Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mazbatası teslim edildi

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, kesinleşen sonuçlarını açıkladıktan sonra Recep Tayyip Erdoğan için hazırlanan Cumhurbaşkanı mazbatasını TBMM Başkanı Mustafa Şentop'a sundu.

Siyaset 2 Haziran 2023
Bu haber 12 ay önce yayınlandı

YSK Başkanı Ahmet Yener, 28 Mayıs’ta gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı ikinci tur kesin seçim sonuçlarını açıkladı. Yener, Recep Tayyip Erdoğan’ın yüzde 52,18, Kemal Kılıçdaroğlu’nun yüzde 47,82 oranında oy aldığını söyledi. Yener, “Bu sonuçlara göre, Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçildiği anlaşılmış sonuçlar yayınlanmak üzere Resmi Gazete’ye gönderilmiştir” dedi. Kesin seçim sonuçları Resmi Gazete’de yayınlandı.

Kesin seçim sonuçlarını açıklayan Ahmet Yener, Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan’ın mazbatasını TBMM Başkanı Mustafa Şentop’a sundu.

Cumhur İttifakı en az 15 milyon TL'yi Facebook'a bastı: Kavgada yumruk sayılmadı, seçim böyle kazanıldıCumhur İttifakı en az 15 milyon TL’yi Facebook’a bastı: Kavgada yumruk sayılmadı, seçim böyle kazanıldı

Cumhurbaşkanı Seçimi’nin ikinci tur sonuçlarının ilan edildiğini anımsatan Şentop, bu sonuçlara göre tanzim edilen mazbatayı teslim alacaklarını söyledi. Şentop, “İnşallah yemin töreni öncesinde mazbata Geçici Meclis Başkanı tarafından Cumhurbaşkanı’na takdim edilecek” dedi.

Gerek 14 Mayıs’ta gerekse 28 Mayıs’ta yapılan seçimlerde hızlı bir şekilde, siyasi görüşleri ve kamuoyunu tatmin edecek bir şekilde süreci başarıyla yürüttükleri için YSK’ye teşekkür eden Şentop, “Türkiye’de seçimler her zaman çok çekişmeli olur ama önemli olan sistemin ve sürecin güvenilirliğini, şeffaflığını sağlamaktır. Başından beri biz bunu söylüyoruz. Buna itiraz edenler de vardı ama bu yaşanan süreç herkesin kati bir şekilde sistem ve seçim sonuçlarına güvenini sağladı. Bu bakımdan gerek yaptıkları çalışmalar, gerekse kamuoyunu yeterli şekilde bilgilendirmeleri, bu sürecin oluşmasında çok önemli katkı sağlamıştır” diye konuştu.

YSK Başkanı Yener ise 14 ve 28 Mayıs’ta demokrasi şenliğine katılan tüm siyasi partilere, Cumhurbaşkanı adaylarına ve tüm seçmelere teşekkür etti. Yener, “Bu süreçte YSK, tüm verileri siyasi partilerimizle paylaşmış, siyasi partilerimizle birlikte şeffaf bir seçim süreci yürütülmüş ve sonuçlandırılmıştır. Sonuçların Türk milletine ve Türk demokrasisine hayırlı olmasını diliyoruz” dedi.

14 Mayıs seçimlerinin resmi sonuçları Resmi Gazete'de yayımlandı, partilerin kesin milletvekili sayıları belli oldu14 Mayıs seçimlerinin resmi sonuçları Resmi Gazete’de yayımlandı, partilerin kesin milletvekili sayıları belli oldu

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.