Türkiye günde en az yarım saat müzik dinliyor

İstanbul Ekonomi Araştırma’nın (İEA) yaptığı bir araştırma Türkiye'de insanların müzik dinleme alışkanlıklarını ortaya koydu. Türkiye'nin yüzde 93'ü günde en az yarım saat mutlaka müzik dinliyor.

Kültür Sanat 18 Nisan 2024
Bu haber 1 ay önce yayınlandı

Müzik ruhun gıdası. Belli ki bu konuda insanlar hemfikir. İstanbul Ekonomi Araştırma’nın (İEA) Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği (MSG) için yaptığı araştırma Türkiye’de insanların müzik dinleme alışkanlıklarını ortaya koydu. Türkiye’nin yüzde 93’ü günde en az yarım saat müzik dinliyor. Araştırmadaki bir diğer sonuca göre hiç müzik dinlemeyenlerin oranı yüzde 1 bile değil.

Cumhuriyet gazetesinde yer alan haberde MSG Başkanı Ferhat Göçer araştırma sonucu ortaya çıkan bulguları umut verici olarak nitelendirdi. Göçer yaptığı açıklamada “Türkiye müzik sektörü, yerli ve yabancı birçok dijital müzik servisinin Türkiye pazarına girmesiyle önemli bir dijital dönüşüm sürecine girdi. Biz bu dönüşümün dijital alandaki telif gelirlerine yansımasını bire bir gözlemleyebiliyoruz. Ancak elde edilen telif gelirleri hâlâ Avrupa ortalamasının oldukça altında kalıyor. Bu durumu iyileştirmek amacıyla müzakereler yürütürken bir yandan da müzik dinleyicisinin tüketim davranışlarını araştırmaya başladık. Yurtdışında benzer araştırmalar mevcutken Türkiye’de bu tür bir çalışmanın eksikliğini fark ettik ve araştırmayı İstanbul Ekonomi Araştırma şirketi ile gerçekleştirme kararı aldık” dedi.

Ferhat Göçer: Türkiye’nin yüzde 52’si iki saatten fazla müzik dinliyor

MSG Başkanı Ferhat Göçer araştırma bulgularını değerlendirmeye devam ederken ortalama dinleme süresinden de memnun olduğunu söyedi: “Açıkçası bu veriler bize Türkiye’deki müzik dinleyicilerinin aslında Türk müzik sektörünün hak ettiği telif gelirlerine çok uzak bir yerde durmadığını gösterdi. Türk müzik sektörü adına umutlandıran sonuçlara ulaştık. Araştırma sonuçları, dijital platformlar aracılığıyla müzik dinleyicilerinin istedikleri müziğe anında erişebilme imkânının Türkiye’deki günlük müzik dinleme sürelerini önemli ölçüde artırdığını gösterdi. Türkiye’de müziği dijital kanallardan dinleyenlerin oranı yüzde 93’e ulaşmış durumda. Müzik dinleyicilerinin yüzde 94’ü günde yarım saatten fazla, yüzde 52’si iki saatten fazla müzik dinliyor.”

‘Türkiye Türkçe müzik dinliyor’

Dinleme alışkanlıkları hakkında da bilgi veren Ferhat Göçer sözlerine şunları ekledi: “Bu araştırma Türk müzik dinleyicisinin Türkçe müzik dinlemeyi sevdiğini de ortaya çıkardı. Biz müzik platformlarından gelen kullanım raporlarından bu eğilimin farkındaydık ancak araştırmamız bu durumu daha da pekiştirdi. En çok dinlenen müzik türlerinde Türkçe pop müzik, arabesk müzik ve Türkçe rap/hip hop ilk üç sırayı aldı. Bunun yanı sıra araştırmamız müzik dinleyicilerinin yüzde 32’sinin abone olduğu müzik platformuna ödediği abonelik ücreti konusunda bilgi sahibi olmadığını ortaya çıkardı. Yaptığımız fiyat hassasiyeti çalışmasına göre, abonelik ücreti ödeyen müzik dinleyicilerinin yüzde 60’ının mevcut abonelik ücretinin iki katını ödemeye razı olduğunu gösterdi.”

Tatil dönüşü yeniler: Vampire Weekend, Mark Knopfler, Dua LipaTatil dönüşü yeniler: Vampire Weekend, Mark Knopfler, Dua Lipa

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.