Erdoğan Kobani davası için ilk kez konuştu: Protesto değil terör kalkışmasıydı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kobani davasıyla ilgili ilk kez konuştu ve kararı olumlu bulduğunu aktardı. 10 yıl önce yaşananların protesto değil terör kalkışması olduğunu belirten Erdoğan '6-8 Ekim olaylarını kimse mazur ve meşru gösteremez' dedi.

Siyaset 20 Mayıs 2024
Bu haber 1 ay önce yayınlandı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen 26. Dönem Adli Yargı ve 16. Dönem İdari Yargı Kura Töreni’nde konuştu. Erdoğan Kobani davasında çıkan cezalar hakkında şunları söyledi:

“6-8 Ekim olaylarıyla ilgili birkaç gün evvel açıklanan mahkeme kararlarını da bu zaviyeden değerlendiriyoruz. Burada bir gerçeğin altını öncelikle çizmek istiyorum; 6-8 Ekim hadisesi asla bir protesto gösterisi değil, 37 insanımızın vahşice öldürüldüğü bir terör kalkışmasıdır. Suriye’deki gelişmeleri bahane eden bölücü örgüt unsurları, doğrudan devletimizin bekasını hedef alan bir isyan girişiminde bulunmuştur. Bu isyan girişiminde 37 insanımız şehir eşkıyaları tarafından katledilmiştir. Ülkemizin 35 ili, 96 ilçesi ve 131 yerleşim biriminde, sokaklar, dükkanlar, okullar ateşe verilmiş, masumların kanı akıtılmıştır. Bölücü canilerin katlettiği insanlar arasında ihtiyaç sahiplerine kurban eti dağıtan 16 yaşındaki Yasin Börü ve arkadaşları da vardır.

6-8 Ekim olaylarını kışkırtanlar, yönlendirenler, azmettirenler, milletimize böyle bir acıyı yaşatanlar bellidir. Hukuk, elbette bunlardan hesap sormak zorundadır. Siyasi dava denerek terör kalkışmasının aklanmaya çalışılması, her şeyden önce hukuka ve demokrasiye hakarettir. 6-8 Ekim olaylarını kimse mazur ve meşru gösteremez. Mahkeme kararıyla ilgili haddi aşan yorumları tasvip etmiyoruz. Karar, kayıplarının acısıyla son 10 yıldır Kerbela’ya dönmüş yüreklere su serpmiş, adaletin tecellisine olan inancı yeniden güçlendirmiştir. İsyan girişiminden 10 yıl sonra geç de olsa hakkın yerini bulduğunu görüyor ve bundan da mağdurlar ve demokrasimiz adına memnuniyet duyuyoruz. Sokakları kan gölüne çevirerek bu ülkede siyaset yapılmayacağını artık herkesin anlamasını ümit ediyoruz.”

Öte yandan İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin ölümüne ilişkin de konuşan Erdoğan Türkiye’nin İran’ın yanında olacağını belirtti ve “Gerek ikili ilişkilerimizi gerekse bölgelerimizi ilgilendiren konularda Reisi ile çok yakın diyalog içerisinde olduk. Bölgenin huzuru için verdiği çabalara bizzat şahitlik ettik. Kendilerini şükranla ve hürmetle yad ediyoruz. İranlı kardeşlerimizin bu süreci suhuletle yöneteceklerine inanıyorum. Türkiye olarak biz de her zaman olduğu gibi bu zor günlerde dost İran halkının yanında olacağız” dedi.

Kobani Davası'ndaki 'Kobani' suçlamaları düştü ama siyasetçilere ceza yağdıKobani Davası’ndaki ‘Kobani’ suçlamaları düştü ama siyasetçilere ceza yağdı

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.