AK Parti’yle yakınlaşma iddialarına DEM Parti’den tepki: Görüşmeler sürerken siyasi nezaketsizlik

DEM Parti’nin İstanbul’da aday çıkarma kararı ve Başak Demirtaş isminin öne çıkmasının ardından CHP’ye yakın isimlerden ‘Demirtaş AKP’nin adayı’ eleştiri geldi. DEM Partili Sezai Temelli’den “Görüşmeler sürerken bu siyasi nezaketsizlik” yanıtı geldi.

Siyaset 7 Şubat 2024
Bu haber 2 ay önce yayınlandı
DEM Parti Grup Başkan Vekili Sezai TEmelli

31 Mart yerel seçimlerine günler kala siyasetin gündemi iş birliği görüşmeleri ve adaylar. 2019’daki yerel seçimlere Millet İttifakı çatısıyla giren CHP bu kez yalnız. DEM Parti’nin selefi HDP 2019 seçimlerinde doğrudan Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu’nu desteklememiş ama aday çıkarmayacak dolaylı destek vermişti. CHP ile DEM Parti 31 Mart 2024 seçimleri için de bir süre iş birliği görüşmesi yaptı. Ancak neticede DEM Parti İstanbul’da aday çıkaracağını açıkladı. Cezaevinde bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’ın ismi de öne çıkan adaylardan.

Bu gelişmenin ardından televizyon programlarında ve sosyal medyada CHP’ye yakın isimlerden “Başak Demirtaş AKP’nin adayı, Murat Kurum’a seçimi kazandıracaklar, Selahattin Demirtaş da dışarı çıkacak, Başak Demirtaş kayyum atanmaması karşılığında aday oldu” gibi eleştiriler geldi. Eleştiriler DEM Parti ile AK Parti’nin örtülü iş birliği yaptığına vardı.

DEM Parti İstanbul'da aday çıkaracak, ibre Demirtaş’tan yanaDEM Parti İstanbul’da aday çıkaracak, ibre Demirtaş’tan yana

Ne siyasi nezakete sığar, ne de işbirliği görüşmelerinde yeri var

10Haber’e konuşan Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi(DEM Parti) Grup Başkanvekili Sezai Temelli bu iddialar için “Biz pazar günü İstanbul’da aday çıkaracağımızı açıkladık. 9 şubata kadar aday çalışmaları sürecek, İstanbul başta olmak üzere aday çıkarabildiğimiz – eğer bir güç birliği, kent uzlaşısı yoksa- yerlerde de adaylarımızı açıklayacağız. Başak Demirtaş ile ilgili gelen soruya da ‘aday havuzumuzda’ dedik. O günden beri sosyal medyada çok kirli bir dille, adeta nefret söylemiyle aday çıkarmakla ilgili ve başka konularda suçlamalar var. ‘AKP’nin adayı’ demek, pazarlık yapıldığını öne sürmek sosyal medya kirliliğinin klasik hali. Bu ithamlar ne siyasi nezakete sığar, ne de güç birliği görüşmelerinin içinde yeri olabilir. Güç birliği olsa olurdu. Olmuyorsa CHP’nin kendisine bakması gerekiyor. Biz kendi siyasi kararımızla yol alıyoruz. Murat Kurum da, Ekrem İmamoğlu da seçimi kaybederse kendi stratejisi nedeniyle kaybeder. AKP’si, CHP’si kendi başarısızlıkları ya da yaratamamış oldukları ittifak politikaları sebebiyle sürüklendikleri yer için partimizi sorumlu görmeleri, partimiz üstünden kendi başarısızlıklarını örtmeye çalışmaları kabul edilebilir değil” dedi.

Mayıs seçimlerinin ardından yerel seçimlerde ‘kent uzlaşısı’ ile hareket etmeye karar verdiklerini belirten Temelli “Her kentin yerel özelliklerini dikkate alacağız. Kürt illerinde adaylarımızı halk oylamalarıyla belirledik. Batıda kent uzlaşısıyla yol aldığımız ilçeler, iller var. Bu kent uzlaşısının içinde birçok parti var. Güç birliği olan yerler var. İstanbul’da bu şu ana kadar olmadı” dedi.

‘Ortak adaylar için çalışmalar sürüyor’

Ortak aday görüşmelerinin sürdüğüne dikkat çeken Temelli “CHP adayları üstünde netleşmiş bir yer yok ama kentin dinamikleriyle ortak aday çıkarma eğilimi olan yerlerde çalışma sürüyor. Bu ayın dokuzuna kadar onları da netleştirmeye çalışıyoruz. Belli yerlerde ortak aday çıkabilir. Bu ortak adaylarla seçime gidilebilir. Her yerde adayımızla gideceğimizi ama kent uzlaşısını da dikkate alacağımızı defalarca belirtmemize rağmen maalesef yine pazarlık aklına sıkışan belli şeyler yaşanıyor. İthamların bir kaynağı da bu tabii. Aslı astarı olmayan ithamlar. Her şeyden önce insanları hedef alan, kirli bir dille  saldıran tavrı kabul etmemiz mümkün değil” diye konuştu.

DEM Parti'den Başak Demirtaş yanıtı: Siyaset yapmak isterse adresi partimizdirDEM Parti’den Başak Demirtaş yanıtı: Siyaset yapmak isterse adresi partimizdir

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.