Hüdapar’dan Bahçeli’ye: Bildiğimizi savunmaya devam edeceğiz

MHP lideri Devlet Bahçeli, Cumhur İttifakı'na katılan HÜDA PAR'ın terör bağlantısı olduğu iddiasını gündeme getirenlere tepki gösterdi. HÜDA PAR'dan Bahçeli'nin sözlerine yanıt geldi.

Siyaset 28 Mart 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı

Hür Dava Partisi’nin (Hüdapar) adı ‘domuz bağı ve mezar evler’le anılan Hizbullah örgütünün devamı niteliğinde olduğu belirtiliyor. Örgüt, faili meçhul cinayetlerle bilinen JİTEM’in lağvedilmesiyle başlayan süreçte liderleri Hüseyin Velioğlu’nun öldürülmesiyle zayıflamış; eski Diyarbakır emniyet müdürü Gaffar Okkan’ın suikast sonucu öldürülmesiyle başlayan operasyonlar sonucuysa artık görülmez olmuştu.

Ancak 2004’te serbest kalan örgüt üyeleri Mustazaflar ile Dayanışma Derneği’ni kurmuştu. Dernek, Hizbullah’a yakın bulununca kapatılmıştı. 2012’ye gelindiğindeyse bu örgüt elemanlarının Hüdsapar’ı kurup silahsız siyasete başladığı belirtildi.

Örgütün amaçları arasında şeriatla yönetilen bir ‘Kürdistan’ kurmak da var. 1990’larda sokak ortasında cinayetler işleyen, insan kaçırıp işkenceyle öldüren ve faili meçhul cinayetlerde parmağı olduğu belirtilen Hizbullahçı bazı isimler, 2019 yerel seçimler öncesi tutuklu bulundukları cezaevlerinden tahliye edilmiş, konu Meclis gündemine de gelmişti.

Hüdapar’ın AK Parti ile anlaşıp seçimlere Cumhur İttifakı çatısı altında girme kararıyla tartışma başladı.

HÜDA PAR İrem Derici konserini hedef gösterdi

Bahçeli’ye yanıt

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Hüdapar’ın Hizbullah’la ‘bir ilişkisinin olmadığını’ dile getirdi.Bu sözlere karşılık Hüdapar Sözcüsü Serkan Ramanlı’dan geldi. Ramanlı Bahçeli’nin açıklamasını kıymetli bulduklarını söyleyip, ‘kendi doğrularını’ savunmaya devam edeceklerini belirtti.

Serkan Ramanlı, Halkın Portalı Spaces konuğu olduğu yayında, “Hüdapar’a MHP üzerinden de saldırmaya çalışıyorlar, Bugün Bahçelinin yaptığı bir açıklama vardı, bu söylemleri nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusunu şöyle yanıt verdi:

“Hüdapar’ın ittifakta yer alması diğer partilerin icazetine bağlı değil. Diğer partilerin de hakeza öyle . Her partinin kendine has programı vardır, özellikle bizim Kürt meselesinin çözümü ile ilgili görüş ve taleplerimiz üzerinden fitne çıkarmaya çalışanlar oldu. Fakat bizim kendi doğrularımız var. Ve doğru bildiklerimizi savunmaya devam edeceğiz. Her ne kadar bizi terörle özdeşleştirip, bölücülükle itham edip sesimizi kısmaya çalışsalar da başarılı olamadılar. Sayın Devlet Bahçeli’nin bugün yaptığı açıklama, bu açıdan kıymetlidir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Bahçeli arasında 80 günde 4’üncü görüşme

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.