CHP’den iktidara deprem konutları sorusu

CHP’li Ahmet Akın, depremden sonra konut maliyetinin katlandığına dikkat çekerek; iktidarın depremzedeler için yapılacak konutları hangi koşullarda verileceğini açıklaması gerektiğini söyledi.

Siyaset 3 Temmuz 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın; iktidarın 6 Şubat’ta meydana gelen deprem felaketinin ardından evleri yıkılan hak sahiplerine verdiği konut sözünü maliyetlerin artması nedeniyle yerine getirmemek için formül aradığını belirterek açıklama yaptı. Konutların hangi koşullarda verileceğinin açık bir şekilde kamuoyuna duyurulması gerektiğine işaret eden CHP’li Akın, “Deprem felaketinin ardından 11 Şubat’ta Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığı’nın yayınladığı yaklaşık birim maliyet tebliğine göre konutların metrekare başına ortalama maliyeti düşük katlı binalarda 6 bin 350 lira; apartman tarzı binalarda ise 6 bin 825 lira olarak açıklanmıştı. Buna göre deprem bölgesine yapılacağı açıklanan 105 metrekare düşük katlı bir konutun inşaat maliyeti 666 bin 750 lira; apartman tipi bir konutun inşaat maliyeti ise 716 bin 625 lira olarak hesaplandı. Depremde evi yıkılan vatandaşlar bu maliyetlerle ev sahibi olmayı bekliyor” ifadelerini kullandı.

CHP’li Akın, deprem bölgelerinde yapılacak konutlara ilişkin ihalelerde ise inşaat metrekare maliyetlerinin geçtiğimiz mayıs ayı itibarıyla 18 bin liraya kadar yükseldiğine dikkat çekti. CHP’li Akın, şunları dile getirdi:
“Deprem bölgesine yapılan konutlara ilişkin TOKİ’nin ihalelerinde metrekare inşaat maliyetleri; yaklaşık birim maliyetinin 2 katından fazla yükselmiş durumda. İhalelerde maliyetler 18 bin liraya kadar çıkıyor. Bu da 105 metrekare büyüklüğündeki bir evin inşaat maliyetini 1 milyon 890 bin liraya çıkarıyor. Altyapı ve zemin düzenlemesiyle birlikte bir konutun inşaat maliyeti 2 milyon lirayı da geçiyor.”

Ahmet Akın Ak Parti iktidarına konutlarla ilgili  şu soruları yöneltti:
“AK Parti iktidarının maliyet artışları nedeniyle hak sahibi depremzede vatandaşlara konut maliyetinin çok altında bir bedel vererek işin içinden çıkmak istediği duyumları alıyoruz. Depremzedelere 1 milyon lira verilip ‘Başının çaresine bak mı’ denilecek? Bu doğru mu? İktidar bunu asla aklından geçirmesin. Hak sahibi vatandaşlar depremin ardından ilan edilen koşullarda ev sahibi yapılmayacaksa iktidar seçim döneminde neden yaklaşık maliyet üzerinden beklenti yarattı? Seçim bitti, şimdi vatandaşı yalnız mı bırakıyorsunuz? İktidar yarattığı ekonomik buhranda faturayı önce depremzede vatandaşlarımıza mı kesecek?”

CHP ile Ak Parti arasında bayramlaşmada gerginlik: Beğenmediğiniz Anadolu irfanı...CHP ile Ak Parti arasında bayramlaşmada gerginlik: Beğenmediğiniz Anadolu irfanı…

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.