Tanrıkulu krizinde bugün: Erdoğan ‘cezasız kalmayacak’ dedi, HDP sahip çıktı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hakkında soruşturma açılan CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun TSK'ya yönelik açıklamasına tepki gösterirken, "Bu hakaret cezasız kalmayacak" dedi. Tanrıkulu’na partisinden de tepki gelmişti. HDP ise dün Tanrıkulu'na destek açıklaması yaptı.

Siyaset 12 Eylül 2023
Bu haber 9 ay önce yayınlandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi’ne katılmak üzere gittiği Hindistan dönüşünde uçakta gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan gündeminde CHP’li Tanrıkulu’nun açıklamaları vardı.

Geçen cuma gecesi TV100’de yayınlanan bir programda gazeteci Şaban Şevinç, CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu için “PKK’nın kimyasal silah iddiasına inanıp Meclis’e önerge verdi” ifadesini kullandı.

Yayına bağlanan Tanrıkulu, Şevinç’i yalanladı. Meclis’e önerge vermesinin gerekçelerini açıklarken, soruşturma açılmasına neden olan TSK ile ilgili yorumlarda bulundu.

Tanrıkulu, “TSK’nın yaptığı her şey eleştiriden azade değil. Biz milletvekiliyiz bunları sorgularız. Bu Türk Silahlı Kuvvetleri değil mi 12 Eylül’de faşist darbeyi yapan? Bu ordu değil mi 15 Temmuz’da darbe girişimi yapan, köyleri yakan… Onlarca faili meçhul cinayet. Benim takip ettiğim davalar var. 15 köylüyü helikopterden atan TSK değil mi? AİHM kararıyla sabit hale gelen…” ifadelerini kullandı.

Açıklamanın ardından Milli Savunma Bakanlığı bir açıklama yaparak, söylenenleri “iftira” olarak nitelendirdi ve Tanrıkulu’nun ismini vermeden, “Bu iftiraları atanlar, bunlara alet olanlar en hafif tabiriyle gaflet ve dalalet içindedir” dedi.

CHP’li Tanrıkulu’nun TSK iddiasına partisi de sahip çıkmadı: Kabul edilemezCHP’li Tanrıkulu’nun TSK iddiasına partisi de sahip çıkmadı: Kabul edilemez

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Tanrıkulu hakkında “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin Kurum ve Organlarını Aşağılama” ve “Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik veya Aşağılama” suçlarından soruşturma başlattı.

Tanrıkulu’na partisinden de destek gelmedi. CHP Sözcüsü Faik Öztrak sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada bu konunun partinin yetkili organlarında görüşüleceğini söyledi.

Öztrak “Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun, milletimizin gözbebeği Türk Silahlı Kuvvetleri’ni töhmet altında bırakan ifadeleri kabul edilemez. Bu konu yetkili organlarımızda görüşülecektir” ifadesini kulandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Tanrıkulu’nun sözleriyle ilgili “TSK bizim göz bebeğimizdir” açıklamasını yaptı. Kılıçdaroğlu, konuyla ilgili daha detaylı konuşmadı ve parti sözcüsünün yaptığı açıklamayı işaret etti.

Tanrıkulu ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “İnsan haklarını savunurken asla geri adım atmadım, atmam da” mesajını verdi. Kendisine yönelik “linç operasyonu” yürütüldüğünü söyleyen Tanrıkulu, bunun aslında “geçmişi unutturma operasyonu” olduğunu savundu.

Erdoğan: Vatansever bir kişi değil

Tanrıkulu’na tepki gösteren son isim Cumhurbaşkanı Erdoğan oldu. Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi’ne katılmak üzere gittiği Hindistan dönüşünde uçakta “Bu iftiralar cezasız kalmayacaktır” açıklamasında bulundu.

Erdoğan şunları söyledi:

“Her şeyden önce bu zat bir vatansever, bir milliyetperver kişi değil. Bu zat, her şeyden önce PKK terör örgütüyle YPG’yle, HDP’yle bunlarla el ele kol kola dolaşanlar bunlar. Bunlar tabii genel başkanlarıyla beraber de aynı şeyleri yapmadılar mı? Terör örgütlerinin temsilcileriyle bunlar Ankara’dan İstanbul’a yürümediler mi? Ama bu ismini verdiğiniz zat, teröristlerin cenaze merasimlerinden tutun dağdakilerle beraber yürümeye varıncaya kadar bunların hepsini yapmış olan kişiler. İnanıyorum ki bu seçimde benim vatandaşım artık bunlara yerel bazda yürü demeyecek.

Bunların ipini kesecek diye inanıyorum. Böyle düşünüyorum. Milletle milletin değerleriyle uzaktan yakından bağı olmayanların alçak iftiralarından başka bir şey değil bu. Sürekli çamur at izi kalsın türü açıklamalarla düşmanına bile zulmetmeyen Türk Silahlı Kuvvetleri’ne iftiralar atmaktan bıkmadılar.

Mehmetçiğin ve milletin düşmanı bir ismin Türkiye’nin ikinci büyük partisinin mensubu olması da ayrıca düşündürücüdür. Seçimde Kandil’den CHP’ye ve onun adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na selamlar ve destekler gönderilirken bu şahıs CHP kimliğiyle terör örgütünün kurulduğu köyden örgüte selam veriyordu. Bu millet CHP ile terör örgütünün o dayanışmasını unutmadı, sandıkta da yanıtını verdi.

Bu şahıs, dünyanın en şerefli, en mert ordusuna dil uzatmanın cezasını hukuk önünde alacaktır. Düşmanlarının bile mertliğinden övgüyle söz ettiği Türk Silahlı Kuvvetlerimize yapılan bu namertçe hakaret, iftiralar cezasız kalmayacaktır.”

CHP’nin sahip çıkmadığı Tanrıkulu’na HDP destek açıkladı

Hem iktidar bloğundan hem kendi partisinden tepki gören CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’na HDP’den destek açıklaması geldi.

HDP’nin, X hesabından yaptığı açıklama şu şekilde:

“AKP-MHP iktidarı, onun siyaset zemininden hareket eden muhalefet partileri, ranttan ve savaştan beslenen çevreler; gerçeği dile getiren herkesi düşmanlaştırıyor, linç ayinleri düzenliyor”

Gazeteci Merdan Yanardağ’dan sonra CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu bu linç güruhunun hedefi haline geldi.

90’lı yıllarda devlet adına Kürtlere karşı işlenen suçlar günümüzde de devam ettiriliyor. AKP-MHP iktidarı, onun ‘milli ve yerli muhalefeti’ ise failleri koruyor.

Ermenilere, Kürtlere, Alevilere ve bütün ötekilere karşı işlenen suçları önce inkar edip sonra bunu dile getirenleri susturmaya çalışanlar hakikati gizleyemezler.

‘Devlet adına işlenen suçları temize çekmekle’ görevli bu koronun, Kürtler söz konusu olunca inkarcı, reddiyeci, katliamı savunan yaklaşımı yeni değildir. Hakikati söyleyen Kürt olunca kendi partisi başta olmak üzere hakikate düşman olanların hışmına uğramaktadır. Tarih bu hakikati not etmiştir. Suçlular ve onları koruyanlar hesap vermekten kurtulamayacaktır.

Biz hakikatin yanında durmaya her koşulda hakikati savunmaya devam edeceğiz.”

 

Kılıçdaroğlu'nun bir günü: Tanrıkulu'na sahip çıkmadı, Yavaş'ın adaylığını ilan ettiKılıçdaroğlu’nun bir günü: Tanrıkulu’na sahip çıkmadı, Yavaş’ın adaylığını ilan etti

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.