Şehidin amcası: Özgür Özel ailemizin çocuğudur

CHP lideri Özgür Özel’in şehit cenazesinde yuhalandığı görüntüler Türkiye’nin gündemi haline geldi. 10Haber’e konuşan şehidin amcası Kenan Budak “Protestolarla ailemizin ilgisi yok. Özgür Bey bizim ailenin de çocuğu. Yapanları lanetliyoruz” dedi.

Siyaset 25 Aralık 2023
Bu haber 5 ay önce yayınlandı

12 şehit veren Türkiye için dün yas ve veda günüydü. Şehitlerin cenazesinde yaşlar döküldü, ağıtlar yükseldi. Pençe-Kilit Harekâtı bölgesinde çıkan çatışmada şehit olan Piyade Sözleşmeli Er Enis Budak için de memleketi Manisa’daki Saruhan Bey Camii’nde cenaze töreni düzenlendi.

Cenaze törenine Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, Manisa Valisi Enver Ünlü, Milliyetçi Hareket Partili (MHP) Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, milletvekilleri, siyasi partilerin temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Cenaze namazına gelen CHP lideri Özgür Özel camide bir grup tarafından yuhalandı. CHP’li Özel korumaları eşliğinde cenaze namazının kılınacağı alana güçlükle girdi. Caminin bahçesine giren Özel burada da “Özgür dışarı” sloganı ile karşılaştı.

CHP'nin bildiri tavrına parti içinden de dışından da tepki var: Cenazede gerilimCHP’nin bildiri tavrına parti içinden de dışından da tepki var: Cenazede gerilim

Şehidin cenazesinin camiye getirilişinin ardından cenaze namazı kılındı. Özel cenaze töreninin ardından alandan çıkmak üzereyken kalabalık tepki gösterdi. Tepki gösterenlere emniyet güçleri ve korumalar güçlükle müdahale edebildi. Güvenlik çemberi içerisinde alandan çıkan CHP’li Özel buradan Manisa Valisi Enver Ünlü’nün makam aracıyla ayrıldı.

Cenazenin ardından görüntüler Türkiye’nin gündemi haline geldi. Kimileri tepkinin sebebinin CHP’nin TBMM’de yayınlanan ortak bildiriye imza atmamasından kaynaklandığını söyledi, kimileri ise tepkinin organize bir provokasyon olduğuna dikkat çekti.

Özgür Özel: Büyük bir algı operasyonu ve bir provokasyon var

Özel İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün vefatının 50. yılı nedeniyle Anıtkabir’i ziyaret etti. Anma töreninin ardından da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Özel cenaze töreniyle ilgili şöyle konuştu:

“Dün yaşananlar hepimizin gözlerinin önünde gerçekleşti. Bir gün öncesinden itibaren büyük bir algı operasyonu ve bir provokasyon var. Dün sabah erken saatlerden itibaren hem koruma ekibimize, hem Manisa’da partimize hatta civar illerden Adalet ve Kalkınma Partisi’ne geçmişte çok yakın olmuş isimlerden bir provokasyon olacağı, bir saldırı olacağı, hatta bu cenazeye katılmamı yeniden değerlendirmem gerektiği defalarca söylendi. Dün gün boyunca şehit cenazemize katılacağımı, şehidimize sahip çıkacağımı ifade ettim. Ve bu provokasyonların amacının ne olduğunu bildiğimi söyledim. Dün cenazeye katıldığımız andan itibaren, o organize meseleyi hep birlikte takip ettik.

Şimdi bugün tek tek isim isim tespit ediliyor, hepsi. Manisa’da olanların parti aidiyeti çok açık ortada. Ama civar illerden getirilenlerde de aynı kümelenme belli. Milletimiz dünkü, orada yapılan provokasyonu Manisa’daki, Manisalıların şehit cenazesine kendi isteği ile gelmiş kişilerin olmadığını biliyor. Şehit ailesi dün cenaze sırasında da gelip bu sloganları attıranlara tepki gösterdi.

Dün uçağa binmeden önce şehit ailesi taziye evinden arayarak, uçaktan indikten sonra bir kez daha arayarak yaşananlardan üzüntü duyduklarını, şehidin bizimle olan samimiyetini, yakınlığını bildiklerini dün orada yaşananların, saygısızlığın şehide yapıldığını, şehitlerine yapıldığını ve Enes’in hatırasına saygısızlık olduğunu defaten söylediler.

Hatta şehit ailesi hiçbir günahları olmamasına rağmen aile büyükleri kanalı ile özür dilemeye kalktı. Bizim böyle bir şey kabul edemeyeceğimizi, esas şehide yeterli saygının gösterilememesi noktasında bütün yaşananlardan dolayı biz üzüntülerimizi ve özürlerimizi ilettik. Milletimiz her şeyi biliyor. Ve bundan sonra da istedikleri kadar provokasyon yapsınlar, istedikleri kadar bu tip tertipler içine girsinler; CHP doğru bildiğini yapacak.”

Şehidin amcası: Özgür Bey bizim ailenin de çocuğu, kim yaptıysa lanetliyoruz

Cenazede yaşananlarla ilgili 10Haber’e konuşan Şehit Enis Budak’ın amcası Kenan Budak ise “Protestolarla ailemizin ilgisi olamaz. Özgür Bey bizim ailenin de çocuğudur. Kim yaptıysa kınıyoruz, lanetliyoruz” dedi.

Budak yaşananlarla ilgili şunları söyledi:

“Protestoların ailemiz ile ilgili olamaz. ‘Şehidin babası tepki gösterdi’ diye yazanlar olmuş. Bunların hepsi yalan. Özgür Bey bizim ailenin de çocuğudur, Manisa’nın da çocuğudur. Onunla da gurur duyarız. Bizim ailede kesinlikle böyle bir şey olmaz. Zaten örf ve adetlerimizde böyle şeyler yok. Sadece şehit cenazesinde değil normal bir cenazede bile kavga, gürültü olmaz, yakışmıyor. Bu yapanları kınıyoruz. Bu ülkemize, insanlığımıza, şehide karşı saygısızlıktır. Bunlar hazırlanmış bir tezgah. Kimlerin yaptığını bilen biliyor. Biz böyle bir şey beklemiyorduk. Akhisar’da Sayın Vali, Özgür Bey hep birlikte oturuyorduk, çok güzel şeyler söyledi herkes. AK Partili, CHP’li ya da MHP’li buraya geldiğinde biz çiçek uzatırız, yemek yediririz. Yapılanlar yanlıştı. Kim yaptıysa lanetliyoruz.”

Özgür Özel’e memleketindeki şehit cenazesinde protestoÖzgür Özel’e memleketindeki şehit cenazesinde protesto

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.