Dilek İmamoğlu: Önce istememiştim ama şimdi ‘iyi ki olmuş’ diyorum

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun eşi Dilek İmamoğlu, eşinin İBB Başkanı olmasını istememesinin nedenini açıkladı. Dilek İmamoğlu şu anda ise eşinin aday olmasını 'iyi ki' diyerek anlattı.

Siyaset 28 Temmuz 2023
Bu haber 10 ay önce yayınlandı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun eşi Dilek İmamoğlu seçim sürecinde eşini hiç yalnız bırakmadı. Mitinglerde verdiği destek ve eşiyle arasındaki sevgi ise sosyal medyanın gündeminden düşmedi. Ancak Dilek İmamoğlu da seçim atmosferinin sertliğinden nasibini aldı. Kimi zaman yaptığı bir hareket kimi zaman da gittiği yer iktidarın yakın kadrajındaydı. Van mitinginde zafer işareti yapması ise Dilek İmamoğlu’nun iktidar tarafından en fazla tepki gördüğü konu oldu.

Dilek İmamoğlu Van mitinginde zafer işareti yaptığı için eleştirilmişti.

Katarsis isimli YouTube programına konuk olan ve Gökhan Çınar’ın sorularını yanıtlayan Dilek İmamoğlu, Van mitinginde kendisine gelen eleştirilere dair de konuştu. “Bu yüzden kaybediyoruz bence çünkü olduğumuz gibi davranmadığımız için kaybediyoruz” diyen İmamoğlu, haklarında konuşulmaması için insanların kendilerini kısıtladığını söyledi. İmamoğlu, bütün gerçeklerin kapalı kapılar arkasında yaşanmasından dolayı kaybedildiğini de sözlerine ekledi. Dilek İmamoğlu, “Benim yaptığım zafer işareti bir bütünüz, birlikte başaracağız, bu mücadele hepimizin mücadelesi, o bir başarı işareti. Yani evrensel olarak kabul edilmiş bir zafer işareti. Başka hiçbir anlam içermiyor. Siz ne yaparsanız yapın, yaptığınız her şey mutlaka başka yerlere çekilecektir çünkü onlar öyle biliyorlar siyaseti. Biz bunu değiştirmeye çalışıyorsak neden onlar gibi davranalım? Biz daha şeffaf bir yönetim için geliyoruz, barışmak zorundayız. Yoksa bunun bedelini çocuklarımız ve onların çocukları ödeyecek. Bu ülke bizim hiçbir yere gitmeyeceğiz. Çocuklarımız da onların çocukları da bu ülkede yaşayacak” dedi.

Erzurum mitinginde taşlı saldırıya uğrayan İmamoğlu’na dair de konuşan Dilek İmamoğlu, “Neden yapılıyor? Orada Ekrem’e bir taş gelmiş olabilir ya da yanındaki korumasına gelmiş olabilir. ‘Ah taş geldi canı acıdı’ değil oradaki mesele. Neden yapılıyor bu? O yüzden oradaki hissettiğimiz duygu üzüntü ve acıma. Acıyorsunuz yani onu yapan insanın yapma kapasitesine acıyorsunuz” diye konuştu.

İmamoğlu, “Onu yapan da bir insan taş attığı da bir insan. Onu ona yaptıran da bir insan. Aradaki bu anlamsızlığı, bu nedeni ortaya çıkarmaya çalışıyorsunuz ama cevap bulamazsınız. Bulamıyoruz, üzülüyoruz sadece. Olmaması gerekiyordu ama bu yola tüm bunları göze alarak çıkıyorsunuz” dedi.

Dilek İmamoğlu ile eşi Ekrem İmamoğlu, Sultanahmet Meydanı’nda düzenlenen Cumhuriyet kutlamalarında. (2019)

Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olmasını o dönem istemeyen Dilek Kaya İmamoğlu, nedenini şu sözlerle açıkladı:

“Ben ona ‘Bir dönem daha Beylikdüzü’de yapalım sonra gerçekten eğer çok istiyorsan Beylikdüzü Belediye Başkanlığı yaparken İstanbul çalışmalarını devam ettir’ dedim. Daha biz Beylikdüzü’nü almışız daha orada başlayan bir sürü projeler var. Yarım bırakacağız şimdi oraya gideceğiz. Çocuklar büyüme evresinde belki üzerime çok fazla sorumluluk yüklenecek. Tüm bunların bilinciyle çok da aday olmasını istemedim. Şimdi iyi ki olmuş diyorum. İstanbul’un o dönem alınması gerekiyormuş. İyi ki de İstanbul’u kazandık.”

Kılıçdaroğlu, 'değişim' tartışmasına girmedi: Neron, Roma'yı yaktı, Erdoğan da Türkiye'yi yakıyorKılıçdaroğlu, ‘değişim’ tartışmasına girmedi: Neron, Roma’yı yaktı, Erdoğan da Türkiye’yi yakıyor

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.