 • Ryuichi Sakamoto | Opus / Neo Sora / Japonya
 • Dimitris Skyllas: afterpop / Dimitris Zivopoulos / Yunanistan
 • Gloria! / Margherita Vicario / İtalya, İsviçre
 • Boléro / Anne Fontaine / Fransa

NERDESİN AŞKIM? 

 • Arzu Nesnesi / Unicorns / Sally El Hosaini, James Krishna Floyd / İngiltere
 • Carmen’le O Yaz / The Summer with Carmen / Zacharias Mavroeidis / Yunanistan
 • …Kadın / Kobieta z… / Woman Of… / Malgorzata Szumowska, Michal Englert / Polonya, İsveç
 • Her Şey Güzel Olacak / All shall be well / Ray Yeung / Hong Kong, Çin

ÇİÇEK İSTEMEZ 

 • Little Girl Blue / Mona Achache / Fransa, Belçika
 • Gözü Kara / Rien à Perdre / All To Play For / Delphine Deloget / Fransa, Belçika
 • Hayvan / Animal / Sofia Exarchou / Yunanistan, Avusturya, Bulgaristan, Romanya
 • Cennet Tehlikede / Paradiset brinner / Paradise is Burning / Mika Gustafson / İsveç, İtalya, Danimarka, Finlandiya
 • Dik Dur / Levante / Power Alley / Lillah Halla / Brezilya, Fransa, Uruguay
 • Dirsek / Ellbogen / Elbow / Aslı Özarslan / Almanya, Türkiye, Fransa
 • Tutuşan Bir Bedenin Anıları / Memorias de un cuerpo que arde / Memories of a Burning Body / Antonella Sudasassi Furniss / Kosta Rika, İspanya
 • Kızlar Bildiğiniz Gibi / Girls will be Girls / Shuchi Talati / Hindistan

HEYULA 

 • Evreka / Eureka / Lisandro Alonso / Arjantin, Fransa, Portekiz
 • Karanlıktaki Adam / Man in Black / Wang Bing / Fransa, ABD, İngiltere
 • Pepe / Nelson Carlo de Los Santos Arias / Dominik Cumhuriyeti, Fransa, Namibya, Almanya
 • Dünyanın Sonundan Çok Da Bir Şey Beklemeyin / Nu astepta prea mult de la sfârsitul lumii / Do Not Expect Too Much from the End of the World / Romanya, Lüksemburg, Fransa, Hırvatistan / Radu Jude
 • Yaktın Beni / Tú me abrasas / You Burn Me / Matías Piñeiro / İspanya, Arjantin
 • Cennette Savaş / Batalla en el cielo / Battle in Heaven / Meksika, Fransa, Belçika, Almanya
 • Günümüzde / In Our Day / Hong Sang-soo / Güney Kore

MACAR RAPSODİLERİ 

 • Tanık / A tanú / The Witness / Péter Bacsó / Macaristan
 • Benim 20. Yüzyılım / Az én XX. Századom / My Twentieth Century / Ildikó Enyedi / Macaristan, Batı Almanya, Küba
 • Beşinci Mühür / Az ötödik pecsét / The Fifth Seal / Zoltán Fábri / Macaristan
 • Alacakaranlık / Szürkület / Twilight / György Fehér / Macaristan
 • Zaman Duruyor / Megáll az idö / Time Stands Still / Péter Gothár / Macaristan
 • Sinbad / Szindbád / Sindbad / Zoltán Huszárik / Macaristan
 • Umutsuzlar / Szegénylegények / The Round-up / Miklós Jancsó / Macaristan
 • Beyaz Kısrağın Oğlu / Fehérlófia / Son of the White Mare / Marcell Jankovics / Macaristan
 • Sinek / A légy / The Fly / Ferenc Rofusz / Macaristan
 • Evlat Edinme / Örökbefogadás / Adoption / Márta Mészáros / Macaristan
 • Hıçkırık / Hukkle / György Pálfi / Macaristan
 • Her Şeyin Açıklaması / Magyarázat mindenre / Explanation for Everything / Gábor Reisz / Macaristan, Slovakya
 • Güven / Bizalom / Confidence / István Szabó / Macaristan

CINEMANIA 

 • Kapa Gözlerini / Cerrar Los Ojos / Close Your Eyes / Victor Erice / İspanya, Arjantin
 • Michel Gondry, Do It Yourself / François Nemeta / Fransa
 • Akla Dönüş / Return to Reason / Man Ray / Fransa
 • Şirin’in Düğünü / Shirins Hochzeit / Shirin’s Wedding / Helma Sanders-Brahms / Batı Almanya
 • Geç Saatler / After Hours / Martin Scorsese / ABD
 • Alice Kentlerde / Alice in den Städten / Alice in the Cities / Wim Wenders / Almanya

Ustam Seslendi Yakından: İstanbul Film Festivali'nin hafızasında yolculuk!Ustam Seslendi Yakından: İstanbul Film Festivali’nin hafızasında yolculuk!

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.