Ücretsiz olacağı müjdelenen HPV aşısına zam geldi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın aylar önce ücretsiz olacağını duyurduğu rahim ağzı kanserini önleyen HPV aşısına zam yapıldı. Uzmanlar, "Parası olmayan kanser riskiyle karşı karşıya" diyerek tehlikeye dikkat çekti.

Sağlık 31 Temmuz 2023
Bu haber 9 ay önce yayınlandı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 2022 kasım ayında rahim ağzı kanserine karşı koruma sağlayan HPV aşısının ücretsiz olacağı vaadinin üzerinden aylar geçmesine rağmen adım atılmadığı gibi bir de HPV aşısına zam geldi. Yeni zamla birlikte HPV aşısının 4 valanlısı 1858 TL, 9 valanlısı 2 bin 575 TL oldu. Sağlık meslek örgütleri, Sağlık Bakanlığından kanseri önleyen HPV aşısının ulusal aşı takvimi içine alınarak birçok ülkede olduğu gibi ücretsiz olarak uygulanmasını talep ediyor.

‘Mahkeme kararları ve vaatlere rağmen’

Evrensel’den Nisa Sude Demirel’in haberine göre, HPV aşısının çok önemli olduğunu çünkü kadınlarda kanser riskini engellediğini hatırlatan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı, “Özellikle açılan davalarla beraber mahkemeler aşının SGK tarafından karşılanmasına hükmediyor. Fakat mahkeme kararları ve verilen vaatlere rağmen konuda ciddi bir direnç var” diye konuştu. HPV aşısı ücretsiz olacak vaadinin yalnızca seçime dönük vaatler olarak kaldığına işaret eden Fincancı “Özellikle son dönemde gerici ittifaklarla da beraber kadını yok sayan politikalar beklenen şekilde etki ediyor. İnsanların, özellikle kadınların sağlığa erişiminde bu politikalarla çizilmiş sınırlar karşımıza çıkıyor” dedi.

100’ü aşkın ülkede ücretsiz, Türkiye’de pahalı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, HPV aşısını aşı takvimine ekleyeceklerini, bunu da yaş grupları ve medeni hal durumlarını dikkate alan bir plan hazırlığında yapacaklarını duyurarak “Aşılamaya 18 yaş üstünden başlayacağız” demişti. Bu sözlerin üzerinden aylar geçmesine rağmen kadınlarda özellikle rahim ağzı kanserini engellemekte son derece kritik bir rol oynayan HPV aşısı aşı takvimine eklenmedi.

İzmir Tabip Odası, HPV aşısının önemine dikkat çekerek sosyal medya hesabından şu paylaşımda bulundu: “HPV aşısı, can kurtaran bir aşıdır. İnsanların sağlığını korumak devletin yasal görevidir. HPV aşısı ücretsiz olarak hekim kontrolünde yapılmalıdır. HPV aşısı için ödeme yapamayan insanlarımız kanser riskiyle baş başa bırakılamaz.”

Kamusal sağlık sisteminde çöküş iddiası: Ameliyatlar yapılamıyorKamusal sağlık sisteminde çöküş iddiası: Ameliyatlar yapılamıyor

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.