Ayşe Ateş, Özgür Özel ile görüştü: Siyasi isimleri açıklayacağım

Sinan Ateş'in eşi Ayşe Ateş, CHP lideri Özgür Özel ile görüştü. Ayşe Ateş cinayete ilişkin siyasi isimleri gizlilik kararının kalkmasının ardından paylaşacağını belirterek "Sunacağımız delillerle iddianameyi yeniden yazdıracağız" dedi.

Siyaset 6 Mayıs 2024
Bu haber 3 ay önce yayınlandı
Özgür Özel ile Ayşe Ateş'in görüşmesinden

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel silahlı saldırıda öldürülen eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş’in eşi Ayşe Ateş ile görüştü. Basına kapalı görüşme yaklaşık bir saat sürdü. CHP Genel Merkezi’ndeki görüşmenin ardından Ayşe Ateş basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Sinan Ateş cinayetine ilişkin iddianame tamamlanmış, Ayşe Ateş ve Özgür Özel iddianameye tepki göstermişti. İddianameye ilişkin detayları aşağıdaki haberimizden okuyabilirsiniz.

A'dan Z'ye Sinan Ateş iddianamesi: Polisler, MİT'ten atılan sanık ve çelişkili ifadeler...A’dan Z’ye Sinan Ateş iddianamesi: Polisler, MİT’ten atılan sanık ve çelişkili ifadeler…

 

İfadelerinin iddianamede yer almadığını söyleyen Ateş “Benim ifademde de vardı siyasi isimler. İfadem iddianamede yok. Başka arkadaşların ifadeleri de aynı şekilde iddianameye eklenmemiş. İçi boş, basit bir cinayet, alacak verecek kavgası gibi bir iddianame var ortada. İddianame bile diyemeyeceğim, böyle bir iddianame olmaz” diye konuştu.

Ateş şöyle devam etti:

Biz devletini seven insanlarız. Devletimi düşünerek bugüne kadar hep sağduyulu davrandım. Ülke belki bir iç karışıklığa gidebilirdi. Ben bunun önüne geçmek için acımı bir kenara bırakarak gerçekten büyük bir mücadele de verdim. Ama verdiğim özverili mücadelenin karşılığı bu olmamalıydı. Hiçbir şekilde karşılığını alamadım. Bu iddianame ya geri çevrilecek ya da vereceğimiz dilekçelerle, sunacağımız delillerle iddianameyi yeniden yazdıracağız.”

Ayşe Ateş iddianameye eldeki delillerin bile konmadığını söyledi.

Ateş, bugüne kadar hukukun işleyeceğini, devletin bu işi çözeceğini umutla beklediklerini dile getirerek “Ama maalesef umutlarımız tükendi. Mücadele vermeye devam edeceğim. Nereye ne kadar gücüm yeterse, gücümün yettiği kadar. Kimsenin bundan şüphesi olmasın. Kimsenin de yanına kalmayacak” dedi.

İfadesinde ismi bulunanların sorulması üzerine Ateş gizlilik kararı kalktıktan sonra ifadesini paylaşacağını, isimlerin bu aşamada görülebileceğini dile getirdi.

Özel ile görüşmesine ilişkin soruya karşılık da Ateş “davanın takipçisi olacağını” belirten Özel’e teşekkür etti. Ayşe Ateş “Sağ olsun bize zaman ayırdı, ilgilendi. Davanın takipçisi olacağını, arkamızda olduğunu, bize destek vereceğini dile getirdi. Teşekkürlerimizi ileterek yanından ayrıldık” dedi.

Bundan sonra kendisini zor bir sürecin beklediğini vurgulayan Ateş “Bugüne kadar sabırla bekledik. Bu cinayetin failleri eninde sonunda yargı önünde hesap verecek” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan görüşme talep edip etmediğinin sorulması üzerine de Ayşe Ateşböyle bir talebi olduğunu söyledi. “Seslendim kendisinden cevap bekliyorum” diyen Ateş kendisine “Zaman var” dendiğini anlattı.

Özel: Destek olmaya devam edeceğiz

CHP lideri Özel de görüşmeden sonra sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı:

“Sinan Ateş’in eşi Ayşe Ateş ve Sinan Ateş’in yakın arkadaşı Ömer Çağrı Özdemir ile görüştük. İddianameyle ilgili duyulan rahatsızlığı ve yargılama sürecine ilişkin endişeleri karşılıklı değerlendirdik. Bu onurlu mücadelesinde her alanda kendisine destek olmaya devam edeceğiz.”

Ayşe Ateş de Özel’in paylaşımına şu yanıtı verdi:

“İlk günden beri soruşturma sürecinin takipçisi olan, bugün de bizi makamına kabul ederek son gelişmeler doğrultusunda değerlendirmede bulunan ve dün olduğu gibi yarın da en büyük destekçilerimizden biri olacağını defaatle vurgulayan Sayın Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel’e sergilediği samimi duruş, gösterdiği derin ilgi ve alaka için sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Adalet arayışımızda her daim yanımızda duracağına olan inancım bugün bir kez daha perçinlendi.”

Sinan Ateş’in ablası 10Haber’e konuştu: ‘O Audi’ bizi azmettiricilere götürecekSinan Ateş’in ablası 10Haber’e konuştu: ‘O Audi’ bizi azmettiricilere götürecek

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.