Erdoğan’dan Meclis kürsüsünde ilk seçim yorumu: Biz bitti demeden bitmez!

Cumhurbaşkanı Erdoğan yerel seçim sonuçları için partisine moral vermeyi tercih etti, 'Biz düştüğümüz yerden kalkarız' dedi. Erdoğan'a göre seçimin galibi yüzde 40'la Cumhur İttifakı. Erdoğan, 'Ülkede tek iktidar var, o da 14-28 Mayısta seçildi' dedi

Siyaset 18 Nisan 2024
Bu haber 1 ay önce yayınlandı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan / Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ak Parti’nin TBMM’deki grup toplantısında 31 Mart seçim sonuçlarını masaya yatırdı. CHP Genel Başkanı Özgür Özel’e diyalog kapısını aralayarak yıllardır sergilediği tavrı değiştirmesiyle dikkat çeken Erdoğan, konuşmasında partisinde de bir değişim yaşanacağının sinyallerini verdi.

Seçimlere katılım oranının düşük olduğuna dikkat çeken Erdoğan, “Katılım oranının düşüklüğü partimizin oylarını da etkilemiştir” dedi. Devamla CHP’yi hedef alan Erdoğan, “Bunun bir yerel seçim olduğunu unutup şımaranlar, farklı heveslere kapılan zavallılar olduğunu görüyoruz” ifadesini kullandı.

Sonuçlarla ilgili kapsamlı bir değerlendirme yapacaklarını kaydeden Erdoğan, “Bundan sonra yolumuza devam edeceğiz, bizi var eden ilkelerimize daha sıkı sarılacağız. Kendi bünyemizde gerekli değişimi gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

Kazanılan belediyeleri sıraladı ve ‘üstünüz’ dedi

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“31 Mart sonuçlarının ilk göze çarpan değerlendirmesi katılım oranının düşüklüğüdür. Seçimler son 20 yıldaki en düşük katılımlı yerel seçimler olarak tarihe geçmiştir. Yaklaşık 16 milyon seçmenin iradesi sandığa yansımamıştır. Bu açıdan birçok zaviyeden kapsamlı değerlendirmeyi hak ediyor. Katılım oranının düşüklüğü partimizin oylarını da etkilemiştir.

31 Mart seçimleri, yüzde 40,5 oy oranıyla Cumhur İttifakı’nın üstünlüğü ile sonuçlanmıştır. Bu seçimlerde milletimiz 12 büyükşehir, 12 il, 346 ilçe ve 169 belde olmak üzere toplam 539 belediyenin emanetini AK Parti’ye vermiştir. Cumhur İttifakı’ndaki ortağımız MHP de 8 il, 113 ilçe ve 96 belde belediyesi kazanmıştır. Böylece Cumhur İttifakı 12’si büyükşehir, 20’si il, 459’u ilçe, 265’i belde olmak üzere toplam 756 belediyeyi yönetme sorumluluğunu üstlenmiştir. YSK şimdiye kadar 3 ilçe ve 4 belde de seçimlerin yenilenmesine karar vermiştir. AK Parti ve Cumhur İttifakı olarak şimdiden bu seçimlere hazırlanacağız.”

‘81 ilde tek bir iktidar var’

“Hatay’a özel bir parantez açmak durumundayım. Hatay pek çok siyasi tartışmalara meze edilen bir şehir oldu. Hatay üzerinden sosyal fay hatlarımızla oynamaya çalıştılar. Hatay bu kirli senaryolara karşı tavrını çok net bir şekilde ortaya koymuştur. Hataylı vatandaşlarıma özellikle teşekkür ediyorum. Ancak ölülere oy kullanıldığı gibi akla zarar pek çok yalan söylenmiştir. Önümüzdeki dönemde şehrimizi ziyaret ederek Hataylı kardeşlerimize teşekkür edeceğiz. Özellikle depremzede şehirlerimizin süratle ayağa kaldırılması gündemimizin ilk sırasında yer almaya devam edecektir.

Bunun bir yerel seçim olduğunu unutup şımaranlar, farklı heveslere kapılan zavallılar olduğunu görüyoruz. 81 ilimizde tek bir iktidar vardır o da 14-28 Mayıs’ta milletin ülkeyi yönetme vazifesi verdiği Cumhurbaşkanı ve Kabinesidir.

Bundan sonra yolumuza devam edeceğiz, bizi var eden ilkelerimize daha sıkı sarılacağız. Bizim lugatımızda böbürlenme yoktur.

‘Bize ayar verilmesine izin vermeyiz’

“Milletimiz bizden kapsamlı, bir özeleştiri yapmamızı istemiştir. AK Parti olarak bunun çok iyi farkındayız. Bu mesajların gereğini yerine getireceğiz. Aslımıza, köklerimize, bizi var eden ilkelerimize çok daha sıkı sarılacağız… Güçlenmiş şekilde yolumuza devam edeceğiz. Kendi bünyemizde gerekli değişimi gerçekleştireceğiz.

Partimizin tökezlemesini bekleyen rakiplerimizi asla sevindirmeyeceğiz. Önümüzdeki dönemi yeni bir şahlanışın dönüm noktası haline getireceğiz. Her seferinde düştüğümüz yerden doğrulduk, kalktık yolumuza devam ettik.

Herkes şunu çok iyi bilsin; biz bitti demeden hiçbir şey bitmez. Arızaları giderir, eksikleri düzeltir yolumuza devam ederiz. Ak Parti’ye ayar vermeye çalışanlara kesinlikle rıza göstermeyiz. Buradan muhalefete de ekmek çıkmaz. Ak Parti üzerinden kendilerine şahsi ikbal devşirmek isteyenler ekmek çıkmaz. Bu hareket korkakların hareketi değildir. Sandıktan çıkan mesajlar ve yaptığımız değerlendirmeler ışığında gerekli adımları atmaya başlıyoruz.

Milletimizin dışında hiç kimsenin yönlendirmesine ihtiyacımız yok. Buradan muhalefete de AK Parti üzerinden kendilerine ikbal devşirmeye çalışanlara da ekmek çıkmaz. Artık seçimin de olmadığı önümüzdeki 4 yıl içinde enflasyonla mücadelemizi inşallah zaferle sonuçlandıracağız. Geçmişte yaptık, yine yapacağız.”

Erdoğan, Özel’e diyalog kapısını araladı: Geldikleri anda konuşuruzErdoğan, Özel’e diyalog kapısını araladı: Geldikleri anda konuşuruz

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.